Namesto rož in svečk za 1. november

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

tema odprta - 29. okt 2012 12:06 | ogledi: 17.083 | odgovori: 110

V naši širši družini smo se že pred leti odločili, da skrčimo rože in sveče na minimum, za to namenjen denar pa raje podarimo v  različnih akcijam ljudem v stiski.

Dvojna korist: manj letanja okrog po trgovinah in cvetličarnah, manj odpadkov in ne nazadnje dober občutek v srcu.

Upam, da nas bo čedalje več takih.

 

 



Cila



Temo je spremenil(a) Cila dne 29. okt 2012 12:06

Temo je spremenil(a) Cila dne 29. okt 2012 12:07

spagon  

član od: 12.6.2007

sporočila: 1133

29. okt 2012 12:32

Rožice naberemo na domačem vrtu, svečko imamo tisto trajno. Za prvi november se vedno dobimo vsi domači, da malo poklepetamo, se spomnimo tistih, ki jih ni več med nami in se družimo. Nam je to bistvo dneva mrtvih, ne pa tekmovanje v velikosti ikebane.

 

 

saša

Moycaa  

član od: 11.9.2004

sporočila: 738

29. okt 2012 13:26

V Zagorju imamo akcijo "Manj svečk za manj grobov". Namesto sveče daš na grob zastavico sočutja, ki jo dobiš v zameno za prispevek. Akcija poteka že četrto leto in vsako leto je denar namenjen v dobrodelne namene. Letos gre denar Oš dr. Slavka Gruma (šola s prilagojenim programom).

Moycaa

patty  

član od: 2.9.2005

sporočila: 298

29. okt 2012 14:00

Moycaa je napisal/a:

V Zagorju imamo akcijo "Manj svečk za manj grobov". Namesto sveče daš na grob zastavico sočutja, ki jo dobiš v zameno za prispevek. Akcija poteka že četrto leto in vsako leto je denar namenjen v dobrodelne namene. Letos gre denar Oš dr. Slavka Gruma (šola s prilagojenim programom).



Moycaa

 

odlično !!!

patty

kriznana  

član od: 14.10.2006

sporočila: 602

29. okt 2012 16:22

Pri nas uporabljamo elektronske sveče,letos pa sem nabavila,tudi solarno svečo.Ta gori že ene dva meseca.Pravijo,da naj bi zdržala nekje dobro leto,bomo videli.Ikebano naredimo sami,in sicer iz smrečja,vmes damo kak lep storž,ki ga pobarvam ter kakšen umeten cvet.

 

kriznana

marjja  

član od: 6.9.2011

sporočila: 2510

29. okt 2012 19:07

Moycaa je napisal/a:

V Zagorju imamo akcijo "Manj svečk za manj grobov". Namesto sveče daš na grob zastavico sočutja, ki jo dobiš v zameno za prispevek. Akcija poteka že četrto leto in vsako leto je denar namenjen v dobrodelne namene. Letos gre denar Oš dr. Slavka Gruma (šola s prilagojenim programom).



Moycaa

Joj, to bi morali povsod uvesti, uzakoniti, pravzaprav!!! Mojcaa, pa gotovo je kljub akciji veliko grobov okrancljanih kot cirkus. Jaz celo leto ne nesem 5 sveč na britof, pa me sploh ne gane, ko se moja mama jezi in me krega. Ne popustim!!! Kvečjemu peče me vest, da očeta večkrat nisem obiskala, ko bi ga še lahko, čeprav nas loči 140 km. Kupi sveč pa tega ne bodo popravili.

marjja

kaja45  

član od: 29.6.2007

sporočila: 95

29. okt 2012 19:30

Tako je, akcija Manj svečk za manj grobov je res super! Do sedaj je šel denar za defibrilatorje, kar se mi je zdelo še posebno dobro. V praksi to zgleda tako, da pri prostovoljcih pred pokopališčem vzameš zastavice in prispevaš kolikor želiš (jaz nap. namesto da kupim pet sveč, dam 10 evrov in vzamem pet zastavic). Se pa nabere res dosti denarja, ki koristi živim, ne pa de se grobovi prepolni sveč!

kaja45

kriznana  

član od: 14.10.2006

sporočila: 602

29. okt 2012 20:15

kaja45 je napisal/a:

Tako je, akcija Manj svečk za manj grobov je res super! Do sedaj je šel denar za defibrilatorje, kar se mi je zdelo še posebno dobro. V praksi to zgleda tako, da pri prostovoljcih pred pokopališčem vzameš zastavice in prispevaš kolikor želiš (jaz nap. namesto da kupim pet sveč, dam 10 evrov in vzamem pet zastavic). Se pa nabere res dosti denarja, ki koristi živim, ne pa de se grobovi prepolni sveč!



kaja45

 

 

se podpišem pod tole

kriznana

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

29. okt 2012 21:09

No, jaz se pa ne podpišem. Dam denar za dobrodelne namene (prilik je dosti skozi celo leto, ni treba, da čakam na prvi november), enkrat na teden pa se sprehodim po pokopališču, prižgem svečo in prinesem sveže rože. Staro mamo in očeta sem (in ju še imam) imela rada, veliko smo se pogovarjali, šalili, tudi skregali, veliko smo bili skupaj, in meni  je običaj, da prižgem svečo in prinesem rože, všeč. Ne rabim nobenih zastavic, da bi drugim dokazovala, kako solidarna sem s tistimi, ki pomoč potrebujejo. Solidarna sem zaradi njih, ne zaradi sebe. Svečo na grobu pa prižgem zaradi sebe - ker me plamenček pomirja in oddaja toplo svetlobo in mi je to všeč. Ne vem, morebiti sem starokopitna, ampak tudi električnih sveč ne maram. Se mi zdi, da me živi  plamenček sveče v duhu poveže s tistim najdražjim, ki ga fizično ni več ob meni. Različni smo si. Sto ljudi, sto čudi.

lp

cervus

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

29. okt 2012 23:13

Mislim, da gre pri tem za to, ker je prisotno toliko plastike. Tudi jaz sem skrčila plastične sveče na minimum, svakinja nas je pa celo prosila, da ne nosimo sveč na svakov grob. Vseeno gremo tja, se malo pomenimo, mogoče prinesemo kakšno rožico in jo postavimo v vazo.

Včasih smo nosili na grob staršev, enih in drugih po dve sveči, zdaj za 1. november odnesemo eno. Zelo podpiram zmanjševanje plastičnih sveč. Samo gore odpadka. Ljubezen do pokojnih nosimo v srcih.

Je pa tradicija prižiganja sveč in poseben obred, ko prižgeš svečo v spomin. Kdor ne more brez tega, naj jo pač prižge.

 

naor

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti