Sredstva za vzhajanje, rahljanje in dvig testa

darcy1  

član od: 30.3.2011

sporočila: 70

tema odprta - 16. okt 2012 15:15 | ogledi: 9.094 | odgovori: 4

Zanima me, ali se da razvrstiti sredstva za vzhajanje po kakšnem pravilu:

-glede na vrsto testa, ki ga želiš izdelati: sveži ali suhi kvas, pecilni prašek, sodo bikarbono, vinski kamen, droži, kislo testo (tole sem že probala, pa mi začne plesniti)

-za različne vrste kruha, katero vzhajalno sredstvo uporabiti

Sem si pogledala tole: http://www.zpm-mb.si/attachments/sl/715/Vzha

pa mi ni dovolj informacij.

Ali v naših trgovinah prodajajo dve vrsti listnatega testa: (samo) listnato testo in kvašeno listnato testo? Nisem bila pozorna, ker ga zelo redko kupim. Doma pa ga tudi še nisem pripravljala. Katerega kupujete in za pripravo česa je bolj primerno.

Kaj dati v medenjake? Ne maramo okusa po kvasu in pecilnem prašku. Zadnjič sem dala sodo, mi je do sedaj še najbolj všeč.

Hvala in lep dan,

darcy1

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

16. okt 2012 15:31

Hja, ne vem kaj prida o tem, posebno o toliko vzhajalnih sredstvih, kot ti pišeš. mene so učili, da je pecilni prašek dober za lahko testo, za malo težje je kvas, za težko testo pa jelenova sol - amonijev bikarbonat. Ampak vse to sploh nima ostro začrtanih mej - medenjake lahko delaš s sodo bikarbono, pecilnim praškom in jelenovo soljo, tudi kruh se da spečt s pecilnim, itd, itd. Mislim, da kakega začrtanega pravila ravno ni.

Za kvašeno listnato pa ne vem, če ga prodajajo. Nisem ga še našla.

lp

cervus

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

16. okt 2012 15:59

darcy1 je napisal/a:

Zanima me, ali se da razvrstiti sredstva za vzhajanje po kakšnem pravilu:

-glede na vrsto testa, ki ga želiš izdelati: sveži ali suhi kvas, pecilni prašek, sodo bikarbono, vinski kamen, droži, kislo testo (tole sem že probala, pa mi začne plesniti)

-za različne vrste kruha, katero vzhajalno sredstvo uporabiti

Sem si pogledala tole: http://www.zpm-mb.si/attachments/sl/715/Vzha

pa mi ni dovolj informacij.

Ali v naših trgovinah prodajajo dve vrsti listnatega testa: (samo) listnato testo in kvašeno listnato testo? Nisem bila pozorna, ker ga zelo redko kupim. Doma pa ga tudi še nisem pripravljala. Katerega kupujete in za pripravo česa je bolj primerno.

Kaj dati v medenjake? Ne maramo okusa po kvasu in pecilnem prašku. Zadnjič sem dala sodo, mi je do sedaj še najbolj všeč.

Hvala in lep dan,

 

darcy1

 

jaz med kvas uvrscam tudi drozi in kislo testo, ker vsebujeta kvasovke, pecilni je v bistvu soda, ki mu je dodana kislina, to kar ti imenujes vinski kamen je kvazi eko pecilni prasek, ki ima sodo in vinsko kamen - sam vinski kamen namrec ni vzhajalno sredstvo, sem sodi se jelenova sol.

Kvaseno listnato testo izdeluje Pecjak, uporablja se predvsem za francoske rogljicke (croissants), pa za razne pite in zepke.

Soda je za medenjake cisto primerna.

LP, R. "Stressed is desserts spelled backwards!"

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

16. okt 2012 16:12

elaphus je napisal/a:

Hja, ne vem kaj prida o tem, posebno o toliko vzhajalnih sredstvih, kot ti pišeš. mene so učili, da je pecilni prašek dober za lahko testo, za malo težje je kvas, za težko testo pa jelenova sol - amonijev bikarbonat. Ampak vse to sploh nima ostro začrtanih mej - medenjake lahko delaš s sodo bikarbono, pecilnim praškom in jelenovo soljo, tudi kruh se da spečt s pecilnim, itd, itd. Mislim, da kakega začrtanega pravila ravno ni.

Za kvašeno listnato pa ne vem, če ga prodajajo. Nisem ga še našla.

lp



cervus

Našla sem ga v Mercatorjevi trgovini, v vitrini.

F r i n a

darcy1  

član od: 30.3.2011

sporočila: 70

17. okt 2012 9:50

Hvala za pojasnila.

 

darcy1

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti