Laktozna intoleranca in celiakija

s_luce  

član od: 30.10.2005

sporočila: 33

tema odprta - 8. okt 2012 18:07 | ogledi: 8.402 | odgovori: 6

Živijo!

Te teme na žalost nisem zasledila, tako da če obstaja me prosim preusmerite.

Zadeva je pa takšna...Ta oseba bo čez kakšen mesec praznovala roj. dan in si je zaželela torto. Ne prenese laktoze, probleme ima z jedmi z glutenom in preveč mastnimi jedmi. Ali ima mogoče kdo kakšen dober recept za sadno in "čokoladno" torto? (čokoladno pravim zato, ker čisti kakav ni problematičen)... Mogoče tudi za kakšno drugo pecivo?

Za odgovore se vam najlepše zahvaljujem.

s_luce

_tisa_  

član od: 20.1.2010

sporočila: 343

8. okt 2012 19:10

presne sladice?

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

8. okt 2012 21:26

PRESNA ČOKOLADNA TORTA
Testo:
1 skodelica lešnikov
1 skodelica mandljev
1,5 skodelica datljev
0,5 skodelice kakava
2 žlici kokosovega masla
2 žlici vode
Nadev:
250 g malin ali banan
Čokoladna masa:
2 skodelici datljev
1,5 skodelice vode
0,5 skodelice kakava
0,5 skodelice kokosovega masla

V multipraktiku zmešamo lešnike in mandlje, postopoma dodajamo še datlje. Ko je vse lepo sesekljano, dodamo še ostale sestavine. V tortni pekač položimo plastično folijo. Osnovo čimbolj potlačimo v pekač.
Maline ali banane zložimo po osnovi.
Za čokoladno kremo dateljne meljemo, dokler ne nastane sprijeta krogla oz da so sesekljani na res majhne koščke. Potem damo vodo in meljemo kar nekaj časa, dokler ne nastane gosta zmes (pasta). Vse mora biti lepo zmleto, brez delčkov. Dodamo še kakav in kokosovo maslo in še enkrat zmeljemo. To čokoladno maso prelijemo po tortici, damo v hladilnik in počakamo, da se strdi (vsaj 30 minut).
Po želji lahko potresemo s kokosom in okrasimo s sadjem.

tulka

s_luce  

član od: 30.10.2005

sporočila: 33

8. okt 2012 21:49

hvala

 

s_luce

rag_doll  

član od: 24.8.2011

sporočila: 505

10. okt 2012 8:26

Ni treba preveč komplicirat: za mlečni del jedi uporabljaš mleko/smetano/maslo itd. brez laktoze (imajo zdaj tudi v Hoferju Minus L, v ostalih običajnih štacunah je tega še več), za moko pač brezglutensko, običajno pa zaradi tega recepti zahtevajo malo več tekočine, kar vidiš in dodaš po občutku (če ne delaš prvič, že približno veš, kako naj bi masa zgledala). Riževa moka je super za biskvit za torto. Čičerikino sem pred časom uporabila za biskvit za rulado, pa se mi je zdelo, da se kar precej okusi, zato jo bom v prihodnje mešala z običajno brezglutensko ali riževo.

rag_doll

trac  

član od: 12.11.2010

sporočila: 568

10. okt 2012 8:50

 

Zelo dober in sočen biskvit se speče z mletim makom:


3 rumenjaki + 3beljaki (lahko tudi kakšen več), 15 dkg mletega maka, 10 dkg rjavega sladkorja, 10 dkg bio kokosove maščobe, limonina lupinica

Stepamo rumenjake s sladkorjem, dokler ne nastane penasta zmes. Dodamo
mlet mak, zmešamo, dodamo stopljeno maščobo in limonino lupino ter
dobro premešamo. Stepemo trd sneg iz beljakov in jih na rahlo vmešamo v
maso. V tortnem modelu premera 24-26 cm pečemo maso približno 40 minut pri
160 stopinj. (še vroč biskvit po želji prelijemo z razredčenim konjakom ali sokom).

 

Biskvit se lahko prelije s čokoladnim oblivom, jaz pa ga raje po vrhu na debelo premažem s kakšnim dobrim sadnim želejem (npr. kombinacijo brusnične in višnjeve marmelade).

trac

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti