Zeliščno milo

tibe  

član od: 20.2.2008

sporočila: 104

tema odprta - 30. sep 2012 13:24 | ogledi: 11.344 | odgovori: 10

Rada bi izdelala zeliščno milo, zato bi prosila za recepte za izdelavo čimbolj naravnih zeliščnih mil, s čim manj kupljenimi stvarmi.

tibe

Sweetie  

član od: 22.1.2004

sporočila: 1268

6. jan 2014 18:13

Če katera potrebuje lesen kalup za izdelavo domačega mila, naj se mi javi na ZS.

Sweetie

tisa55  

član od: 1.11.2012

sporočila: 75

6. jan 2014 21:28

Se strinjam z elaphus. Lani sem se udeležila delavnice za izdelavo naravnega mila in ostala presenečena, ker rabiš osnovo, ki jo moraš kupiti (razen, če sam doma kuhaš pepel). Poleg tega me je iznenadilo to, da potrebuješ za izdelavo tudi veliko olja.

V bistvu se mi je zdelo, da to sploh ni naravno milo.

tisa55

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

6. jan 2014 21:57

Kaj si pa ti sploh predstavljaš po pojmom "naravno milo"? Nekaj, kar nastaja v naravi kot produkt rastlin ali živali? Takega mila ni.

rimljanka

anta  

član od: 19.12.2013

sporočila: 38

6. jan 2014 23:22

Roke si lahko umivamo tudi z limono,je učinkovita,pa še vonj je prijeten.

anta

Sweetie  

član od: 22.1.2004

sporočila: 1268

7. jan 2014 6:54

Tisa55, tisto gotovo ni bilo naravno milo, če ste v osnovo samo dali barvila in dišave in potem vlili v kalupe.  Postopek izdelave mila je že elaphus omenila na tej povezavi http://naravnamila.blogspot.com/2011/04/moj-postopek-izdelave To je hladni postopek, kjer se mora uporabiti NaOH da sproži postopek saponifikacije in seveda olja, ki jih mešaš po določeni recepturi. Anta, se strinjam, limona zelo pride prav v kuhinji za umivanje rok in odstranjuje neprijeten volj, sicer pa na splošno za potrebe osebne higiene ni vsemogočna.

Sweetie

tisa55  

član od: 1.11.2012

sporočila: 75

8. jan 2014 22:10

Sweetie, postopek je bil približno tak kot na povezavi. Ne glede na to pa meni to nekako ni dišalo. NaOH je hudo eksploziven, paziti moraš, da ga daš v destilirano ali prekuhano vodo, na cca 100 gr NaOH gre 760 gr olja (mi smo uporabili tri različna)... Pa še to - na povezavi piše, da se milo suši en teden, na naši delavnici pa je bilo poudarjeno, da se mora sušiti tri tedne.

No ja, v primerjavi s tistim, kar kupimo je tole verjetno zares najbolj naravno, kar lahko naredimo sami doma.

tisa55

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5188

9. jan 2014 8:30

NaOH ni niti malo eksploziven. Lahko ga gledaš, tepeš, mečeš ob zid, skačeš po njem, pa ne bo nič. Je pa res, da pri reakciji z NaOH lahko nastajajo lahko vnetljivi produkti - recimo pri reakciji z nekaterimi kovinami nastaja vodik. In nekatere reakcije, tudi raztapljanje v vodi, so precej eksotermne, se pravi, da se sprošča veliko toplote, z drugimi besedami, stvar lahko močno kipi in če jo dobiš v glavo, težko tebi (pa se lahko kaj hitro zgodi, če mešaš kar nekaj kar tako). Zato pa tudi igranje z njim ne sodi v domačo kuhinjo in če nimamo volje, da se prej vsaj v najbolj grobih osnovah izobrazimo, kaj se dogaja, kaj se sme in kaj se ne sme in kako se zaščititi, potem raje roke stran. Brez gumijastih rokavic in zaščitnih očal pa raje niti ne razmišljajte o njem, ker ko se stvari začnejo dogajati, se zgodijo zelo hitro.

Sonja

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

9. jan 2014 9:03

kot pravi limnol, eksploziven ni, je pa nevaren. Poleg tega da se pri raztapljanju mocno segreje in, sploh ce ne upostevas da se da bazo v vodo in ne obratno, burno sprica (kot da bi eksplodiral), povzroca pa izredno hude opekline. Tudi zato, ker te na zacetku nic ne pece. Ta na wikipedijini sliki je z 10% raztopino, pri izdelavi mila pa mislim da je koncentracija baze 30%. Ce, bog ne daj, izdelovalec narobe izracuna kolicino baze (s tem mislim da jo doda prevec, ne premalo) potem lahko tudi milo drazi kozo.

Na mojo sreco mi nihce ne podarja domacih mil za darila, ker bi bila nekaj casa za okras, potem pa bi romala v kos.

 

"Stressed is desserts spelled backwards!"

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

9. jan 2014 19:21

Ojej ...

Atina

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti