Gobe-marele

janko1  

član od: 3.11.2010

sporočila: 468

27. sep 2012 15:35

Dežnikarice so užitne tako tiste na travnikih kot v gozdu. Zrastejo lahko praktično povsod, samo da je dovolj organskih snovi v zemlji. Pri nas so letos  zrastli v kompostu in med kumarami in sicer so bili rdečeči dežnikarji, ki so tudi užitni, le da na pritisnjenih ali poškodovanih delih pordečijo.

 

Kroki, kolikor vidim, ti pečeš torte, pa imaš sigurno el. pečico. Nastavi jo na kakšnih 50 st. , zalaufaj ventilator, pa se ti bodo lepo posušile.

 

Lp Janko

janko1

kroki  

član od: 22.10.2003

sporočila: 508

27. sep 2012 17:51

Janko, ne, trenutno pečice nimam priklopljene, ker kuhinje ne bo še en čas. Manjka predvsem strop in tla, potem pa naprej na elemente. Tako, da se gremo v hiši poletni kamping. Žal nas je prehitel čas in smo se zaradi šole morali preseliti v nečisto obnovljeno hišo. Ampak nam gre vseno super, imamo lasten vrt in mleko izpod krave. 

http://www.mojalbum.com/jagikroki/torte

janko1  

član od: 3.11.2010

sporočila: 468

27. sep 2012 18:27

Kroki, čestitke za uspešno selitev. Strop , tla in ostalo tudi še pride, in ko sem bil sam na tem, kot si ti sedaj, mi tudi ni bilo težko. Da pa bi še enkrat moral skozi to, pa raje ne pomislim.

Dežnikarice se dajo sušiti tudi nad pečjo za centralno. Lesena podlaga, ali še bolje lesen okvir , na katerega napneš plastično mrežo in daš nad peš, da zrak in toplota krožita. Tako se da sušiti tudi sadje.

janko1

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15152

27. sep 2012 18:42

Janko, počasi imam že malo sreče pri gobarjenju. Ker ta pridni poberejo vse jurčke ( no nekaj mini sem tudi našla) , meni ostanejo le kostanjevke. Kar nekaj mladih sem našla, nekaj pa že malo večjih. Zanima me ali jih lahko tudi posušim (ker naj bi bi bile pogojno užitne) ali je bolje, da jih vložim, nekaj pa pustim za juho? Pri blanširanju pa priporočajo dodati malo kisa zaradi barve, kajne? Če pa se že sušijo, koliko časa? Nimam izkušenj.

Sem pa danes, ko sem parkirala avto ob cesti srečala tudi eno gospo z izruvanimi velikani parih jurčkov in mi reče, da je čisto slučajno prišla mimo in da nima noža... Pa v škornjih! Da je ni sram! Pa ne greš na sprehod v škornjih in z palico, da brskaš po gobah....Je po moje prišla na svoj teren...Še jaz nosim žepni nožek vedno s seboj...

Da ne rečem, da mi je kar slabo, ko vidim koga z plastično vrečko nabirat gobe. V zadnjih treh tednih, ko sem večkrat v gozdu (malo na sprehodu, malo da kaj najdem) še nisem srečala nobenega s košaro! 

 

 

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

kroki  

član od: 22.10.2003

sporočila: 508

27. sep 2012 18:43

Janko, res je kar ste napisali, a je vseno luštno. Peč pa še pride do konc oktobra, če ne bomo zmrznili, a mi je mož obljubil, da mi bo naredil sušilnik sadja in co., doma. A katerega leta bo to, pa še ne vem......trenutno dela pridno na enem projektu, tako da ...........čakamo.

http://www.mojalbum.com/jagikroki/torte

Migla  

član od: 16.6.2004

sporočila: 1892

27. sep 2012 19:46

monro je napisal/a:

Jaz jih dam v skrinjo že spanirane zamrznit na en pladenj, potem pa v vrečko.



monro

 

Enako naredim, le da jih polagam v pekač. Med plastmi polagam plastično folijo, da se ne sprimejo. Tako zavzamejo malo prostora in iz skrinje jih vzamem kolikor jih potrebujem.

 

Migla

Migla  

član od: 16.6.2004

sporočila: 1892

27. sep 2012 19:49

janko1 je napisal/a:

Lahko jih tudi posušiš, cele klobučke in ko so suhi jih kar z roko zdrobiš. Odlično za gobovo juho.



janko1

 

 Janko, tudi sama sem jih posušila. Ali se posušene dobro obnesejo? Posušene se misem jedla.

 

Migla

 

zeta  

član od: 21.5.2009

sporočila: 1353

27. sep 2012 20:03

Posušene se uporabijo za juho, pa kakšno rižoto in dajo krasno aromo.

zeta

janko1  

član od: 3.11.2010

sporočila: 468

27. sep 2012 21:54

Kostanjevke so pogojno užitne in z toplotno obdelavo se strup v njih uniči. Pa neglede ali so to sveže ali suhe. Sušijo se podobno kot vse iz družine cevark (boletaceae).

Res je ,Trixi, kot še na marsikaterem drugem področju, tudi pri gobarjenju manjka kulture. Žal.

 

janko1

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15152

27. sep 2012 22:43

Janko, čisto vse gobe sem prevrela v vodi z dodatkom kisa, dva mini kozarčka vložila, nekaj večjih gobic pa zamrznila. Saj sploh ni veliko....Kot so babice svetovale....

Imam pa 5 letnega sina in je že jedel gobovo juho iz lisičk in gobanov ( gobe sem dala ven, pojedel je korenje in krompir in juho... Lahko je juho iz kostanjevk?

Včasih sem bila navdušena nabiralka z očetom, sedaj pa sama tavam po gozdu...Danes so me strašili močeradi.....oh, koliko sem jih videla....Kako pogrešam nasvet izkušenega gobarja na sprehodu z menoj...Namreč vidim ogromno gob, ampak jih ne poznam in jih pustim...Razen tiste vijolične zadnjič---

 

 

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti