Njoki

vkrist  

član od: 8.1.2003

sporočila: 42

tema odprta - 27. jan 2004 14:26 | ogledi: 6.275 | odgovori: 6

Lep pozdrav, ali jih kdo pripravlja doma ?Od gospe iz Istre sem dobila recept, 1 kg krompirja, 30 dag moke, malo sira in masla. Slišati je preprosto in tudi je, če imaš prakso. Kako torej nastane testo, da je ravno prav - ni niti pacavo niti gumijasto - kako se jih oblikuje ?

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

27. jan 2004 14:46

Recept za najbolj osnovne njoke je pa sledeč. Za tri osebe ali za 4 malo manj lačne skuhaš v olupku pol kile krompirja, ga skuhanega olupiš, pretlačiš in malce ohladiš. Daš na leseno površino, dodaš 2 žlici oljčnega olja, 2 jajci, ščep soli, premešaš. Počasi dodajaš 200 gramov moke, lahko tudi več, masa ne sme biti preveč mokra. Razdeliš na več delov. Vsakega razvaljaš na približno palec debelo, potem pa vzameš nož in narežeš njoke, tako od 2 do 3 cm dolge. In njoki ne bi bili njoki, če jih ne bi malo sploščila, kot ti je že napisala Saša. Jaz vsakega povlečem po notranji strani ribežna, je pa verjetno z vilico bolj enostavno. Bom naslednjič probala. Poanta tega pa je, da se v vdolbinici zadržuje omaka. Potlej pa samo še v krop z njimi in na lov s penavko. Malo pobrskaj po forumu, pod naslovom "Njoki ali svaljki" smo o vsem skupaj kar precej diskutirali. Čau, Loni

TanjaG.  

član od: 6.7.2002

sporočila: 509

27. jan 2004 14:53

Če izpustim razmerje, jaz delam tako: neolupljen krompir skuham in še toplega olupim, spasiram s pasirko kar na delovno površino, dodam moko in jajca ter malo soli. Zamesim v voljno testo, naredim hlebček, ki ga nato razrežem na rezine (cca. 3 cm), te pa razvaljam v kačo. Z nožem razrežem kačo, torej naredim rez na cca vsaka 2,5 cm s hitrimi rezi, na koncu še malce "ruknem", da njok sam odleti vstran, na pomokano delovno površino. Vržeš jih v slan krop, kuhani so, ko splavajo na površje TanjaG.

Taia  

član od: 2.11.2002

sporočila: 473

27. jan 2004 21:48

Jaz pripravljam na sledeč način. Krompir skuham v olupku, ga še vročega olupim, stisnem skozi "prešo" (da se kasneje ne matram preveč s pasiranjem), dodam 2 jajca, cca 4-5 dag masla, sol in spasiram s pasirko, nato maso pustim, da se lepo ohladi. Od tu naprej je pa treba malce spretnosti. Najboljši so, če se jih dela z ostro moko. Moke se da kar precej in čimveč naenkrat, da se moko nato kar z rokami nahitro pregnete med krompir. Manj kot se testo "vdeluje", manj je packasto. Pravilo je, da se krompirjevega testa sploh ne gnete! Torej čimhitreje in čimveč moke naenkrat vdelaj kar z roko in ne gneti. Oblikovanje njokov pa je prepuščeno iznajdljivosti. Jaz niti slučajno ne delam kakšnih vdrtinic ali podobnih stvari...je preveč zamudno! lp, Taia Taia

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

29. jan 2004 11:35

A je kdo že kdaj delal polnjene njoke? Če jih je, bom vesela vsakršnega namiga...

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

29. jan 2004 18:36

Ne vem, če so to "tapravi" polnjeni njoki, ampak jaz sem podolgovat košček sira zavila v krompirjevo testo (kot za njoke oz. svaljke) in ga dala cvret. Dobro je tudi s šunko. LP cervus

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

30. jan 2004 8:56

Ja, saj mene bolj mesnati nadevi zanimajo, na primer mleto meso... Saj bom pa malce eksperimentirala. Ne bo prvič. Čau, Loni

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti