Krvna skupina

kara  

član od: 26.11.2005

sporočila: 725

tema odprta - 23. sep 2012 10:57 | ogledi: 8.881 | odgovori: 10

Tukaj je vprašanje za strokovnjake zdravstvene stroke in sicer, ali je možno, da imata starša krvni skupini A in O,

otrok pa AB ? Bi moral vsaj eden imeti še B?

Vprašanje je zgolj infromativnega značaja, ker sem to videla v filmu, kjer so zgolj s tem ovrgli očetovstvo. Ne morem verjeti, da je to tako enostavno. No, danes opravljajo DNK, ki je bolj zanesljiv, pa vendar me zanima.

kara

pohanapiška  

član od: 16.8.2012

sporočila: 2

23. sep 2012 11:22

Pozdravljena,

Kolikor se jaz spomnim se da to brez problema s tabelo pregledat. Po mojih izračunih bi potomci staršev s skupino A(AA,A0- to sta možna genetska zapisa) ali 0 lahko imeli samo skupino A in sicer 50% možnosti za zapis A0 in 50% možnosti za zapis AA. Tako, da mislim, da AB ni mogoče. Nisem pa 100% prepričana.

Lep pozdrav PP :)

pohanapiška

luccka  

član od: 8.12.2007

sporočila: 229

23. sep 2012 11:35

Pohanapiška ima prav, to ni mogoče. 

luccka

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

23. sep 2012 12:23

Je mogoče.

lp

cervus

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

23. sep 2012 12:32

A res? Jaz se iz šole spomnim samo tiste kombinatorike, ki je tudi v tablici, ki jo je prilepila zeta. Od kod se torej vzame tisti B?

Sonja

tejkica  

član od: 10.3.2008

sporočila: 151

23. sep 2012 13:29

Ena od možnosti je, če pri hisi pušča pipa 

tejkica

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

23. sep 2012 18:12

Poznam primer, ko je en starejši krvodajalec, prav zaradi takšne tabele, prišel k strokovnjaku, transfuziologu, ker mu je pač zaupal, in potožil, da se mu zdi, da en otrok ni njegov (za krvno skupino tega otroka je pač vedel, ker je sin tudi postal krvodajalec). Po opravljenih preiskavah se je izkazalo, da je otrok njegov, prišlo je do neke kombinacije v povezavi s podskupinami, podrobnosti se res ne spomnim.

 POoakajmo še na koga, ki bo dal piko na i.

 

mamamia

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

23. sep 2012 19:01

Je mogoče, če pride do mutacije, recimo, v eni od celic, ki sta se združili v prvo celico novega osebka. Drugače pa ni res, da bi dandanašnji tako ovrgli očetovstvo, pa tudi sicer so v preteklosti seveda ppogledali še kaj. Vsekakor pa skladnost krvih skupin NI dokaz morebitnega starševstva.

rimljanka

perpetua  

član od: 11.10.2008

sporočila: 338

23. sep 2012 19:24

Vsak človek ima dve kopiji zapisa za krvno skupino; eno je dobil od svojega očeta, drugo od svoje mame. Svojemu otroku nato preda le eno izmed obeh kopij, saj so spolne celice haploidne, to se pravi, da imajo le 23 kromosomov (za razliko od vseh ostalih celic v telesu, ki imajo diploidno število kromosomov, to je 46). Katero izmed obeh kopij preda naprej, je odvisno od naključja. Pri otroku pride nato do izražanja obeh zapisov, se pravi, če dobi zapis A od mame in B od očeta, bo imel krvno skupino AB (za razliko od dominantnega dedovanja pri, klasičen primer, barvi oči, kjer otrok deduje modro od mame in rjavo od očeta in "zmaga" rjava, zato ima otrok rjave oči). Kaj pa sploh pomeni krvna skupina? Na zunanji strani naših rdečih krvnih celic so verige sladkorjev in krvna skupina pove, kateri sladkor je na koncu verige (A - na koncu verige je N-acetil-galaktozamin, B - na koncu verige je galaktoza, 0 - na koncu verige ni nobenega dodatnega sladkorja). Poglejmo nekaj možnosti:

- Mama ima krvno skupino AB (to pomeni, da je nosi genski zapis za A, to je recimo dobila od svoje mame, in za B, to pa recimo od očeta). Oče ima prav tako krvno skupino ab (nalašč pišem z malo, da bo bolj jasno naprej). Kakšne so možnosti pri otroku? Aa, Ab, Ba, Bb. Torej bo imel lahko bodisi krvno skupino A, AB ali B.

- Mama ima krvno skupino A (to pomeni, da nosi bodisi genski zapis Aa ali pa A0). Oče ima krvno skupino 0 (to pomeni, da nosi genski zapis 00). Možnosti pri otoku so: A0, 00. Torej bo imel bodisi krvno skupino A ali 0.

- Tako se lahko poigraš z vsakim primerom.

Po načelih tega dedovanja torej NI možno, da bi imela starša s skupinama A in 0 otroka s krvno skupino AB. AMPAK - v naravi ni nič tako preprosto . Zelo redko namreč pride do mutacij (no, mutacije same po sebi so zelo pogoste, ampak malo je verjetnosti, da se zgodijo ravno v območju genov za krvne skupine). Poglejmo, kaj to pomeni v Karinem primeru. Mutacija pomeni, da pride do spremembe v genskem zapisu (recimo tipično pri nastajanju spolnih celic) in tako lahko oče s krvno skupino 0 proizvede spermije, ki nosijo v sebi zapis za krvno skupino B. Po tej logiki bi torej otrok dobil zapis za A od mame in zapis za B od očeta. 

Je razumljivo? 

perpetua

kara  

član od: 26.11.2005

sporočila: 725

23. sep 2012 20:12

Perpetua , zelo nazorno pojasnjeno. Življenje  je skrivnostno in narava najde kdaj tudi svojo pot, sem prav razumela?

Kot pravi Rimljanka, izločanje očetovstva brez dodatnih primerjanj bi lahko torej  marsikje in marsikdaj povzročilo krivice. Sem že slišala za takšne primere. No, očitno tudi pisec scenarija ni imel dovolj medicinske podlage.

No, sedaj se več uporablja DNK, kar sem omenila že uvodoma.

Hvala vsem za pomoč.

kara

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti