Curry listi

Esis  

član od: 14.3.2006

sporočila: 67

tema odprta - 13. sep 2012 19:53 | ogledi: 9.304 | odgovori: 11

Pozdravljeni,

mogoče kdo ve ali je kje v SLO mogoče kupiti sveže curry liste?

Hvala za pomoč in lep večer še naprej!

 

Esis

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

13. sep 2012 20:27

Sveže je težko dobiti tudi v tujini, jaz kupim posušene v Avstriji.

mamamia

Esis  

član od: 14.3.2006

sporočila: 67

13. sep 2012 20:40

Hvala za odgovor. Posušene sem zasledila tudi v eni spletni trgovini  (LJ). Bom pa te poskusila.

Mogoče pa naslednje leto nabavim kakšno sadiko :))

Mamamia, a ste mojster tudi v šri lanški kuhinji?

Esis

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

13. sep 2012 20:48

Ne, šrilanških stvari še nisem kuhala, pravzaprav se posebej s to kuhinjo še nisem ukvarjala. Grem pa zdaj malo pogledat, kaj vse se tam prirpavlja ozirma kateri vplivi se najbolj čutijo. Verjetno indijski pa še kaj malo bolj vzodnega?

Če veš kaj več o tem, bi z veseljem prebrala.

mamamia

Esis  

član od: 14.3.2006

sporočila: 67

13. sep 2012 21:06

Indijskih stvari še nisem kuhala. Letos sem bila na Šri Lanki, ki me je kulinarično totalno prevzela. Po mojem je pa res najbolj čutiti indijski vpliv. Sem kuharje malo povprašala in so mi odgovorili, da imajo na ŠL bolj začinjeno in pikantno hrano, kot v Indiji. Osnova je kokos, uporabljajo ga na vse načine, od tekočine, mleka, kokosa, olja... Od začimb uporabljajo različne mešanice currya, celi kardamom, ingver, gorčična semena, česen, čebula,...,curry liste in veeeliko čilija, odvisno kakšne vrste curry jed pripravljajo. Ene izmed njih, meni najljubše: coconut sambol, chicken curry, lentil curry, devil fish, devil chicken in še in še...

Nekaj "surovin" sem si prinesla od tam, na nakatere pa sem upala, da jih bom dobila pri nas. Ko bom tako daleč, se bom lotila... :))



Esis



Sporočilo je spremenil(a) Esis dne 13. 2012 21:06



Sporočilo je spremenil(a) Esis dne 13. 2012 21:08

Sporočilo je spremenil(a) Esis dne 13. 2012 21:12

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

13. sep 2012 21:25

Esis je napisal/a:

Mogoče pa naslednje leto nabavim kakšno sadiko :))

Esis

Mogočno tropsko drevo je karijevec (Murraya koenigii), iz družine rutičevk (Rutaceae). Močno dvomim, da bo raslo pri nas.

rimljanka

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

13. sep 2012 21:38

Po tem, kar si navedla, so blizu delu indijske kuhinje. Ki je sicer izjemno raznolika, glede na posamezne predele države so razlike precejšnje, od uporabe surovin (vrste mesa na primer, zelenejava, stročnice ..., način priprave) do pikantnosti. Ene pečejo, da je veselje, druge so bolj blage.

 

Veliko sestavin dobiš pri nas - kokos in kokosovo mleko ter olje oziroma maslo, ingver, začimbe (celo kardamom v strokih sem že videla pri nas), mešanice garam masala - čeprav je te preprosto pripraviti tudi doma, tako kot curry mešanico, saj potem lažje uravnavaš okus teh mešanic, gorčična semena tudi, enako je s koriandrom (celo zelenega včasih prodjajo v lončkih, tako da je še korenina zraven), tudi kumin najdeš dokaj pogosto, enako turmerik (kurkumo).

Sicer pa, če so karijevi listi edino, kar ti manjka, bo jed prav tako uspela, brez skrbi.



mamamia

Sporočilo je spremenil(a) mamamia dne 13. 2012 21:39

Esis  

član od: 14.3.2006

sporočila: 67

14. sep 2012 21:03

Ja, tudi jaz sem jih videla v Hiši začimb. Hvala za preostale linke! :)

Esis

shaania25  

član od: 6.4.2007

sporočila: 75

14. sep 2012 21:14

Sveži curry listi se dobijo v eni trgovini eksotičnih sestavin v Grazu. Meni jih ponavadi pripelje gospod, ki gre 1x/2x  tedensko v Graz. To je njegova spletna stran: http://www.om-govinda-damodar.com/ Pokličeš ga in se zmeniš ...

Res pa je, da ni nujno, da jih imajo vedno na zalogi.

Jaz sem nazadnje dobila tako lep dišeč šopek curry listov, da sem kr poskakovala od sreče. Ni ga čez vonja svežih curry listov 

shaania25

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti