Jagermajster

masovnik  

član od: 1.8.2010

sporočila: 11

tema odprta - 4. sep 2012 20:46 | ogledi: 13.116 | odgovori: 3

delala sem domač jagermajster, ker pa me je zanimala moč te pijače, sem probala zmerit z napravo za merjenje alkohola. Naj omenim da sem zelišča vlagala 45 do 50 procentni tropinovec,Kozarec sem imela  zmiraj dobro zaprt. Nazadnje sem dodala še2dcl prekuhane vode vkateri sem prevrela 20 dag trsnega sladkorja. Ko sem danes probala zmerit mije pokazalo samo 10%. Zanima me ali vpliva sladkor na merilec, sem namreč potem probala zmerit liker ki naj bi vseboval 30% alkohola pa mi ni pokazalo nič, nazadnje sem poskusila še tropinovec paje pokazalo 50% tako kot bi naj vseboval alkohola. Zato me zanima kako zmerit koliko vsebuje alkohola.

Pozdrav masovnik

 

masovnik

Sergej C  

član od: 21.3.2009

sporočila: 414

4. sep 2012 21:08

Aerometer (če z merilcem alkohola misliš tisti plovec, ki se do skale potopi) dejansko meri silo vzgona. Ta pa je odvisem od teže izpodrinjene mase. Ker je alkohol lažji od vode, se pri večji koncentraciji bolj potopi in ker je sladkor težji od vode, se v sladki vodi potopi manj. Torej DA - sladkor vpliva na rezultat.

Sergej

Sergej C  

član od: 21.3.2009

sporočila: 414

4. sep 2012 21:20

Še drugo vprašanje:

Prava koncentracija se verjetno da izmerit z refraktometrom. Žal sem ga uporabljal samo za merjenje sladkorja in se nisem poglabljal v delovanje in vse njegove možnosti. Samo slučajno vem, da se lahko z njim meri tudi % alkohola. Verjetno ti bodo vinarji lahko povedali več.

LP

Sergej

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

5. sep 2012 11:35

Sergej je prav povedal. Tista 'naprava' (verjetno takšna) se potopi v odvisnosti od gostote raztopine. Sladkor gostoto poveča, torej se plovec potopi manj.

 

Kar se tiče refraktometra: meri lomni količnik, torej prav tako sladkor - v moštu. Iz tabele potem odčitaš, koliko bo imelo vino alkohola glede na vsebnost sladkorja v moštu. Če se kaj motim, naj me kdo popravi, je že nekaj let minilo, odkar smo pri nas nazadnje delali vino.

Atina

Sporočilo je spremenil(a) Atina dne 05. 2012 11:39

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti