Nevsakdanja ter navihana kulinarična vprašanja

irena66  

član od: 22.4.2009

sporočila: 747

29. avg 2012 14:07

Men je bilo pa najbolj fino, ko sem bila pri stari mami in smo zjutraj in pa največkrat še zvečer jedli belo kavo in notri bel kruh od štruce. Nebeško.

 

Doma pa margarino in sicer Ramo, ki se jo pri nas še ni dobilo in jo je stric prinesel od zunaj, ko je vozil kamijon, pa kakšna domača marmelada gor.

V nedeljo pa vsak en jajček na domačih ocvirkih.

To še sedaj v nedeljo zajtrkujeva.

Glede paštet pa takole na vsake kvatre enkrat uno na G jetrno in pol je za pol leta finito. Nisem glih kakšen ljubitelj, ko pomislim kaj je vse notri.

 

Sedaj pa zjutraj nekaj pojeva na brzino v službi in sicer z domačim kruhom, največkrat kakšno rezino domače salame ali špeha, pa jogurt ali pa sirček v trikotniku, čist navaden. Zelo mi je pa dobro tudi nasekljan česen z olivnim oljem, sam pol nisem za pred stranke. Ha ha.

irena66

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

29. avg 2012 14:39

Vilma je napisal/a:

Pri mojih starih starših tudi ni bilo masla, le svinjska mast. In ker sem bila zbirčno mestno dekle, ki masti ni maralo, mi je babi vedno kupila margarino za zajtrk.  Zraven je pasala domača marmelada.

Od sirov so bili na razpolago doma narejeni. Slan mi ni bil preveč všeč, sladkega sem pa rada jedla samega.

Za zajtrk sem največkrat jedla jajca, kuhana ali pečena, ko je imela babi čas, mi je naredila presnac. Tega recepta na kulinariki ni, vem pa, da med sestavinami veliko jajc, moka in kajmak. Mogoče kdo pozna?

Zaven sem dostikrat dobila malo taprave kave z veliko mleka. Kako so bili  moji starši jezni, ker so mi dajali pravo kavo tako zgodaj.  Sicer mi ni bila dobra, ampak z veliiiiko sladkorja sem jo lahko popila. Itak da sem jo, ker je bilo dovoljenje za kavo znak, da sem že dovolj odrasla.

Drugače sem pa dostikrat zajtrk izpustila, prvi obrok mi je bil nekje na sprehodu. Sem rada obirala slive, maline, robide, jabolka, kar je pač bilo glede na letni čas.  Kolikokrat sem imela prebavne motnje, ker sem potrgala z dreves še nedozorelo sadje.

 



Vilma

 

Seveda poznam presnac, kako ne. Moja babica ga je veliko krat pekla, še na odprtem kmečkme ognjišču, v posodi, podobni saću (za pod peko). Recepta ne vem, bom pa mamo vprašala in ti ga pošljem.

mamamia

Palma  

član od: 29.9.2003

sporočila: 285

29. avg 2012 15:01

Vrtejbenka je napisal/a:

Pri nas doma pa smo mleko počasi zavreli,pobrali dol smetano in jo nanesli na kruh..potem pa še malo sladkorja gor....in skodelica bele kave........



Vrtejbenka

 

 

Mmmmmmm tooooo, še danes smuknem v hladilnik in si privoščim tako "natur" smetano na kruh, samo brez sladkorja. Se mi zdi, da je taka smetana iz ohlajenega mleka, ko je že malo bolj gosta še najbolj dobra. Naši doma to smetano sicer dajo na kavo z mlekom. Jaz pa ne pijem kave, zato jo včasih ukradem s kruhom 

Palma

MBrando  

član od: 4.8.2011

sporočila: 2308

29. avg 2012 15:01

MAMAMIA: za recept se priporočamo VSIIIIIIIIII. A ne družba?


, kako pa ste me sedaj RAZVESELILI in presenetli. Da ste tako množnično "obdelali" mojo novo temo in da je PADLO toliko idej, pa si ne bi mislil.
Vsakemu posebej podarjam in , za ideje in priporočila pa .
Upam da sem vam vsaj malo povrnil, kar ste mi mi dali.

Vidim da nas je kar nekaj, kar uživamo še v starih nona forah. Čeprav še relativno mlad in neveden okoli masti, xy mešanc, za katero eno pa že čakamo da nas mamamia razveseli, raznih pravih kav da cukr not stoji, pa smetane iz mleka na kruhu, vseeno globoko spoštujem takšno prehranjevanje. To je del entitete skupnega območja. Območja naše lepe male deželice. In rad imam da vsaj del tradicije preživi in se nadaljuje, pa četudi v, za moderni pogled, nezdravi hrani.
Občasno in takrat z polno mero užitka to ne bo nobenega ubilo.
Marsikatero opcijo bom sprobal in si marsikaj zapisal. Pravi gurman je tisti, kateri probava, si razbija glavo okoli okusov, išče, sprašuje, proba in je odprt za čim več različnih stvari.

Me veseli da se kar nekaj ljudem dopade kombinacija KRUH (popekel v toasterju. Imel pa sem svoj pirin kruh z orehi) MASLO SIR.
Paštete so, tako kot pri večini, pri meni GURMANSKA hrana in na krožniku na 2 meseca, pa še to samo te kvalitetne in PRAVE iz LECLERCA. Dokler vseh ne dam skozi, ne preneham. Pol pa bo tista edina, stalnica, ostale pa kot dodatek ob družabnih srečanjih.

Marsikatera kombinacija me je res navdušila in sem vam hvaležen za pozitiven odnos in odgovore.
Že tista, kar nekaj časa nazaj prebrana kombinacija o umešanih jajčkih in sladkorju mi je dala misliti, da sem še zelo daleč od konca eksperimentiranja


Oooo, tisto o sirih, marmeladah in kruhecu pa je itak NJAAAAAAAM.
Recimo, jaz uporabim PZ baguetto s celimi semeni, katero narežem postrani, jo popečem v pečici, nato pa na kose nanesem mehki sir (brie ali camembert), preko tega pa različne marmelade. Za piko na i pa kakšne orehe ali pa bučna semena na vrh.
Ufff...božansko
Fige, siri, pršut, panceta. OH MY GOD

Rezultati današnjega preizkusa:
Pirin kruh z orehi + maslo z morsko soljo + Kranjska gauda (12 mesecev) + Whittard kakav/bela žitna kava
Enako + grana padano + enako

Vse kombinacije gredo lepo skozi, v kolikor ne boste presladkali kakava. Jaz sem ga ohranil na rahlo sladkega, medtem ko žitne kave nisem sladkal. Še vedno so izstopali vsi okusi.
OPOMBA le pri sirih, boljše so fajne DEBELE ZAGOZDE, kjer res pride sir do izraza in kjer se počutite kot kralj.
Sam sem si narezal sir na lističe, zaradi same arome teh dobrih sirov, a pri tej kombinaciji niso prišle dovolj do izraza.
Naslednjič rezati na bolj debelo, saj bo pol še slajše ko zagrizeš v sir in kruh.
Priporočam tudi, da ko kruh popečete, počakate 10min da se ohladi, saj se maslo ne bo stopilo in bo sam izgled veliko lepši, pa tudi okus masla bo prišel bolje do izraza.

---Kdor išče cilj, bo ostal prazen, ko ga bo dosegel, kdor pa najde pot, bo cilj vedno nosil s seboj. (Dragi Nejček Z.)---

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

29. avg 2012 17:52

No, potem pa enkrat poskusi tole: na opečen kos kruha daj čebulo, prej do rjavega prepraženo, z dodatkom malo sladkorja, da še bolj porjav in z dodatkom malo tekočine, na to pa daj rezino mehkega kozjega sira .... med kruh in čebulo daj slano maslo, ni pa nujno. Aja, pa pol orehovega jedra na sir.

mamamia

Vilma  

član od: 30.8.2004

sporočila: 560

29. avg 2012 18:12

Mamamia recepta bom zelo vesela.  Moja mami se ga ne spomni.

Je omenjala jajca, moko, pa sirotko?!, potem pa se je zgubila...

 

Vilma

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

29. avg 2012 18:27

Moja se ga bo menda spomnila, je pa omenjala jajca, moko in skuto .... mama je iz kraške pokrajine, tako da jim je bilpresnac prava poslastica. Samo da se z morja vrnem, vprašam mamo in pošljem.

mamamia

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

29. avg 2012 18:27

Moja se ga bo menda spomnila, je pa omenjala jajca, moko in skuto .... mama je iz kraške pokrajine, tako da jim je bilpresnac prava poslastica. Samo da se z morja vrnem, vprašam mamo in pošljem.

mamamia

terlikar 1  

član od: 10.3.2005

sporočila: 994

29. avg 2012 19:29

Palma je napisal/a:

Vrtejbenka je napisal/a:

Pri nas doma pa smo mleko počasi zavreli,pobrali dol smetano in jo nanesli na kruh..potem pa še malo sladkorja gor....in skodelica bele kave........



Vrtejbenka

 

 

Mmmmmmm tooooo, še danes smuknem v hladilnik in si privoščim tako "natur" smetano na kruh, samo brez sladkorja. Se mi zdi, da je taka smetana iz ohlajenega mleka, ko je že malo bolj gosta še najbolj dobra. Naši doma to smetano sicer dajo na kavo z mlekom. Jaz pa ne pijem kave, zato jo včasih ukradem s kruhom 



Palma

 

Oooo , tudi pri nas smo tole jedli za zajtrk , ali pa na maslu precvrto polento zalito z belo kavo .Nona pa mi je večkrat v mehko skuhala jajce ter ga zmešala z malo sladkorja - oh kako je bilo to dobro .

Bernarda

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

29. avg 2012 22:32

Seveda, pri nas je bila najbolj navadna malica rezina belega kruha, namazana z maslom, gor pa rezina ementalerja in še košček paprike. To se je nosilo celo v službo.

Eni so zraven spili jogurt, drugi pa čaj.

Pastete najrajši kar sama zvarim; sem že dolgo ven iz Ljubljane, ko sem še bila Ljubljančanka sem pašteto za malico v službi rada kupovala v Slonovi delikatesi.

 

 

 

 

nola

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti