Domače karamele

SonjaB  

član od: 9.1.2004

sporočila: 250

tema odprta - 23. jan 2004 9:20 | ogledi: 26.598 | odgovori: 27

Rada bi naredila domače karamelne bonbone. Ima kdo že preizkušen recept?

anja  

član od: 2.9.2001

sporočila: 1431

24. jan 2004 15:02

Sama jih sicer se nisem naredila, jih je pa kolegica in so ji uspele: DOMAČE KARAMELE MASA: 1/2 kg sladkorja 1 čajna žlička masla 1,5 dcl sladke smetane Polovico sladkorja stresemo v ponev in zlatorumeno zapečemo, zmanjšamo ogenj in vmešamo ostal sladkor in mešamo dokler masa ne postane gladka in lepe rumeno rjave barve, nato dodamo maslo in smetano.Maso mešamo nad ognjem dokler se lepo ne zgosti. Nato maso vlijemo na pekač, ki smo ga obložili s peki papirjem, in jo lepo razporedimo da je enakomerno namazana čez cel pekač, pustimo stati čez noč, nato jih narežemo na kocke ali po želji in zavijemo v celofan. Lahko pa med maso dodate 10 dag fino mletih orehov, ali 10 dag čokolade ali kakava, ali arome po okusu, kot naprimer amareto ali rum. Te dodatke vmešate med maso istočasno s smetano in maslom. Anja

cirila  

član od: 24.7.2003

sporočila: 117

26. jan 2004 9:12

Jaz imam pa takle recept. Tudi sama sem delala po njem in so bile karamele res dobre: Karamele naredimo iz masla, sladke smetane in sladkorja v enakih količinah. Vse sestavine skupaj kuhamo v visokem (da masa ne bi skipela), najrajši v teflonskem ali pa v kakšnem drugem kvalitetnem loncu. Na močni vročini se masa kuha med stalnim mešanjem. Sprva je tekoča, kasneje se zgosti. Spreminja se tudi barva: najprej je bledokrem, potem rumenkasta, kasneje pa vedno bolj bež. Ko je ta bež že precej izrazit, kapljica mase, ki jo zlijemo na krožniček, pa se strdi, namesto da bi se razlila, moramo maso takoj odstaviti (če zamudimo pravi trenutek, bojo karamele pretrde), preliti v drugo posodo in v njej zmiksati z električnim mešalcem. S tem spustimo v maso zrak, zaradi česar bojo karamele bolj mehke in rahle. Nato jo prelijemo na namaščeno (npr. z maslom) ravno površino, kjer se bo začela strevati. Čez nekaj minut jo narežemo na kvadratke z nožem, ki ga sproti namakamo v mrzlo vodo. simona

SonjaB  

član od: 9.1.2004

sporočila: 250

26. jan 2004 11:14

Super in hvala! Recepte bom kar poskusila. Če karamele ustrezno zavijemo, so lahko prijetna in sladka pozornost oz. darilo. LP, S.

juti  

član od: 19.9.2002

sporočila: 73

2. feb 2004 9:01

Preizkusila sem recept, ki ga je poslala Anja (1/2 kg sladkorja, 1,5 dl sladke smetane...). Karamele so res okusne, vendar sem ugotovila, da vse skupaj boljše izpade, če dodaš vročo sladko smetano (ko sem dodala hladno, mi je sladkor kristaliziral in nastale so "grudice", ki jih nisem mogla zdrobiti). Paziti je treba tudi na to, da mase ne kuhamo predolgo, sicer so karamele precej trde. Priprava je preprosta, končni rezulat pa odličen. Vsekakor priporočam! t.t.

SonjaB  

član od: 9.1.2004

sporočila: 250

4. feb 2004 13:06

Juti, jaz sem upoštevala tvoj nasvet: dala sem vročo smetano, pa so se grudice vseeno naredile. Stopile se niso, ne vem morda bi morala bolj dolgo kuhati, sem jih pa nekoliko razbila na manjše koščke. Karamele so bile vseeno ODLIČNE, rada bi pa vseeno vedela kako se znebit "grudic". Naslednjič bom poskusila recept od Simone, vendar me pri tem receptu skrbi predvsem količina masla. Bi se dalo narediti po enakem postopku karamele z manj masla? lp, S.

cirila  

član od: 24.7.2003

sporočila: 117

4. feb 2004 13:15

Ne vem. simona

SonjaB  

član od: 9.1.2004

sporočila: 250

19. feb 2004 9:53

No, pa sem naredila karamele še po Simoninem receptu. Sila enostaven recept, samo ne vem, če mi je ravno uspelo. Od začetka je bilo vse tako kot mora biti, ustrezna barva, gostota...proti koncu pa se mi je naredila karamelna "kepa" svetlo bež barve. To "kepo" sem dala v manjši pekač, obložen s peki papirjem, jo poravnala in ohladila. Karamele so svetle in precej mehke in tudi dobre. Sem delala prav, ali sem ga kaj polomila? Sonja

cirila  

član od: 24.7.2003

sporočila: 117

22. feb 2004 19:14

Najbrž se razlikuje maslo od masla in smetana od smetane, tako da je rezultat lahko malo drugačen. Če so bile karamele take, kot je treba, potem je gotovo vse OK. lp Simona

tofika  

član od: 9.10.2003

sporočila: 48

22. feb 2004 20:28

Osebno sem preizkusila recept. Namesto obicajne smetano dam rastlinsko smetano pomurskih mlekarn, ki ni presladka, pa tudi karamele so po mojem obstojnese. Ni prislo do grudicenja niti trse niso bile ce sem dalj casa kuhala. Priporocljivo je rezati se tople, lepo se zavijejo v obicajen celofan. Ce zlijete zelo tekoco temno rjavkasto (medena barva mesanega medu) na peki papir in pekac ter to za 10 min ven na hladno je vse ok. Masa je skoraj prozorna, razen ce ni dodatkov - priporocljivo je, da ne mesate sladkorja prehitro, ponavadi se zacne ob robovih topiti, ce to premesate, dobiste kepo, ki rabi precej casa da se stopi. Jaz sem navdusena nad 1.receptom in sem eksperimentirala s kokosom, cokolado, likerji ipd! Superca! lpU ursa pogacnik

SonjaB  

član od: 9.1.2004

sporočila: 250

1. mar 2004 14:39

Tofika, kako s kokosom, likerji...? Že dolgo imam idejo, da bi poleg sladke smetane-količino bi zmanjšala, dala še kokosovo mleko..pa še nisem poskusila. Mi zaupaš tvojo varianto? Sonja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti