Domače karamele

juti  

član od: 19.9.2002

sporočila: 73

1. mar 2004 18:34

SonjaB, opravičujem se za pozen odgovor, vendar prej sploh nisem opazila, da so domače karamele spet "aktualne". Ja, grudice so tudi meni nekaj časa nagajale, sedaj pa sem že skoraj "profesionalka" pri pripravi. Kramele delam ponavadi dvakrat na teden in vsekakor velja, da vaja dela mojstra. Glede grudic: meni se še vedno najbolje obnese, če uporabim vročo (vrelo) sladko smetano. Najboljše je, če najprej dolijem polovico, DOBRO in DOLGO mešam , da se smetana in sladkor "spojita" in nato dodam še ostalo (spet vrelo) smetano. Priznam, da ostane še vedno nekaj grudic (kakšnih pet, šest večjih kristalov), vendar je to proti prvim karamelam velik napredek. Potem maso precedim skozi cedilo (isto, kot za testenine), vlijem na pekač, pokrit s peki papirjem, ohladim, narežem in super domače karamele so gotove. Lep pozdrav, t.t. P.S. Moji mami so precej bolj všeč tiste karamele, ki imajo tudi grudice oz. velike kristale - pač stvar okusa.

SonjaB  

član od: 9.1.2004

sporočila: 250

2. mar 2004 8:35

No tudi jaz sem ugotovila, da grudice sploh niso napačne: prvi dan so še trde, drugi dan pa se zmehčajo in se spojijo z ostalo maso. Naslednjič bom upoštevala tvoj nasvet Juti in bom mešala, mešala...full dolgo. Sonja

tofika  

član od: 9.10.2003

sporočila: 48

2. mar 2004 10:42

Ne vem kako dobite grudice...hm hm...kar se tice likerjev pa takoh stvari - dajte rastlinsko smetano, pomurske mlekarne (bo garant brez grudic pa dalj zdrzi pa ni je treba nic gret ker ne koagulira) - ni treba nic zmanjsevat kolicin, lepo dodajte kot po navodilih npr. 10 dag kokos moke in dva pokrovcka pine colade ali ruma ali kaj drugega z drugimi dodatki, mesajte dkler se ne vmesa, zlijte na papir in je! Jast sem cisto navdusena nad njimi, imajo okus po likerckih hehe pa se otroci jih lahko jedo, ker ni alkohola (so sle pare v zrak). Pogumno poskusat, samo ne prevec okusa dodajat, je dovolj pokrovek ali dva - se tako pozna! lpU ps po mojem bi jaz dodala kokosovo kremo (gosta maslena krema, ki jo dobis v konzervah) in ima enako koesistenco kot rastlinska smetana. Ce das pol pol ne bi smelo biti problem. Kokos mleko pa bi dala le dva zamaska in enako smetane kot pise. Bi slo. ursa pogacnik Sporočilo je spremenil(a) tofika dne 02. mar 2004 10:45:32

juti  

član od: 19.9.2002

sporočila: 73

2. mar 2004 10:59

Ursa (tofika), grudice - s tem mislim večje kristale sladkorja. Ko dodam karameliziranemu sladkorju sladko smetano, sladkor kristalizira - nastanejo "grudice" = veliki kristali. Ne vem, kako naj to drugače poimenujem. Ni problem sladka smetana - mislim, da nobena v tem primeru ne bi koagulirala, ampak kombinacija vročega sladkorja in hladne smetane. Lp, t.t. P.S. Ideja z likerčki, kokosovo moko... je pa zelo zanimiva. Bo treba preizkusit. juti

_ZALA_  

član od: 21.10.2003

sporočila: 982

2. mar 2004 17:23

HEj, mene pa zanima, kakšne trdote so te karamele? ali so npr. zelo trde, tako kot kakšni "werthers original bonbončki" ali pa so tako mehke kot je npr. karamela v snickersu, ko jih daš v usta? Zelo me namreč mika narediti takšno karamelo, kot je v snickersu....ALi bi mi znal kdo pomagat? Zala

tofika  

član od: 9.10.2003

sporočila: 48

3. mar 2004 15:15

Pridejo tako mehke, da jih ugrizneš in normalno žvečiš in tako trde da se moraš malo potrudit, se vlečejo in malce lepijo na zobe - spominja na Snickers. Trdota ko Reiner al nekaj takega karamelni bomboni (v Mullerju v temno rjavi vrečki). Glede grudic - mešajte dokler se ne raztopijo, po mojem izkusu se je smetana sprijela s sladkorjem v eno veliko kepo, ki je v nekaj minutah postala gosta tekoča prozorna mešanica. Pa nič grudic sladkorja. Pomojem konstantna temperatura, topla smetana (res morda navijam za rastlinsko, probajte mogoce ma to kaj zveze...) in dalj časa mešat. Drugega mi ne pade na misel. Je pa božanski rezultat... lpU

cirila  

član od: 24.7.2003

sporočila: 117

4. mar 2004 10:05

Zala, vse je odvisno od tega, kako dolgo kuhaš. Če boš karamele dlje pustila na štedilniku, bojo bolj trde. simona

honey  

član od: 9.10.2002

sporočila: 5

4. mar 2004 10:58

Karamele sem naredila nekaj dni nazaj in so mi super uspele. Bile so srednje mehke in brez grudic. Po mojem je fora teh grudic le ta,da moraš sladkor res dobro stopiti,da postane zelo tekoč, potem šele dodaš maslo in segreto smetano. Jaz sem naredila tako in na koncu vmešala še kokosovo moko in je uspelo, popolnoma brez grudic. honey

juti  

član od: 19.9.2002

sporočila: 73

4. mar 2004 17:31

Včeraj zvečer sem spet delala karamele. Tokrat sem "vpregla" moža, da je mešal in glej ga, zlomka, na koncu ni bilo nobenih grudic. Je pa res, da je zeloooooo, zelooooo dolgo in močno mešal. Malo pred koncem sem dodala še mlečno čokolado, mešala le toliko, da se je stopila in nato vlila na pekač. Spet so uspele super dobre karamele, ki že zmanjkujejo s prav neverjetno hitrostjo. t. t.

_ZALA_  

član od: 21.10.2003

sporočila: 982

4. mar 2004 18:27

Hojla! Še tole me zanima: ali je masa takoj po kuhanju tako tekoča (gosta), da se jo lahko vlije na biskvit? Pekla bi namreč snickers torto, pa bi rada uporabila ta recept za smetanove karamele za karamelni nadev v tort, da bi bil tak kot je v snickersu..... LP in hvala Zala

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti