Kaj to folk vse pacari...

tema je zaklenjena

auachiuaua  

član od: 1.11.2006

sporočila: 261

tema odprta - 20. avg 2012 15:29 | ogledi: 6.395 | odgovori: 23

Včasih kaj konkretnega iščem, pa malo preklikavam recepte in se mi obrača želodec, ko berem, kaj vse "kulinarični virtuozi" stlačijo v eno recepturo.

Konkreten primer, nazadnje sem gledal recepte za karbonaro... Ne vem, če je bil en recept blizu temu, kar karbonara v resnici je, je pa bilo kar nekaj receptov za neke jajčno-smetanaste špagete z vsemi možnimi "izboljševalnimi dodatki", da sem bil zmatran že od branja, kaj šele če bi to res pojedel.

Seveda velja 100 ljudi 100 čudi in da je v gastronomiji treba biti drzen in inovativen, ampak vedno pa velja načelo "manj je več".

Vsem tistim, ki radi objavljajo recepte "po moje", kjer se od števila "izboljševalnih" sestavin in začimb kar megli bi rad sporočil, ker mi leži na duši, dajte malo manj "izboljševati po moje" in recepture se bodo čudežno izboljšale same.

Skrivnost je v tistem, česar ne dodaš, ne v tistem kar dodaš. Ampak saj... folk očitno raje pacari kot kuha.

Več ene robe ko zmečeš v pisker, boljša bo jed. Kajpak... Po moje.....

auachiuaua

666  

član od: 14.7.2005

sporočila: 686

20. avg 2012 15:35

Če si želel s tem povedati, da je "izvirnih" receptov tule preveč, izvirnih pa premalo, potem se strinjam.

Ni pa nikakor res, da je manj v vsakem primeru tudi res vedno več.

perpetua  

član od: 11.10.2008

sporočila: 338

20. avg 2012 15:39

Pa saj danes ni polna , ali pač?

Auačiuaua, saj ti ni treba sprobat teh receptov, če ti niso všeč. Meni se zdi pa čar kuhanja v tem, da dodaš kaj svojega in se ne držiš recepta kot pijanec plota. In najbrž marsikdo med prebiranjem raznih receptov "po moje" dobi kako idejo zase.

perpetua

auachiuaua  

član od: 1.11.2006

sporočila: 261

20. avg 2012 15:41

Natanko to sem želel povedati, namenoma na malo bolj piker način, ker se mi zdi, da tule sila težko najdeš izvirne recepture za neke konkretne jedi, namesto tega pa kupe neke čira-čara robe, ki si ne zasluži niti objave, kaj šele izvedbe.

Ampak ajde, folk ima preveč časa in premalo občutka.

Manj je več pa zame ne velja edino v primeru kvantitete; manj špagetov ne more biti več špagetov... ;)

auachiuaua

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

20. avg 2012 15:43

Do neke mere se seveda strinjam, tako da tistih receptov "po moje" ali pa "najboljša tapata torta" sploh ne berem. Nekateri recepti so tudi zaščiteni, tako da recimo "Sacher torta po moje" spoloh ne obstaja, namreč, če kaj čaraš po svoje, to pač ni več Sacher torta. 

Pa vseeno - zakaj naj ljudje ne bi smeli eksperimentirati in svojih domislekov deliti z drugimi, če jim je do tega? Pač ne beri in ne preskušaj receptov, od katerih te že pri branju oči bolijo. Saj z malo kilometrine ti hitro postane jasno, kaj v kakšno kombinacijo gre, kaj pa ne - in če nekomu to ni jasno, ni druge, kot da poskusi in se tako nauči za zmeraj. Bistvo dobrih kuharjev je tako ali tako v tem, da točno vedo, kdaj se je recepta treba držati, kdaj pa je bolje kaj narediti po svoje. Za to je treba samo veliko vadit in nekateri so to že dali skoz, drugi so pa šele na začetku. Rojenih kuharjev ni. Kar se tukajšnjih receptov tiče, pa tako ali tako čas pokaže, kateri se obržijo in kateri hitro utonejo v pozabo. 

Sonja

auachiuaua  

član od: 1.11.2006

sporočila: 261

20. avg 2012 15:45

perpetua je napisal/a:

Pa saj danes ni polna , ali pač?

Auačiuaua, saj ti ni treba sprobat teh receptov, če ti niso všeč. Meni se zdi pa čar kuhanja v tem, da dodaš kaj svojega in se ne držiš recepta kot pijanec plota. In najbrž marsikdo med prebiranjem raznih receptov "po moje" dobi kako idejo zase.



perpetua

 

Komot dodaš kaj svojega, tudi kaj odvzameš, ampak to ne pomeni, da zmaličiš recept do te mere, da jed nima več veze z imenom, pod katerim je recept objavljen, razen da je uporabljena osnovna sestavina ostala ista...

In da folk nima mere z nasičevanjem receptur...

auachiuaua

kozamurnik

sporočila: 2311

20. avg 2012 15:49

Ja, ser strinjam. Vsaj tam kjer recept naslavljajo kot Carbonara ali Bolognese,Tiramisu, Panna cotta, da omenim le najbolj znane , sestavine pa imajo zelo malo veze z znanim originalom. Ni nujno, da so vse različice slabe, nasprotno, ampak se strinjam auchiuaua, malo več spoštovanja do originalov pa res ne bi škodilo. Tudi Carbonara, ne karbonara, če že govorimo o originalih. Kvečjemu Oglarski špageti murnik

auachiuaua  

član od: 1.11.2006

sporočila: 261

20. avg 2012 15:50

limnol je napisal/a:

Do neke mere se seveda strinjam, tako da tistih receptov "po moje" ali pa "najboljša tapata torta" sploh ne berem. Nekateri recepti so tudi zaščiteni, tako da recimo "Sacher torta po moje" spoloh ne obstaja, namreč, če kaj čaraš po svoje, to pač ni več Sacher torta. 

Pa vseeno - zakaj naj ljudje ne bi smeli eksperimentirati in svojih domislekov deliti z drugimi, če jim je do tega? Pač ne beri in ne preskušaj receptov, od katerih te že pri branju oči bolijo. Saj z malo kilometrine ti hitro postane jasno, kaj v kakšno kombinacijo gre, kaj pa ne - in če nekomu to ni jasno, ni druge, kot da poskusi in se tako nauči za zmeraj. Bistvo dobrih kuharjev je tako ali tako v tem, da točno vedo, kdaj se je recepta treba držati, kdaj pa je bolje kaj narediti po svoje. Za to je treba samo veliko vadit in nekateri so to že dali skoz, drugi so pa šele na začetku. Rojenih kuharjev ni. Kar se tukajšnjih receptov tiče, pa tako ali tako čas pokaže, kateri se obržijo in kateri hitro utonejo v pozabo. 



Sonja

Ja, saj vem in se strinjam, ampak sem moral napisat, ker mi je prav ležalo na duši. Nekajkrat zapored sem iskal izvirne recepte za ... ... in našel samo kup neke "fake" robe "po moje". Ajde do vraga! 

 

auachiuaua

666  

član od: 14.7.2005

sporočila: 686

20. avg 2012 15:50

Resnično izvirni recepti "utonejo v pozabo" in čas o njih nima kaj dosti povedati, ker masa folka pač ne "šteka arta" oziroma si ne more predstavljati, kako lahko recimo iz riža, šalotke, sladkorja in nasoljenih fermentiranih škampov narediš sladico (ok, slab primer, recept ni izviren, ker je tradicionalen tajski, ampak nazoren pa je).

To je ena plat. Druga je pa to, da človeka v bistvu razočara, celo žalosti, kako nekdo ne zastopi, da je "najbolj okusna pica po moje" pač še vedno le pica, tudi če daš gor jošt namesto livade, in da je v bistvu objavljanje takega recepta smetenje, podcenjevanje kreativnosti in inteligence sokuharjev ter hkrati javno priznanje, da zgoraj opisanih dejstev nimaš razčiščenih v podstrešju.

Seveda se da tak recept preskočiti, kajpak. Prav spodbudni pa vseeno niso.

moderator2  

član od: 12.3.2010

sporočila: 710

20. avg 2012 15:53

Ne govori trako zaničevalno, prosim. Uporaba besede "folk" je slabšalna, v kontekstu, kot jo uporabljaš ti, auachiuaua , in je ne želimo v besednjaku na naši strani. Prosim, drži se tega.

auachiuaua  

član od: 1.11.2006

sporočila: 261

20. avg 2012 15:56

kozamurnik je napisal/a:
Ja, ser strinjam. Vsaj tam kjer recept naslavljajo kot Carbonara ali Bolognese,Tiramisu, Panna cotta, da omenim le najbolj znane , sestavine pa imajo zelo malo veze z znanim originalom.
Ni nujno, da so vse različice slabe, nasprotno, ampak se strinjam auchiuaua, malo več spoštovanja do originalov pa res ne bi škodilo.

Tudi Carbonara, ne karbonara, če že govorimo o originalih. Kvečjemu Oglarski špageti

murnik

 

Mogoče pa res - poziv administratorju - da se recepti v osnovi razdelijo na "izvirne", kjer se pač objavlja originalne recepture in na "po moje", kjer naj se "mojtri/ce" izživjajo s svojimi "umetninami".

Tako da lahko jaz že v štartu zaplavam med resne recepte in si prihranim čas in želodec, ko ne klikam po vseh teh nebulozah samo zato, ker nosijo ime jedi, katere originalen recept iščem...

auachiuaua

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Tema je zaklenjena, zato vanjo ne morete več pošiljati sporočil.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti