Marelični cmoki- maremalda

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

11. avg 2012 21:00

Robida je napisal/a:

Kaj pa če si porabniki zaželijo cmoke z borovničevim nadvom?



robida

 

Jim pripraviš kaj drugega iz borovnic. A ni greh te nežne sadeže zavijati v ta poc?

Vanja

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

11. avg 2012 21:05

Pri nas pa nimamo nobenih moralnih zadržkov glede borovničevih cmokov. Borovnice zavijamo tudi v štrudlov poc in prav tako lepo polzijo po grlu. Se pa strinjam, da so najboljše sveže, v gozdu, z grmička direkt v usta. 

Sonja

Vesnuska  

član od: 1.1.2011

sporočila: 944

12. avg 2012 10:09

Moj komentar se je nanašal na marelične. Glede borovničevih pa: če delaš z ameriškimi, bi šlo isto z par svežimi borovnicami in kocko sladkorja.

Meni se niti ne zdi problem, da kdo dela cmoke z marmelado, če je domača. Saj je sveže sadje in sladkor, nič drugega. Čudno mi je, da zato, ker so navajeni kupljenih, želijo dati v njih marmelado. V bistvu je to posnemanje ponaredka...

Vesnuska

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

12. avg 2012 10:47

Okusi so res različni. Jaz sem vedno presenečena, ko želi kdo narediti takšno torto, kot jo imajo v neki slaščičarni, ali takšne piškote, kot so tisti iz vrečke. Pri tem bi moralo biti vsakemu popolnoma jasno, da tam uporabljajo razne praške, umetne arome ipd.

Je pa vse stvar navade ali otroških izkušenj. Za neko mojo znanko je najboljša stepena smetana, v kateri sladkor še "hrusta", ker njena mama ni nikoli uporabljala sladkorja v prahu, in zelo trdi svaljki, ker pač take pozna iz otroštva. 

Pa še zgodbica, ki sem jo prebrala v neki kuharski knjigi: Teta Francka je bila v vsem sorodstvu znana po svojih odličnih in rahlih šarkljih. Le njen mož, stric Tone, je vedno pripomnil: "Saj je šarkelj dober, a tako dober, kot ga je naredila moja mama, pa ni!" Kot se zgodi tudi najboljšim kuharicam, pa je tudi teti Francki nekoč šarkelj "skupaj padel" in je bil "gličig". Vendar se ji ga je zdelo škoda vreči v smeti in ga je pustila na kuhinjski mizi. Ponoči se je zbudila in zagledala luč v kuhinji. Vstala je in zagledala pri mizi svojega moža Toneta, ki se je kar z žlico "basal" s šarkljem. S polnimi usti je zamomljal: "To pa je tvoj najboljši šarkelj, točno tak, kot ga je delala moja mama!"

teta torta

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

12. avg 2012 20:14

Sergej C je napisal/a:

Češpovi so s češpami..


Sergej

Just a curiosity - s tem si mislil slive, ne?

Vendelina jr.

*Etka  

član od: 19.2.2004

sporočila: 744

12. avg 2012 20:56

Bom kar jaz odgovorila: češpe so slive :)

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

12. avg 2012 21:01

Oh, svoje dni je bil zelo popularen in bran blog Češpov njok.  

rimljanka

Sergej C  

član od: 21.3.2009

sporočila: 414

12. avg 2012 23:02

*Etka je napisal/a:

Bom kar jaz odgovorila: češpe so slive :)

Niti ne... pri nas so slive bele češpe. Češpe so tiste, ki gredo zrele od pečk in jih imenujete slive. Potem so tu še češpovci, ki so samo sladki skoraj brez okusa. Podobni tistim, ki jih po trgovinah malo debelejše prodajajo kot slive. Naprej poznamo cimbarje, ki so nekaj med češpovci in ringlojem z značilno grenko kožico in sploh ne vem koliko so razširjeni in poznani. Na koncu seveda še ringlo. Da ne bo pomote. Vse to so stare sorte, ki od nekdaj rastejo tu okrog hiš.

Naprej so to pri nas knedli. Cmok je pri nas slabšalen in rezerviran za recimo sesedel kolač.

Ta naša narečna pestrost me vedno bolj navdušuje in sevda to, da se kljub temu skoraj razumemo med sabo.

LP

Sergej

pirnica  

član od: 21.3.2011

sporočila: 689

13. avg 2012 6:21

Mi smo belim vedno rekli slive, modrim pa češplje.

 

 

pirnica

*Etka  

član od: 19.2.2004

sporočila: 744

13. avg 2012 6:38

Pri nas so češpe ta modre. Sem pa doma kar blizu kraja kjer so prejšnja leta organizirali Češpove dneve, tako da mi niso ravno sadež, ki bi ga poznala samo iz trgovine

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti