Čiščenje prostorov-kje so meje?

kozamurnik

sporočila: 2311

tema odprta - 5. avg 2012 15:28 | ogledi: 10.062 | odgovori: 30

Zanima me vaše mnenje : moja mami ima prijateljico, ki je v finančni stiski in si pomaga z raznimi priložnostmi deli, da si zaokroži mizerno plačo. Pa je pogovor nanesel in sem zvedela da čisti tudi dobro situiranemu dohtarju. Stanovanje očasno, zasebno ambulanto pa čez teden, par ur na dan. Veste, koliko ji plača?

Na črno, kakopak, 5 evrov na uro. Ko mu je omenila, da bi ji lahko plačal 6, je dobila odgovor, da ne more, ker ima preveliko stroškov. Stroškov z bajno razkošno hišo, vikendom, avtomobil,i da te kap. Ne bom več naštevala, luksuza je preveč. Odveč je tudi napisati, da me je skorajda razneslo od jeze. Najarje bi mu nakopala na vrat inšpekcijo,( pa verjetno ne bi pomagalo, saj poznate tisto, da vrana vrani ne izkljuje oči ), pa ne upam vpletati že tako nesrečne ženske.

Zanima me pa vaše mnenje o takih in podobnih novodobnih izkoriščevalcih.

Temo je spremenil(a) kozamurnik dne 5. avg 2012 15:30

čokobananca  

član od: 19.4.2009

sporočila: 132

5. avg 2012 16:36

Se mi ne zdi premalo. Če dela 40 ur tedensko, je to 200 EUR na teden, oz. najmanj 800 EUR na mesec, kar je povprečna slovenska plača.

čokobananca

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

5. avg 2012 16:46

Zakaj bi mu pa nakopala na vrat inšpekcijo? Pa zakaj samo njemu, ne pa tudi nesrečniu ženski? A mogoče oba, on in že tako nesrečna ženska delujeta na črno in ne plačujeta davka? Ker mi, taki in podobni staro ali novodobni izkoriščani ga moramo plačati prav za vsako delo.

Kdo pravzaprav tu koga izkorišča? Dobro situirani dohtar? A komu zvija roko in sili že tako nesrečne ženske s priložnostnimi deli? Ali jim le omogoča, da si s priložnostnim delom zaokrožijo svojo tako ali drugačno plačo. Če je to na črno ali po vseh pravilih se pa verjetno zmenita oba, tako kot tudi ali bo že tako nesrečna gospa zaokrožila svojo plačo s petimi ali šestimi evri na uro.

 

nola

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

5. avg 2012 17:00

Nisem prepričana, da bi zadevo tako enoznačno imenovali izkoriščanje. Tu gre bolj za ponudbo in povpraševanje. Žal je tako, da je zavoljo brezposelnosti in težkega položaja mnogih možno za nižjo ceno dobiti določena dela. To je pač delovanje trga, neusmiljeno do skrajnosti. Tvoja znanka je prisiljena dodatno služiti, gospod doktor (oziroma vsi, ki taka dela potrebujejo) pa so v prednosti zaradi večje ponudbe kot je povpraševanje. V smislu, če je vam to preveč, bom našel nekoga, ki bo s tem plačilom zadovoljen.

Prijaviti ali ne? Tudi to je dvorezen meč. Mučno postane, ko bi tvoja znanka morala pred inšpekcijo pričati in potrjevati, kako je delala, rezultat pa bi bil - kakšen pravzaprav? Doktor bi plačal kakšno kazen, kdo ve, če ne tudi tvoja znanka. Ona bi ostala brez zaslužka, on bi našel drugo, ki bi delala za enak denar kot tvoja znanka.

 

Državo, kakršna koli je, naokoli prinašata oba, nobene od njiju ji ne da deleža, ki ji ga morajo odšteti tisti, ki opravljajo nek posel. Tvoja znanka spravi v žep neobdavčen denar, gospod pa prihrani, ker ne plača  uradno izstavljenega računa.

Pravzaprav se nad početjem ljudi, kot je tvoja znanka, ne zgražamo, ker vemo, da je v težkem položaju in si na ta način v bistvu zagotavlja preživetje. Torej to gledamoprizanesljivo iz čisto socialnega čuta.  Toda ko nam obrtnik reče, da bo račun za 20 odstotkov nižji brez računa kot z računom, smo pa ogorčeni. Kot smo ogorčeni nad vsemi, ki ne plačujejo dajatev. Načeloma pa je situacija enaka.

 

Marsikaj bi bilo lažje, če bi takrat izglasovali zakon o malem delu. Koliko takim situacijam bi se izognili.

mamamia

marjja  

član od: 6.9.2011

sporočila: 2510

5. avg 2012 17:03

No, ko jaz odbijem vse bruto postavke, ne dobim 5 € na uro, s fakultetno izobrazbo. Pa če dobim za čiščenje 5€, za par ur na dan, grem takoj. Pri nas v provinci na severu je to veliko denarja. Npr, da delam 4 ure x20 dni x5€, je to 400€ na mesec. Grem takoj!!!

No, je pa tudi zanimiva izjava enga dohtarja, da ne more plačati 6€, to je pa tudi res!!!!

marjja

čoko  

član od: 19.11.2007

sporočila: 867

5. avg 2012 17:12

Tudi meni se ne zdi tako malo, če je to čiščenje pogosto, več ur na dan, saj v tem primeru tudi umazanija ni tako blazna, ur se pa tudi nabere. Če pa pride nekdo očistit generalno 1x tedensko stanovanje, hišo, karkoli, vmes pa se nobeden ničesar ne dotakne, je to bolj garaško delo, ur manj, tarifa pa pač višja...

To je neobdavčen dohodek, oba sta v plusu.

Vprašaj kakšno čistilko, ki dela za 500 na mesec 40 ur tedensko ali več, kako se ji zdi 5 eur na uro- pri njih znese niti 3...

Problem pri teh zdravnikih, ki imajo toliko vsega, da te kap, je delno tudi v tem, da so garali leta in leta, da so se do tega dokopali (ne vsi, seveda) in  garajo še naprej, do penzije (kolikor jih to dočaka), pa tega nihče ne vidi, vidijo pa vsi to, kar imajo in vsak hoče svoj kos pogače....

No, osebno ne bi dala dosti več, če pride gospa posesat, pomit tla in pobrisat prah. Bi pa dala, če je treba še pomivat okna, likat, prinesti kaj iz trgovine... In po možnosti še paziti otroke...

 

čoko

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

5. avg 2012 17:24

Na mariborskem koncu je pet evrov na uro za čiščenje prostorov, kot so ordinacije ali sprotno čiščenje stanovanja, povsem običajna tarifa, tudi po štiri evre na uro dobijo nekatere. Pa tudi šest, to je res, a zelo, zelo redke - toliko na primer moja prijateljica plača za likanje (na uro), s tem da ženska, ki ji lika, pride po perilo in ga tudi pripelje nazaj. Torej s prevoznimi stroški vred.

 

Ne moremo pa dela za nekaj ur na dan primerjati z rednim delom na način, da preračunavamo na uro.

mamamia

marjja  

član od: 6.9.2011

sporočila: 2510

5. avg 2012 19:16

Seveda ni primerjave med rednim in občasnim delom, pri nas dobijo za tako delo emd 3 in 4 € na uro, nič več, to vem, ker imam tudi jaz kolegice, ki koristijo te usluge. Da ne bo pomote, tudi jaz jih bi morda, pa mi ne znese, mojih 40m2 sama zelo hitro sčistim in likam bolj malo, .

Pa priznam, da si nekako  ne predstavljam, da bi kdo drug brskal po mojem perilu in stanovanju.

No, o zdravnikih pa imam jaz čisto posebno mnenje, namreč primerjava plače kirurga v Kliničnem centru  in direktorja ZD v "našem malem mistu" pokaže zanimiv rezultat.....

 

marjja

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

5. avg 2012 19:47

mamamia je napisal/a:

.

 

Marsikaj bi bilo lažje, če bi takrat izglasovali zakon o malem delu. Koliko takim situacijam bi se izognili.



mamamia

 

Tole so ključne besede.

Sicer ne bi bile vse stvari rešene, če bi tisti zakon veljal, ampak vsaj videlo bi se, kako se take odnose lepo legalno in spodobno uredi.

Dokler pa tega ni, je pa nesmiselno opletati z inšpekcijo, ker bo, če bo delovna inšpekcija reagirala, najbolj kratek konec potegnila gospa. Plus, ji bo šlo to še v kak opomnik v njeni mapi na zavodu za zaposlovanje.

Vendelina jr.

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

5. avg 2012 21:25

Zakon o malem delu teh situacij ne bo rešil.

V naši državi je odlična pokojnina 622€ neto in zato so vsem upokojencem nad tem zneskom odtegnili dodatek za rekreacijo ( v tujini dobijo božičnico, ali 13 in celo 14 pokojnino).

Razprava o tem, ali je 5 evrov veliko ali malo, je odvisna od gledišča.

Nobeno delo ne bi smelo biti vredno tako malo. Poudarjam, vredno.

V vprašanju vidim problem v podcenjevanju vrednosti tujega dela in izkoriščanje stiske posameznika, ki se mora klečeplaziti za vsak denar, pod vsakimi pogoji, ker delo za poln delovni čas ne omogoča dostojnega preživetja. Mene moti, da ji premožen človek ne privošči dostojnega plačila, ki je zagotvo več kot 5 €. Dostojna cena ne pomeni tržne cene.

Bi pa tule opozorila na izjave v nekaterih intervjujih  političark in gospodarstvenic, ki so celo življenje matere in žene in gospodinje, poleg tega pa delajo uspešno kariero. Včasih se izkaže, da je za tem mama, ki se je žrtvovala zame, ali neka gospa, ki mi je pomagala.  Siva ekonomija ( požrtvovalna mati) in delo na črno. Ko bi le molčala o svojih deklah, saj jim drugače ni mogoče reči. Prepričana sem, da bodo dekle delale še naprej brez večjega plačila kot danes in brez zavarovanja in brez dostojanstva, ki ga nudi zaposlitev, ki je urejena.

 

F r i n a

kozamurnik

sporočila: 2311

5. avg 2012 21:52

frina je napisal/a:

.

V vprašanju vidim problem v podcenjevanju vrednosti tujega dela in izkoriščanje stiske posameznika, ki se mora klečeplaziti za vsak denar, pod vsakimi pogoji, ker delo za poln delovni čas ne omogoča dostojnega preživetja. Mene moti, da ji premožen človek ne privošči dostojnega plačila, ki je zagotvo več kot 5 €. Dostojna cena ne pomeni tržne cene.

Bi pa tule opozorila na izjave v nekaterih intervjujih  političark in gospodarstvenic, ki so celo življenje matere in žene in gospodinje, poleg tega pa delajo uspešno kariero. Včasih se izkaže, da je za tem mama, ki se je žrtvovala zame, ali neka gospa, ki mi je pomagala.  Siva ekonomija ( požrtvovalna mati) in delo na črno. Ko bi le molčala o svojih deklah, saj jim drugače ni mogoče reči. Prepričana sem, da bodo dekle delale še naprej brez večjega plačila kot danes in brez zavarovanja in brez dostojanstva, ki ga nudi zaposlitev, ki je urejena.

 

F r i n a
Ravno to sem imela v mislih, frina. murnik

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti