Suhi led

doloress  

član od: 29.1.2009

sporočila: 61

31. jul 2012 16:43

anja je napisal/a:

Če ga boš imela v stiroporjastih posodah bo suhi led zdržal skoraj cel dan. Žal ti ne morem pomagati za obalo, na gorenjskem vem kje ga dobiti :)



ANJA

 

Anja a je pa to suhi led, kar rabim? Sej pravim, da nisem prepričana če iščem sploh pravo stvar. V šparu v restavraciji se noben ne sekira, da bi se kdo opekel na tem, tako da je mogoče tudi, da se mu ne reče suhi led ... Kar se pa otrok tiče, so pa vsi pod 1m (večina še niti ne hodi) velikosti, tako da za njih me ni strah, ker bo to tako ali tako dvignjeno.

doloress

666  

član od: 14.7.2005

sporočila: 686

31. jul 2012 16:51

doloress je napisal/a:

anja je napisal/a:

Če ga boš imela v stiroporjastih posodah bo suhi led zdržal skoraj cel dan. Žal ti ne morem pomagati za obalo, na gorenjskem vem kje ga dobiti :)

Anja a je pa to suhi led, kar rabim? Sej pravim, da nisem prepričana če iščem sploh pravo stvar. V šparu v restavraciji se noben ne sekira, da bi se kdo opekel na tem, tako da je mogoče tudi, da se mu ne reče suhi led ... Kar se pa otrok tiče, so pa vsi pod 1m (večina še niti ne hodi) velikosti, tako da za njih me ni strah, ker bo to tako ali tako dvignjeno.

 

Saj je bilo vse že napisano, no, samo brati je treba znati!

Evo povzetek bistvenega:

1) Suhi led ni zmrznjena voda (H2O), pač pa zmrznjen ogljikov dioksid (CO2)

2) Suhi led (beri: zmrznjen ogljikov dioksid) ima temperaturo -78 °C

3) V Sparu, ribarnicah in še kje uporabljajo "navadni led" (beri: zmrznjeno vodo), ki pa se ne stali preprosto zato, ker ga imajo v hlajenih posodah

Jaz se česar koli z -78 °C ne bi hotel dotikati, ravno tako pa, kot je že bilo povedano, nisem prepričan, da je pametno izpostaviti takim temperaturam solato. Ali kar koli drugega, namenjenega uživanju.

Sporočilo je spremenil(a) 666 dne 31. 2012 16:52

_tisa_  

član od: 20.1.2010

sporočila: 343

31. jul 2012 17:52

 

Kot so že pred mano napisali... Če pa nimate ledomata oz. koga, ki ga ima, lahko kupite v Izoli -vtipkaj: "ledek.si" -

 je pa na strani tudi izračun, koliko tega potrebujete za svoj dogodek...

drejcek  

član od: 11.1.2004

sporočila: 1028

31. jul 2012 18:02

da dopolnim kolega 666: temperaturo ledišča lahko znižaš, če zmrzneš slano vodo (če Ti jo uspe, seveda), vendar je na pikniku iluzorno pričakovati, da bo zadeva zdržala več kot kakšno uro.

Suhega ledu se pa raje izogibaj, -78 C je le prenizka temperatura za nas, običajne smrtnike.

Drejček

elba  

član od: 7.2.2007

sporočila: 178

1. avg 2012 14:36

Če je še aktualno - včeraj sem pa Petrolu na Tržaški 130 (smer Vrhnika) videla hladilnik z vrečami ledenih kock.

 

 

elba

doloress  

član od: 29.1.2009

sporočila: 61

2. avg 2012 7:36

Ja elba vem, da ga na Petrolu prodajajo samo tam je full drag. Sem bila včeraj v ribarnici in sem se s fanti dogovorila, da mi ga bodo zrihtali ko ga bom rabila. Je pa to čisto navaden led iz ledomata. Tako da imate prav, suhi led se ne uporablja v prehrambene namene. Hvala vsem za pomoč, zdej najdem samo še stiropor škatle, da bo malo bolj izoliralo in smo zmagali. Še dobro, da sem začela z organizacijo tega piknika tako zgodaj, če ne bi mi zmanjkalo časa.

doloress

anja  

član od: 2.9.2001

sporočila: 1431

2. avg 2012 11:22

To kar ti rabiš je gostinski suhi led in ni zmrznjen na -78, lahko se ga dotikaš, lahko nanj naložiš hrano in je popolnoma varen. Za izdelavo tega ledu se uporablja poseben stroj in ne ledomat, led se zdrobi in ni v kockah.

Topi se zelo počasi, ne teče kot klasičen led, super je za piknike, če ga naložiš v stiroporaste škatle (ki so namenjene prav za to, super izolativne) vam bo pijača ostala hladna cel dan. Mi ga uporabljamo na vseh piknikih na prostem, super zadeva.

 

ANJA

peter_sori  

član od: 2.11.2014

sporočila: 1

2. nov 2014 23:26

Že leta spremljam ta portal in sem se končno vpisal kot uporabnik -- glede na čudne tekste, katere berem v tej temi, nisem mogel mimo, brez da bi nekaj napisal.

1. Suhi led je CO2 -- plin, kateri je ohlajen pod −78.5 °C in s tem zamržen.
2. Suhi led se uporablja tudi v prehrambene namene:

    - izdelava sladoledov
    - karkoli je potrebno na hitro zamrznit
    - itd
Pri uporabi v prehrambene namene je potrebno določit tudi čistos ledu, enako, kot če bi kupovali plin v jeklenkah -- obstajajo indrustrijske kvalitete in prehrambene kvalitete.

Gostinski suhi led ne obstaja, prav tako ne obstaja suhi led, kateri ni zamrzen na -78,5, saj drugače ne more bit niti suhi in niti zamržen. Suhega leda se ne moreš dotikat, razen za zelo kratek čas in resnično lahko povzroči ozebline.

Gostinski led verjetno mislite navaden led narejen iz vode, kateri je nato zdrobljen -- tega lahko naredite tudi doma z uporabo kakšnega lesenega kladiva in brisalke, ali pa uporabite za to namenjene blenderje.

če imate probleme kako obdržati minimalne temperature in ne želite uporabljati ledu ali suhega leda, potem uporabite slano vodo. katera obdrži tekoče stanje dalj časa in tako omogoča hitrejše hlajenje kot navaden vodni led:
1. vodi dodajte 23.3% soli po teži
2. sol stopite

3. soljeno vodo daste v vakoumske vrečke in jih zaprite

3. vrečke ohladite v zamrzovalniku:
    - na zamrzovalniku vklopite gumb Max, kar bo ohladilo pod minimalno nasatavljivo temperaturo zamrzovalnika
    - ko bodo vrečke zamrznile, bodo imele -21.1°C


Za vse, ki vam ni jasno, zakaj se suhi led imenuje suh: CO2 plin se zamrzne v trdno stanje, česaj poljudno pravimo led, in pri ogretju nad −78.5 °C sublimira direktno v plinasto stanje brez prehoda skozi tekoče -- le ta odsotnost tekočine ga označi za suh led.

Vsaj led iz vode, je moker :)

peter_sori

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti