Na morje z hrano

ursus_le  

član od: 25.5.2008

sporočila: 227

30. jul 2012 17:02

Zahvaljujoc tej temi sem se danes naucila dve novi stvari, in sicer:

 

PRVIC: da obstaja omejitev pri dopustniskem "izvozu" hrane na Hrvasko (priznam, nisem se nikoli s tem ukvarjala, ker razen hladilne torbe s hladno pijaco in mrzlim sadjem, drugega nisem nikoli vozila s sabo)

DRUGIC: da tam kjer pocitnikujejo Slovenci mora disat po segedinu in goveji juhi

 

Pa kaj to ste resni? Segedin? In goveja juha? Na Hrvaskem? Pri 35+C?

In ne mi rect, da je to zato, ker ljudje nimajo denarja in vlacijo s sabo celo hiso (s segedinom vred!). Pa dejte no, ce moram kuhat na dopustu, pa kaksen dopust je to neki? Potem pa ze raje ostanem doma.

Pri nas, je vsakodnevni pocitniski kulinaricni vrh kos kruha z narezanim paradiznikom in kumaro, kak koscek sira ali salame iz bliznje trgovine in lubenica, za popoldnasko malico pa lubenica, breskve, fige, kakrsno koli sadje, ki ga najdemo po trgovinah, trznicah in podobno. In vsake toliko pecene sardine ali druge ribe na zaru, zraven pa kaksno pivo iz lokalne trgovine. Drugace pa smo 99% casa v vodi ali igramo badminton ali kartamo ali delamo karkoli drugega pocitnisko usmerjenega in ob vsem tem kdo sploh pomisli na kuhano hrano, se najmanj v stilu segedin in goveja juha?

urska

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

30. jul 2012 17:16

ursus_le je napisal/a:

DRUGIC: da tam kjer pocitnikujejo Slovenci mora disat po segedinu in goveji juhi
urska

In posameznih primerov sklepaš na splošno. Hm, no ja. In četudi kdo je segedin in govejo juho, kakor komu drago, a ne? Ne vem, zakaj se ne bi smelo jesti juhe, če je komu do nje.

Meni beseda DOPUST pomeni, da delam to, takrat, tam, tako in tako hitro/počasi, kot meni ustreza; ko mi življenja ne krojijo ure, zvonci, stanje v vrstah, kjerkoli že pač, .......ampak si ga krojim sama. Zame je to dragocenost, ki nima cene. Neprecenljivo, skratka.

Nekomu drugemu bi bil to obup. Različni smo pač, kajneda?

rimljanka

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5188

30. jul 2012 17:25

Merni je pa novo, da se prihrani čas s tem, da en teden prej kuhaš doma in potem na morju še enkrat, pa na ta račun ne hodiš nič v trgovino. Tisti čas, ko se kuhajo špageti, je vendar riba že zažgana. Pa ne me basat, da 14 dni nič ne hodite v trgovino, ker imate vse od doma... 

Sicer pa - vsak po svoje. Komur je v užitek, ima vso pravico tega sveta, da uživa v odmrznjenem segedinu in pogretem ričetu. Kdor tega ne mara, bo pač poskrbel zase "na licu mesta" s tem, kar je na razpolago pri domorodcih. Dopust je tisti čas v letu, ki je namenjen samo nam, torej naj bo takšen, kot si ga sami želimo. Sicer nismo doživeli le enkrat, da so mulčki iz sosednjega apartmaja k nam hodili "na ribico", ta čas ko so se pri njih odtaljevale filane paprike z ljubeznijo pripravljene v domači kuhinji, ampak saj pri sosedih je tako ali tako vedno vse boljše -  mogoče je pa kdaj tudi kdo od naših na tihem sanjal o vampih ali mesnih kroglicah, pa si ni upal na glas povedati. Ene stvari bodo pač za vedno ostale skrivnost. Kdo pa pravi, da moramo vse razumeti.

Sonja

ursus_le  

član od: 25.5.2008

sporočila: 227

30. jul 2012 17:32

limnol je napisal/a:
Merni je pa novo, da se prihrani čas s tem, da en teden prej kuhaš doma in potem na morju še enkrat, pa na ta račun ne hodiš nič v trgovino. Tisti čas, ko se kuhajo špageti, je vendar riba že zažgana. Pa ne me basat, da 14 dni nič ne hodite v trgovino, ker imate vse od doma...

Tocno to sem hotela povedat, samo je limnol malo boljse spravila besede skupaj

urska

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

30. jul 2012 20:50

ursus_le je napisal/a:

limnol je napisal/a:
Merni je pa novo, da se prihrani čas s tem, da en teden prej kuhaš doma in potem na morju še enkrat, pa na ta račun ne hodiš nič v trgovino. Tisti čas, ko se kuhajo špageti, je vendar riba že zažgana. Pa ne me basat, da 14 dni nič ne hodite v trgovino, ker imate vse od doma...

Tocno to sem hotela povedat, samo je limnol malo boljse spravila besede skupaj



urska

Tudi jaz. Letos je bila kar splošna praksa, da so ljudje hodili v konobo po kak hiter prigrizek, če jim je bilo ljubše jesti na kamp prostoru kakor v konobi. Hitreje ne gre, ni pripravljanja, ni pospravljanja. Cene so nižje od malic ki jih zaužijem vsak dan na delovnem mestu. Tukaj se podre tudi ekonomičnost.

Sam vzamem s seboj pol hladile skrinje živil, sol, poper, olje kis, dva litra vode in kako pekočo omako, ponavadi namečem notri nekaj stvari iz hladilnika in domače kuhinje, 60% stvari pripeljem nazaj. Reduciram vsako leto bolj.

Še vedno mi naj nekdo razloži kako je filana paprika poletna jed? Riž, meso, ponavadi zraven še pire, vroča je še 20 minut zaradi svoje kompaktnosti...

...a v najbližji konobi, dagnje po 40 kun, sardelice, girice, fenomenalni rezanci s čilijem, zvečer košček teletine izpod peke, kje nižje lahko cel teden živim od pašticade, če mi že paše kaj malo bolj konkretnega, jagnjetina v ponvici s krompirjem, in stotero rib... meni vedno zmanjka dni da poizkusim vse dobrote, ali vsaj tiste ki mi padejo v oči.

Kepica sladoleda 6 kun.

Paradižnik je bil odličen v trgovini, olje, sir, pivo je odlično in Ožujsko in Karlovačko. 

Hodim v kamp kjer je malo slovencev po veliki zaslugi iz razloga da ne voham ob sebi paštet na plaži, in mukotrpnega mrcvarjenja abnormalnih količin mesa iz sosednjih prikolic.

Commis débarrasseur

spagon  

član od: 12.6.2007

sporočila: 1133

30. jul 2012 21:50

Midva sva na potovanju po Španiji in Portugalski skoraj vsak dan skuhala pašto. Ko se po celodnevnem pohajanju in ogledovanju zvečer parkiraš v kamp, postaviš šotor ni lepšega kot skuhat eno hitro pašto s paradižnikom, morda tuno in popiti eno hladno pivo. Uf, je blo luštno, okoli hrane res nisva nikoli komplicirala.

Ko sva šla na Sicilijo sva si že malo več privoščila, jedla tudi v oštarijah, ma rutina s pašto je ostala, ker je najina in jo imava rada :)

Zdaj ko smo trije še vedno kampiramo, od doma pa prinesem začimbe, olje, kis in tisto kar imam v hladilniku in se bi mi v času, ko nas ne bo, pokvarilo (kak načet sir, salama). Ostalo kupim na licu mesta. Cene v trgovinah so namreč zelo podobne našim (če govorimo za Hrvaško, seveda). Kruh kupujemo v pekarni, ribe v ribarni ali pri ribiču na pomolu, sadje in zelenjavo na trgu.



saša

Sporočilo je spremenil(a) spagon dne 30. 2012 21:51

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti