Količina francoske solate

Hobotka  

član od: 2.11.2004

sporočila: 274

tema odprta - 24. jul 2012 8:30 | ogledi: 11.866 | odgovori: 9

Rabim francosko solato z 40 ljudi kot prilogo pršutu in siru, kakšna bi morala biti količina v kg in kako naj potem dam primerno razmerje sestavin?

 

Hobotka

JanisJoplin  

član od: 20.1.2011

sporočila: 1953

24. jul 2012 8:37

Če bo to edina priloga, bi jaz računala 20-30 dag na osebo  Sicer ne vem če je to po predpisih, ampak ljubitelji francoske se bodo z mano gotovo strinjali Glede razmerja je pa tako: jaz dam vedno enako količino krompirja, graha in korenja, kumaric pa za 1/3  manj od posamezne sestavine. Približno. Vedno dam pa kislo smetano in majonezo, je dosti boljši okus, kot če je samo majoneza. S kislo smetano pa ne pretiravati, ker bo solata potem preveč tekoča.

Ravnokar sem jedla kupljeno francosko solato, ki je vsebovala 42% krompirja - groza, čisto brez okusa

JJ

Viva Meier  

član od: 20.12.2009

sporočila: 673

24. jul 2012 12:02

Bi se nekako strinjala z JJ, od oka poskusi usekati nekako enakomerne deleže sestavin, saj verjetno iz svojih izkušenj veš kakšna je približno "normalna" francoska. Se pravi to ni krompir zamešan z majonezo, niti neka kislica iz samih vloženih kumar itd.

Nisi povedala koliko bo otrok od 40ih ljudi, saj to precej spremeni računico. Za odrasle bi jaz računala tudi nekje 20 dag na osebo, za otroke pa seveda dosti manj.

Pa priporočam ti, da doziraš majonezo malo bolj po "gorenjsko", ker so okusi različni. Del moje družbe namreč mara v kupu zelenjave samo piko majoneze, toliko da malo poveže zadeve in sploh nočejo povohati francoske po mojem okusu, ki mora biti konkretno nadgrajena z majonezo. Pa si potem taki kot sem sama, magar še dodajo kako žlico na svoj krožnik.

Viva Meier

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

24. jul 2012 12:40

Po tej matematiki pride (če je 30 odraslih) za šest kil francoske? To je pa nekaj takega kot kakih šest velikih plastičnih zabojčkov sladoleda (tistega, ki drži kakih 0,8 litra)? Tega je pa vseeno malo veliko. Razen, če ne bo nič pršuta

Vendelina jr.

Venturini  

član od: 29.1.2002

sporočila: 1685

24. jul 2012 14:02

Pri nas v službi, ko je francoska solata na meniju skupaj z pohano nogo piščanca računamo 30 dag na osebo. To sta dve srednje veliki kepici za sladoled, kar se mi zdi čisto ok. Moraš pa pazit, da bo lepo ohlajena, če bo vroče...da se ti slučajno ne pokvari, če jo boš delala sama.

LP Saša

Mir in dobro!

manca51  

član od: 5.5.2008

sporočila: 511

26. jul 2012 1:19

Bi rekla , da je potrebno na odraslo osebo računat vsaj 20 - 25 dag , kar sploh ni tako veliko kot se sliši .

Francoska je kar težka . Jaz namesto kisle smetane dodam majonezi kakšno žlico kisa od kumar , da malo razbijem maščobo  , a  ne pretiravat s kisom , ker zelo razredči majonezo . Pa trdo kuhana jajca tudi ne smejo manjkat v francoski .

Lp

 

manca51

karnak  

član od: 24.10.2006

sporočila: 701

26. jul 2012 6:25

Razmerje zelenjave v francoski solati, kot smo se učili v šoli: korenja, graha in kumaric skupaj toliko, kot krompirja.

karnak

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

26. jul 2012 7:27

Po karnakovih oz. šolskih razmerjih je odločno preveć krompirja. Tudi jaz deam tako, kot Đenis. Sicer pa, rules are to be broken. Včasih, oz. nam paše. :) 

Vanja

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

26. jul 2012 11:35

Kupljena francoska zame sploh ni francoska. Jaz pa dodam poleg vsega še žlico gorčice. Dolgo sem se upirala nasvetu enega prijatelja, potem sem jo pa enkrat le dodala. In vam povem, ni slabo.

 

naor

zeta  

član od: 21.5.2009

sporočila: 1353

26. jul 2012 12:24

Jaz tudi dodam malo gorčice, jo pa pripravljam brez krompirja.

zeta

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti