Shranjevanje hrusk

ribica  

član od: 31.10.2002

sporočila: 525

tema odprta - 21. jul 2012 10:33 | ogledi: 17.330 | odgovori: 10

Pozdravljeni,

nase hruske so bogato obrodile, zato bi jih radi cim vec shranili za zimo. Radi bi naredili krhlje (imamo stroj, pa ga nismo se nikoli rabili), nekaj bi jih vlozili. Iamte kak recept, kako se naredi krhlje oz. kako se vlozi hruske.

Mi lahko svetujete se kak nacin za shranjevanje hrusk?

Ze v naprej se vam zahvaljujem za vse ideje in recepte.

 

ribica

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

21. jul 2012 14:38

Ribica, naredite lahko marmelado (dodaš limonin sok in malo cimeta), kompot, po receptu za breskovega, samo malo manj časa pasteriziraš, hruškov sir (po receptu za kutinov sir), v tem primeru naj ne bodo preveč zrele. Izjemno dobra je tudi marelmada iz hrušk, jabolk, kutin in grozdja, ki mu pri vas rečete amerikana, se mi zdi, pa fragolo, pri nas pa izabela. Hruške, če bodo zrele prej, do takrat zamrzni tako, da jih, olupljene, narežeš na rezine in malo prekuhaš.

Sušenje hrušk, narezanih na rezine (pazi, kako debele še gredo v sušilec) je več kot uspešno.

Odličen bi bil tudi kašasti sok iz hrušk, morda z dodatkom jabolk, za kislino, pasteriziran, seveda.

Če potrebuješ podrobnejšo razlago, povej.

rimljanka

lartep  

član od: 19.11.2008

sporočila: 165

22. jul 2012 14:24

Mi smo pa letos brez:(

 

Imamo viljemovke in smo jih lansko leto precej posušili, kakih 15 kg pa sem jih dala kar v hladilnik ( rezervni ), jih postopoma dajala ven, da so dozorevale in smo jih imeli še 3 mesece.

lartep

666  

član od: 14.7.2005

sporočila: 686

22. jul 2012 23:42

Naših je bilo lani na pretek, letošnje pa bodo, zdi se, hitro pretekle, ni jih prav dosti...

Po mojih izkušnjah je sušenje daleč najboljši način shranjevanja hrušk.

Za razliko od breskev, češenj (in ostalih koščičarjev), ribeza, malin (in ostalega jagodičja) ter, na primer, kutin (seznam ni izčrpen), ki imajo toliko lastne arome, da jih kompot ne more "razvodeniti" preveč, se s hruškimi, kar se mene tiče, zgodi prav to. Potem ima zadeva bolj okus po sladkorju kot po hruškah, kar pa nima preveč smisla...

No, razen, če imaš kako aromatično sorto - presodi.

ribica  

član od: 31.10.2002

sporočila: 525

23. jul 2012 11:44

Odlocila sem se, da bom iz hrusk naredila krhlje (marmelade imamo ze dosti - iz domacih marelic sem je naredila vec kot 60 kozarcev, soka ne pijemo, kompota nismo jedli, zmrzovanje se ni obneslo).

Vceraj sem se lotila susenja. Krhlji, ki sem jih naredila vceraj, so zelo dobri in sladki. Zato bom z delom se nadaljevala.

Med delom pa so se pojavili nekateri dvomi:

- kako debele naj bodo rezine hrusk

- koliko casa moram susiti (v stroju za susenje sadja in zelenjave)

- kako vem, da so hruske suhe.

Zato prosim vse tiste, ki se s susenjem sadja ukvarjajo ze dalj casa, za pomoc.

Hvala!

ribica

666  

član od: 14.7.2005

sporočila: 686

23. jul 2012 12:16

- debele so lahko, kolikor želiš (sušil sem že vse od celih hrušk do koščkov 1x1x1 cm)

- čas sušenja je odvisen od velikosti kosov, zmogljivosti stroja in še česa (verjetno pa najmanj 12 ur)

- suhe so, ko so takšne, kot so sicer krhlji (suhe hruške so trše od suhih jabolk)

Brez strahu, prej jih boš posušila preveč/predolgo kot premalo. Izkušnje boš pa tudi hitro dobila.

jovita  

član od: 8.7.2007

sporočila: 394

23. jul 2012 14:25

Predlagam ti, da hruške režeš na ploščice, debeline največ 1 cm.Če jih boš pokapala z limono bodo ostale bolj svetle.Po mojih izkušnjah je bolje, da hruške niso povsem zrele, ampak, da so še čvrste.Jaz jih naložim na peki papir, da se ne zalepijo in jih po 12 urah prelagam.Čisto suhe v kovinsko škatlo, strednje suhe zložim skupaj na vrhu dodam sveže (cca za 2 "krožnika").Naslednjih 6 ur...Tanjše kot boš rezala, prej bo suho.

Čudovito se sušijo nepreveč zrele breskve (najlepše vinogradniške), jabolka,slive,fige... Bolj sočno je sadje, dalj časa in težje se suši. 

Hruške ti bodo dalj časa dozorevale, če jih vse potrgaš, naložiš v kištice in shraniš v hladen prostor.

jovita

lartep  

član od: 19.11.2008

sporočila: 165

23. jul 2012 19:14

Jaz hruško razdelim na 12 delov ( viljemovko ). V stroju sušim na predzadnji stopnji ( 6 od 7ih) 12-14 ur.

lartep

vesoljka  

član od: 14.4.2008

sporočila: 134

21. nov 2014 22:46

Torej, rada bi kupila več kg hrušk in jih dala v kozarčke za dojenčka.

Nikoli nisem kuhala marmelade, sokov.. Naj hurške najprej narežem, pokuham, moram dodati kaj vode? Lahko pasteriziram in shranim brez sladkorja?

Moram paziti, da je vse zmleto v kašo ali so lahko kakšni koščki?

Ko napolnim kozarčke, moram počakati, da se masa ohladi in šele nato zaprem s pokrovčki?

Če kupim malo manj zrele, moram verjetno počakati, da povsem dozorijo (porumenijo)?

 

Najlepša hvala za nasvete!

vesoljka

vesoljka  

član od: 14.4.2008

sporočila: 134

21. nov 2014 23:08

No, saj je že kar nekaj na to temo napisanega. Itak nisem vedela, da se lahko pasterizira tudi v pečici in na štedilniku. Sama sem imela v mislih to, kar mi je omenila kolegica enkrat - da segreješ maso na 80 stopinj, daš v kozarčke in zapreš.

vesoljka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti