Zerdelije?

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

tema odprta - 6. jul 2012 20:05 | ogledi: 8.347 | odgovori: 22

Od kolegice sem dobila v dar kozarec marmelade, pa se nisva mogli zmeniti, iz česa je; v Bosni temu sadju pravijo zerdelije, baje je nekaj takega kot slive, le da niso slive, bolj rumeno.... Ringlo po mojem tudi ne bo, saj ima ta marmelada povsem drugačen okus kot ringlojeva. Kaj bi torej lahko bilo? Je morda kdo iz tistih koncev, da bi lahko pomagal?

Hvala.

Sonja

kuhinja.slo  

član od: 26.6.2010

sporočila: 108

6. jul 2012 20:33

Poglej na Coolinarika.com, odtipkaj ime sadeža in dobila bos vse podatke in slike. Lp

( Narobe sem napisal, mora bit - ime sadeža, tako kot je sedaj , se opravičujem )



kuhinja.slo



Sporočilo je spremenil(a) kuhinja.slo dne 07. 2012 21:58

Sporočilo je spremenil(a) kuhinja.slo dne 07. 2012 22:00

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

6. jul 2012 20:46

Ne vem, kaj delam narobe, ampak na coolinariki sem vtipkala sadea in našla samo tole.... Če ima pa kdo takšno drevo v domačem sadovnjaku, se takoj postavim v vrsto za sadiko. 

Sonja

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4526

6. jul 2012 20:57

Soseda je lani iz rodnega kraja v Bosni prinesla zerdelije in sva združno oblazili vse poznavalce in pridelovalce sadja, kar sva jih poznali, da najdeva naše ime.  Vsi so nama potrdili, da je to mirabela ali margolana, po domače cimbr.

Upam, da res

lp

 

mzm

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

6. jul 2012 21:02

Mzm,

a je to isto kot ringlo ali ne? V vsakem primeru hvala.

Sonja

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4526

6. jul 2012 21:15

limnol je napisal/a:

Mzm,

a je to isto kot ringlo ali ne? V vsakem primeru hvala.

Sonja

 

O tem se baje še prepirajo, navijam "za"

lp

mzm

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

6. jul 2012 21:18

Po moje ne čisto, ringlo je bolj velik, te so pa drobne, velike kot, recimo, češnje hrustavke. Zdaj, te dni jih bodo imeli na trgu v Celju. No, pa polna Ljubljana jih je, vsaj v Šiški, ob obvoznici pri Kavadarski zanesljivo rastejo. Ne gredo od košćic, kompot ima izjemno dober okus, čeprav malo motijo trde lupine. Marmelada je tudi zelo, zelo okusna. Morda kaj najdeđ na tej strani, limnol. Če ne v tej temi, malo pobrskaj, hitro mine noč, ko začneš brati.

rimljanka

manca51  

član od: 5.5.2008

sporočila: 511

7. jul 2012 2:10

Limnol , takšne slive kot so na tisinem linku , le da so rumene imam doma na vrtu . Vsako leto bogato obrodijo , nobenega škropljenja ne potrebujejo in , kar je tudi zanimivo , ne pozebejo . Vsaj jaz mislim tako , ker so ravno v času prve letošnje pozebe bile v polnem cvetju , pa jih ni čisto nič osmodilo , medtem ,ko je magnolija , ki rase čisto poleg bila zjutraj popolnoma rjava .

Mislim  , da bodo že čez nekaj dni zrele . Če je to to , kar iščeš , lahko dobiš jeseni sadiko . Zelo rade se tudi same zasejejo .

Marmelada je zelo dobra , kompot tudi , res pa , kot pravi rimljanka , motijo trdi olupki .

manca51

Mygrace

sporočila: 6506

7. jul 2012 8:37

Zerdelije so margolane, mirabele, ja.

Kolikor je meni znano, je to ena zdrava rastlina, menda nima ne bolezni, ne škodljivcev.

Lani je bila izredna letina, drevesa so se šibila pod sadeži. Skuhala sem marmelado, sok in kompot.

Izredno okusno. Predvsem rumene margolane, ki so nekoliko bolj sladke, so meni zelo všeč.

 

 

Mygrace

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

7. jul 2012 9:54

Mi imamo rumene, rdeče in modre. Meni so najbolj všeč rumene. Ravno danes grem v BK po veliko košaro tega sadja, da skuham marmelado. Moja izbirčnica namreč je samo ringlojevo marmelado (mi rečemo kar ringlo, pa naj strokovnjaki rečejo, kar želijo). Se pa veje kar šibijo letos, pa vse drugo drevje okoli je bolj prazno (ni bilo niti češenj, niti višenj, tudi jesenskega sadja ne bo veliko ...)

 

Tudi kompot sem že delala, pa pecivo, mogoče bom letos naredila tudi sok.

Atina

Sporočilo je spremenil(a) Atina dne 07. 2012 10:03

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti