Priprava marelične marmelade

maka7599  

član od: 6.7.2012

sporočila: 1

tema odprta - 6. jul 2012 8:27 | ogledi: 11.062 | odgovori: 8

Pozdravljeni, vem da je receptov za marelično marmelado precej, vendar me zanima, ali lahko marelice pripraviš, torej očistič in razrežeš dan prej in skuhaš marmelado naslednji dan.Mož<je namreč to včeraj naredil in ne vem, ali bo iz te ''bovle''nastala marmelada.

 

 

maka7599

irena66  

član od: 22.4.2009

sporočila: 747

6. jul 2012 8:32

Jaz sem po nasvetu rimljanke delala tako, zvečer sem marelice narezala na koščke, na 1kg marelic sem dala 300g sladkorja (približno) in fino premešala in dala v hladilnik.

Drug dan sem popoldne to kuhala približno pol ure, dodala sem še sok dveh limon in pol vreček želinfiksa.

Zelo dobra marmelada, ni ravno zelo trda in sladka ampak nam je prav dobra.

irena66

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15152

6. jul 2012 9:32

Jaz tega običajno ne prakticiram izključno zaradi barve marmelade. Namreč če so mi marelice dolgo stale ali pa sem jih imela večjo količino in dolgo kuhala marmelada ni imela lepe barve, boolj temna je bila.

Letos sem kuhala 1.5 kg naenkrat, dodala sem okoli 30 dkg sladkorja( so bile zelo sladke marelice) in vrečko in pol gelfixa.Barva je zares lepa, svetla, okusna pa tudi. Mi imamo radi bolj kiselkaste džeme.



Kjer je volja, tam je pot. Trixi

Sporočilo je spremenil(a) Trixi dne 06. 2012 09:34

irena66  

član od: 22.4.2009

sporočila: 747

6. jul 2012 10:42

Moja marmelada je zelo lepe barve in ni postala rjava oziroma temnejša.

Imamo tudi mi raje manj sladko tako da je čist uredu.

Za sladkosnede pa je občutno premalo sladka.

irena66

te.jcika  

član od: 17.8.2010

sporočila: 165

6. jul 2012 11:02

Jaz marelice očistim in narežem na koščke nikoli ne pustim stati ampak direktno skuham, lansko leto sem dodala "želatinasti sladkor" tako, da smo dobili res dobro gosto marmelado....

 

 

te.jcika

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

6. jul 2012 12:15

Trixi je napisal/a:

Jaz tega običajno ne prakticiram izključno zaradi barve marmelade. Namreč če so mi marelice dolgo stale ali pa sem jih imela večjo količino in dolgo kuhala marmelada ni imela lepe barve, boolj temna je bila.

No, koliko marelice s sladkorjem oksidirajo, je odvisno izključno od tega, koliko kisika pride zraven. če narezane i n posladkorjene marelice pokriješ z živilsko folijo, ne oksidirajo niti na površini. Če dodamo malo limoninega soka, je oksidacije in s tem spremembe barve še manj. Ob dolgotrajnem kiuha nju pride tudi do karameliziranja sladkorja, ki prispeva k temnejši barvi.

rimljanka

maka7599  

član od: 6.7.2012

sporočila: 1

7. jul 2012 8:02

Najlepša hvala! Marmelada je ohranila lepo barvo, mogoče je za malenkost preveč tekoča, sicer pa okusna. Naslednje leto bom dodala več želatinastega sladkorja.

maka7599

leandros  

član od: 19.8.2009

sporočila: 188

10. jul 2012 14:23

Maka 7599, jaz marelično marmelado delam prav na ta način. Zvečer jih razkoščičim, narežem in povrh natresem sladkor, posodo pokrijem s folijo in šele naslednji dan kuham.    

leandros

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti