Biskvitno testo

Hobotka  

član od: 2.11.2004

sporočila: 274

tema odprta - 5. jul 2012 20:04 | ogledi: 13.430 | odgovori: 21

Da je biskvitno testo rahlo in da lepo naraste je menda zelo pomemben vrstni red in način mešanja mase. Mi lahko kdo to pove kako je treba?

Hobotka

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8688

5. jul 2012 20:18

Seveda je zelo pomemben vrsti red.

Ločimo rumenjake od beljakov, rumenjaki se stepajo ob postopnem dodajanju sladkorja. Ko se naredi lepa pena, se lahko doda olje, radenska (pač kaj je po receptu), potem se po žlicah dodaja moka, orehi, lešniki. Beljaki se stepejo v sneg. Jaz dodajam po žlicah - žlico moke, žlico snega in počasi vmešavam. 

Sestavine so pač take, kot jih zahteva določen recept.

V nekaterih receptih pa stepaš cela jajca s sladkorjem... in potem dodajanje ostalega. 

 

Pozdravček!

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

5. jul 2012 21:12

Pri nekaterih biskvitnih testih pa najprej stepeš beljake, postopoma dodajaš sladkor, nato rumenjake. Ko je vse rahlo in penasto, pa previdno umešaš moko- V tem primeru ne dodaš nič maščobe.

lp

cervus

noemi  

član od: 4.10.2008

sporočila: 364

5. jul 2012 21:32

Lepo uspe tudi biskvit po naslednjem postopku:

Rumenjaka in beljaka ne ločimo, temveč ju skupaj v posodi nekoliko stepemo, nato v tankem curku in med stepanjem na največji hitrosti metlic prilijemo par žlic vroče vode (količina je navedena v receptu). Stepamo 5 minut, nato  postopoma dodamo sladkor in spet 5 minut stepamo. Dobimo visoko čvrsto peno. Na koncu ročno z metlico  na rahlo vmešamo pol moke, nato še drugo polovico (s pecilnim, če je v receptu).

 

Je pa še drugih postopkov, ki prav tako dajo lep rezultat.

Noemi

Hobotka  

član od: 2.11.2004

sporočila: 274

5. jul 2012 21:47

Ko vmešavate moko ali sneg delate to z el.mešalnikom ali ročno s kuhalnico ali metlico za stepanje?

Hobotka

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8688

5. jul 2012 21:50

Sneg se vmešava ročno, nežno, počasi, lahko uporabiš metlice od mešalnika, posebno metlico za stepanje snega, kuhalnico, silikonsko lopato... Nikakor pa z električnim mešalnikom.

 

Pozdravček!

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4526

5. jul 2012 22:00

Osnovno biskvitno testo, brez maščobe, meni res odlično uspe po dolgotrajnem stepanju sladkorja, ščepca soli in celih jajc (vsaj 10 minut, raje več), nato se rahlo vmeša še moka.

Tudi pri ostalih različicah ne ločujem beljaka in rumenjaka, pomembno je dolgo stepanje, nato maščoba, nato tekočina, če ju recept zahteva in nazadnje previdno vmešana moka, po potrebi s kakavom in/ali mletimi oreščki, lahko z nekaj pecilnega praška, odvisno od vrste biskvita pač.

Je pa tudi tu tako, kot pri večini receptov, veliko glav, veliko postopkov.

 

mzm

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

6. jul 2012 1:56

Sistem, kot ga opisuje Mišzmoke sem opustila, ker mi ni vedno uspelo. (1x od 5ih poizkusov). Od takrat naprej ločujem rumenjake in beljake.

Vanja

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

6. jul 2012 18:43

Jaz penasto vmešam rumenjake s sladkorjem, dodam tekočino in moko in z mešalcem na najnižji hitrosti (mum) premešem, stepene beljake umešam ročno. Pa vedno rata fin biskvit. Meni tole ročno vmešavanje moke nikoli ne rata, tolk časa umešavam moko, da že ves zrak ven izmešam...

jade

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

6. jul 2012 19:19

Hobotka je napisal/a:

Da je biskvitno testo rahlo in da lepo naraste je menda zelo pomemben vrstni red in način mešanja mase. Mi lahko kdo to pove kako je treba?

 Hobotka

 

Bi rekla, da je tu povdarek na "menda" oziroma na trdni veri, da je tvoj način dela pravi. Ker biskviti očitno zelo lepo uspevajo na različne načine. Bolj pomembno od tega, ali ločiš rumenjake od beljakov, se mi zdi, kakšna so jajca. Ker nekatera se čudovito spenijo, če imaš smolo, nabašeš pa na taka, s katerimi lahko delaš kar in kakor hočeš, pa ne narastejo in amen, ne pomaga noben dodatek in noben vrstni red. 

"Navadni" biskvit delam tako, da ubijem v posodo z okroglim dnom cela jajca, dodam na vsako jajce eno žlico vroče vode in potem stepam z ročnim mešalnikom pri najvišji hitrosti, da močno naraste. Ko je masa resnično visoka in penasta, prav počasi med stepanjem vsujem v maso sladkor s ščepcem soli (ves čas na najvišji hitrosti), nazadnje pa vmešam presejano moko na roko, za to uporabim kar metlice od mešalca. Biskvit je penast, mehek, lepo naraste, bojšega ne potrebujem. Sem poskušala že na druge načine - rumenjaki s sladkorjem posebej, na koncu sneg, pa takega, da začneš s snegom, pa rezultati niso bili nič boljši (vsaj ne toliko, da bi jaz opazila).

Sonja

gogad  

član od: 28.4.2004

sporočila: 3697

6. jul 2012 20:11

Ravno danes sem delala biskvit za tortico,,cela jajca stepla s sladkorjem v prahu,da je naraslo in se spenilo..dodala moko po žlicah in stepala dalje ,da sem porabila vso moko..biskvit uspel..rahel visok....nobenega ločevanja in mazanja dodatnih posod

lp goga

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecsijasaja
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti