Mlada mucka

vd007  

član od: 27.1.2012

sporočila: 318

tema odprta - 3. jul 2012 11:28 | ogledi: 11.264 | odgovori: 26

Sin  je odnesel smeti in  za kontejnerom našel čisto malo, odvrženo mucko. Zasmilila se mu je in jo je prinesel domov. Muca je res čisto mlada. Kaj naj ji dajem za jesti in piti ? Mislim, da bi morala biti še pri mami muci, res je še čisto mala in zgleda zelo boga.

Prosim za kak nasvet glede hrane in nege, z mucami nimam nobenih izkušenj.



vd007

Temo je spremenil(a) vd007 dne 3. jul 2012 11:33

Hauschka  

član od: 9.10.2009

sporočila: 80

3. jul 2012 11:57

Najboljše je, če jo odpelješ k najbljižjemu veterinarju, ki bo najbolje vedel koliko je stara in kaj je zanjo najprimernejša hrana. Meni se je pred leti zgodilo podobno kot tebi sedaj, dajala sem ji razredčeno kravje mleko po kapalki od kapljic za oči (dobro oprano seveda). Muca je jedla kot nora, dajala sem ji tudi vodo (ker je bila vroče kot je sedaj). Mislila sem, da sem postopala pravilno in da mi jo bo uspelo reširi, na našo veliko žalost nam je po nekaj dneh poginila. Jokali smo kot dež in sem si prisegla, da v življenju več ne vzamem nobenega tako majhnega bitja.

Kasneje so me podučili, da je v takem primeru najbolje obiskati veterinarja, ker da imajo baje tudi neko posebno mleko ,... Ne vem, mogoče je pa res kaj na tem, saj dojenček potrebuje tudi posebno mleko, če ni dojen a ne?

. in tebi želim vse naj, naj, pa da bo zrasla v pravo mačjo lepotico

 

Hauschka

vd007  

član od: 27.1.2012

sporočila: 318

3. jul 2012 11:59

Hauschka je napisal/a:

Najboljše je, če jo odpelješ k najbljižjemu veterinarju, ki bo najbolje vedel koliko je stara in kaj je zanjo najprimernejša hrana. Meni se je pred leti zgodilo podobno kot tebi sedaj, dajala sem ji razredčeno kravje mleko po kapalki od kapljic za oči (dobro oprano seveda). Muca je jedla kot nora, dajala sem ji tudi vodo (ker je bila vroče kot je sedaj). Mislila sem, da sem postopala pravilno in da mi jo bo uspelo reširi, na našo veliko žalost nam je po nekaj dneh poginila. Jokali smo kot dež in sem si prisegla, da v življenju več ne vzamem nobenega tako majhnega bitja.

Kasneje so me podučili, da je v takem primeru najbolje obiskati veterinarja, ker da imajo baje tudi neko posebno mleko ,... Ne vem, mogoče je pa res kaj na tem, saj dojenček potrebuje tudi posebno mleko, če ni dojen a ne?

. in tebi želim vse naj, naj, pa da bo zrasla v pravo mačjo lepotico

 Hvala, bom  kar sledila tvojemu nasvetu in jo peljala k mačjemu zdravniku :)



Hauschka

vd007

Hauschka  

član od: 9.10.2009

sporočila: 80

3. jul 2012 12:41

 Mislim, da je res najbolj pametno. Sporoči kaj boš uredila, da vemo za drugič, če se komu zgodi kaj podobnega.

Hauschka

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

3. jul 2012 13:00

@ vd007 Res je, obstaja posebno mačje mleko v prahu. To je še najboljši približek materinemu mleku. Odvisno kako je majhna (mlada) mucica - vendar je poleg hrane nujno treba poskrbeti tudi za redno iztrebljanje. To sicer počnejo mačje mamice, ki po vsakem obroku malo mačico obližejo tudi po predelu zadnjika in tako stimulirajo refleks izločanja. Če je muca premajhna, da bi to znala že sama in če je brez mamice (kot v vašem primeru) moramo mamino skrb nadomestiti ljudje. To pa se naredi tako, da mucki po obroku prilagojenega mleka po kapalki ali posebni dudu za mačje dudarčke (ja, tudi to se dobi ;) z navlaženo vatko nežno pomasiramo mucko po zadnjični odprtini. Mucka bo le tako redno iztrebljala, kar je nujno za zdrav razvoj.

@ Hauscka, ne krivi se za smrt tistega mladička ... umrljivost pri tako majhnih najdenčkih je kar velika, sploh če ostanejo zapuščeni brez mamice, okuženi s kako boleznijo, prestradani in dehidrirani ... v takih primerih še tako hitra veterinarska pomoč dostikrat pride prepozno. Ti si naredila pač največ, kar je bilo takrat v tvoji moči - nisi kriva ti, temveč tisti brezvestnež, ki je ubogo bitjece zavrgel :(

 

vd007, vsekakor je pravilna odločitev, da jo boš nesla k veterinarju!

Če si iz LJ, zelo priporočam novo odprti "Center Mačja Hiša", kjer imajo tudi svojo veterinarsko ambulanto, vsekakor pa boš (tudi po telefonu) dobila vse nasvete za oskrbo najdenke :)

http://www.macjahisa-vet.si/kontakt.php

 

Pa še nekaj nasvetov v zvezi z oskrbo mačjih mladičkov:

http://www.zverce.si/pricela-se-je-sezona-macjih-m

http://www.macji-svet.org/forum/viewtopic.php?

 

Upam, da bo mačica živela z vami lepo mačje življenje! Pa velika pohvala, da ste se zavzeli za nebogljeno bitjece

 

 

 

Mojca

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

3. jul 2012 13:08

Medtem, ko sem tole tipkala, me je poklicala prijateljica, da je neka gospa našla mladega mucka, ki ga sama ne more obdržati. Ker sem že pred časom načrtovala, da vzamemo dva mala mucka, ki sta bila skupaj z mamo in še tremi bratci najdena oz. so se zatekli na kaščo naših znancev, bom zanj poskrbela jaz. Tista "pritepena" mama muca pri znancih je bila zelo nevajena ljudi, zato so jim dali mir in nastavljali samo hrano muci. Pred tednom pa so opazili, da hrana ostaja ... na žalost so našli vseh pet mini muckov mrtvih, po nekaj dneh pa je sosed našel tisto muci povoženo nedaleč od hiš

In tako grem popoldan iskat k tej gospe najditeljici malega tigrčka, ki se je baje potikal med smetnjaki. Upam, da bo zdrav, sicer pa ga bom itak peljala še na veterino :)

Mojca

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

3. jul 2012 13:30

Mleko mačk in kravje se zelo razlikuje, zato ga je potrebno močno razredčiti. Za kunce smo ga redčili z ruskim čajem, proti driski. Skuhali smo na kavni mlinček zmlete ovsene komsiče, zaradi kalorij. Hranila sem jih z malim delom od dude za na stekleničko, kjer je taka bradavica za zrak.

Kunčji mladički so bili stari neka dni in še niso gledali. Vseh pet je preživelo, od takrat ne jem kuncev.

Recept za hranjenje sem našla je v  neki knjigi za kunce in se je obneslo.

Nekatere trgovine imajo mačje mleko, vendar ga še nisem videla. Veterinar je najboljša izbira, vendar je potrebno računati na stroške. Moj nasvet je res za zajčke,  bi pa ravnala na tak način.



F r i n a

Sporočilo je spremenil(a) frina dne 03. 2012 13:34

vd007  

član od: 27.1.2012

sporočila: 318

3. jul 2012 13:44

Ni kar preposto vzeti v oskrbo tako malo mucko ... potrebno veliko nege...Nekako ji že bomo pomagali, da bo zrasla v pravo muco .

 

vd007

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

3. jul 2012 13:54

Vd007, res je. Če mislite, da bo pretežko, in sami me bi zmogli, se obrnite na zavetišče, ki je pristojno za vašo občino, sicer pa boste od prostovoljcev v "Mačji hiši" zagotovo dobili vso podporo, če jih pokličete. Pa srečno.

Mačje mleko v prahi imajo sicer v večini normalno založenih specializiranih trgovin za male živali, tudi na veterinah - prav pa je, da vam veterinar ali res poznavalec na podlagi ocene starosti, teže in zdravstvenega stanja mucke določi tudi pravilno količino obrokov.

Pa srečno!

Če želiš še kako informacijo, sem vedno na voljo tudi na ZS (zdaj pa se počasi odpravim po "mojega" mucka :)

Mojca

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

3. jul 2012 14:09

mamaF, vd007: držimo pesti.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti