Alma sodnik

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

6. jul 2012 23:55

Vanja, pol pa pridi k meni obnovo povedat

tulka

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

7. jul 2012 3:01

Velja, Tulka.

Vanja

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

7. jul 2012 8:32

Vanja_v_ZDA je napisal/a:

Vendy, a bi si jo lahko od tebe sposodila?



Vanja

 

Dobiš kopijo. Po tistem, ko jo bodo v antikvariatu našli, Alma je sedaj na search listi.

Vendelina jr.

SUZANAZ  

član od: 11.6.2003

sporočila: 878

7. jul 2012 21:03

Intelektualni užitek se začne šele takrat, ko veš stvari, ki jih za svojo eksistenco nujno ne potrebuješ.

 

Vendy, ta stavek je čudovito napisan.

Suzi

Scorpy  

član od: 3.2.2006

sporočila: 335

9. jul 2012 18:40

Sicer sem rekla, da na forum ne pišem več, bom pa po par letih naredila izjemo.

Ravno se učim za izpit Moški in ženske v socialnem delu in govora je tudi o Almi Sodnik, prvi slovenski profesorici na univerzi. In pri Almi Sodnik je ravno to najpomembnejše - da je bila prva in je orala ledino, ko so bile druge ženske še zatirane lepo doma, brez izobrazbe, brez plačanega dela, v svojem "naravnem okolju" med lonci in kupom otrok. Alma pa je že takrat trdila, da je ženska vendarle zmožna opravljati paleto različnih del, da je sposobna prav tako kot moški. (Čeprav je tudi rekla, da študij in intelektualno delo delajo žensko manj privlačno moškemu - ampak to je bila pač posledica takratnega splošnega mišljenja). Skratka na Almo Sodnik je treba gledati predvsem v luči boja za pravice žensk.

Druge pomembne ženske so bile še Elvira Dolinar, pa Marica Bartol in Angela Vode, ki si je upala v časopisu postaviti se po robu dr. Škerlju-evgeniku, ki je pisal o sterilizaciji "manjvrednih ljudi". Evgeniko je povezala z nacizmom. Pa da ne pozabim Zofke Kveder, ki je že zelo mlada napisala Misterij žene - ki govori o temnih "skrivnostih" žene - nezakonskih materah, splavih, domačemu nasilju.... mimogrede, starokopitnež Bleiweis je v svojih Novicah zapisal nasvet ženi kadar mož razgraja: v usta naj da vodo, da ne bo jezikala :)

Vso to ideologijo je poganjala seveda katoliška cerkev.

 

Skratka, te ženske so si precej upale za takratne čase in tudi zaradi njih je danes enakopravnost žensk precej boljša kot včasih. In prav je, da o tem pišemo in se tega spominjamo, ženske so bile že tako in tako izločene iz zgodovine, ker so bile obravnavane kot manjvredne.

Če je komu do branja o tem: Knjiga Zavrnjena tradicija avtorice Vesne Leskošek.

Scorpy

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

9. jul 2012 19:17

Bravo, Scorpy

Vendelina jr.

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

9. jul 2012 20:08

Ravno sem nekaj razmiščjala o odklopu s Kulslo, potem pa mi SScorpy popestri zgodnji večer. Bravo.

mamamia

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

9. jul 2012 21:55

Scorpy je napisal/a:

 

Če je komu do branja o tem: Knjiga Zavrnjena tradicija avtorice Vesne Leskošek.



Scorpy

Scorpy, čisto prav je, da si se oglasila! Hvala za te besede!

 

Pa hvala za bralni namig, grem že jutri v akcijo. Drage forumašice, ko smo že pri izjemnih ženskah, v branje priporočam knjigo ene od njih - Alenke Puharjeve "Prvotno besedilo življenja". Kljub temu, da knjiga nosi podnaslov "Oris zgodovine otroštva na slovenskem v 19. stoletju", je zgovorna raziskava tudi o življenju in položaju žensk v tistem času.

Obstaja tudi odličen dokumentarec nacionalke "Otroštvo z Alenko Puhar in Alenko Rebula" (se opravičujem za odmik od teme, vendar se mi je zdelo vredno opozoriti še na to, saj avtorici tenkočutno in brez dlake na jeziku odstirata tančice z idealizirane podobe "idealne slovenske matere in srečnega otroštva". Zame izjemni dami.

http://tvslo.si/predvajaj/otrostvo-z-alenko-p

Mojca

rosie  

član od: 15.9.2007

sporočila: 1141

9. jul 2012 22:11

Prvotno besedilo življenja sem brala pred  kakšnimi 20 - 25 leti, še precej mlada in naivna.

Alenka Puhar je za moje pojme ena od  sodobnih velikih Slovenk.

MamaF, tudi tebi hvala za bralni namig, jo bo potrebno še enkrat prebrati, tokrat z izkušnjo zrelosti.

rosie

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti