Jabolčni trikotni zavitki na hrvaškem

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

2. jul 2012 17:10

Po pekarnah na hrvaški obali je precej primerov peciva iz vzhajanega listnatega in potem se to polni z marmelado, sirom, jabolčnim navdevom, nutelo..... in predvidevam, da gre za nekaj takega tudi v omenjeni pekarni. Tudi se mi zdi, da pekarne tole delajo iz testa, ki so ga pripravile "na stroj". Skratka, v osnovi je testo precej podobno tistemu, kar se da kupiti v trgovinah kot pripravljeno testo. Samo, da pekarne ne grejo po to v hipermarket, ampak naredijo sami.

A propos jabolčnega ali kateregakoli zavitka: zavitek, ki da kaj nase, mora biti iz vlečenega testa. Saj tisto z listnatim se tudi da pojesti, ampak to ni to.

Vendelina jr.

karajan  

član od: 21.2.2007

sporočila: 98

2. jul 2012 18:52

Ojej, hvala za vse debate. Sam sem opisal testo,  kolikor premore moje znanje.  Sem bil v lidlovi pekarnici in njihovi jabolčni zavitki so zelo podobni , vsaj kar se tiče testa, so pa pravokotni in tudi zelo okusni. Tam v Šimuniju (kamp) so bili podobni, a so bili trikotne oblike, na vrhu so imeli nekakšen premaz, ki je bil tudi zelo okusen.

Konec avgusta grem spet v Šimuni in se redit :) ob teh zavitkih. Upam, da mi bodo zaupali recept.

Hvala  vsem Vam za odgovore.

 

Mihael

 

Mihael

karajan  

član od: 21.2.2007

sporočila: 98

3. jul 2012 7:16

Ja poznam ta recept, a mi ni uspelo. Meni lisnato testo ni tako vzkipelo. Ostalo je kot trd list, samo da je pečen.

Katero listnato testu pa je tu, na sliki je vse tako, kot mora biti.

 

Mihael

Mihael

MBrando  

član od: 4.8.2011

sporočila: 2308

3. jul 2012 7:46

Ulalaal DBpek, HVALA za povezavo. Blog že shranjen med mojimi omiljenimi BLOGI!!

---Kdor išče cilj, bo ostal prazen, ko ga bo dosegel, kdor pa najde pot, bo cilj vedno nosil s seboj. (Dragi Nejček Z.)---

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

3. jul 2012 17:31

karajan je napisal/a:

Ja poznam ta recept, a mi ni uspelo. Meni lisnato testo ni tako vzkipelo. Ostalo je kot trd list, samo da je pečen.

Katero listnato testu pa je tu, na sliki je vse tako, kot mora biti.

 

Mihael



Mihael

Karajan, obstajata dve vrsti listnatega testa - eno je "navadno", drugo pa vzhajano. Za primer: Pečjakovi zamrznjeni rogljički in žepki z raznimi nadevi so vsi iz vzhajanega listnatega testa - na paketu je navodilo, da jih odtajaš in pustiš na sobni temperaturi, da še malo vzhajajo (še bolj pa potem v pečici). Recimo njihovi "francoski rogljički" so iz tega testa. V samem testu, ki je sicer "tavžentkrat" razvaljano in prepogibano z dodatkom masla je tudi kvas.

To je to:

http://www.pekarna-pecjak.si/index.php?PageID=24

"Navadno" krhko testo pa nič ne vzhaja, ampak se med peko samo "razplasti" in to poskrbi za posebno krhkost.

http://www.pekarna-pecjak.si/index.php?PageID=23

 

 

Ampak - kot so že predhodniki povedali - v glavnem je večina raznik žepkov in podobnega manjšega polnjenega peciva v obmorskih pekarnicah prav iz tega "vzhajanega listnatega testa".

 

Mojca

666  

član od: 14.7.2005

sporočila: 686

3. jul 2012 18:41

mamaF je napisal/a:

"Navadno" krhko testo pa nič ne vzhaja, ampak se med peko samo "razplasti" in to poskrbi za posebno krhkost.

http://www.pekarna-pecjak.si/index.php?PageID=23

 

Gotovo si hotela reči "navadno listnato". V tej temi je pa res veliko zmede glede vrst testa

karajan  

član od: 21.2.2007

sporočila: 98

3. jul 2012 19:16

Sedaj poln znanja z Vašo pomočjo grem v peko :) . Sedaj sem se veliko naučil o vrstah listnage testa.

 

Aleluja :)

 

 

Mihael

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti