Ječmenova trava

s5andv  

član od: 17.12.2010

sporočila: 3

tema odprta - 29. jun 2012 10:15 | ogledi: 12.940 | odgovori: 8

 

 

Ječmenova trava. Povsod jo promovirajo kako je super in zdrava itd. nikjer pa ne piše, katera sorta točno .

Zanima me, ali je to kakšna posebna sorta ječmena, ali se lahko je tudi tista, ki jo kmetje pridelujejo za živali?? 

ker bi jo rada pridelovala sama doma

 

 

 

 

prosim za info,

pa lep dan!

 

 

 

s5andv

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

29. jun 2012 10:30

Za moj okus je ječmenova trava neumen izraz. Vsak ječmen je trava sicer, ker sodi v družino trav (Poaceae), ampak ne obstaja pa vrsta, ki bi ji rekli ječmenova trava.

Poseješ pač ječmen in počakaš, da zraste tistih 10 cm. Samo ne vem, zakaj ne bi človek raje sejal solato, blitvo, špinačo, zelje, ohrovt, brokoli in kar je še takih, zelenih rastlin, ki so enako (ali še bolj) polne koristnih snovi. Pridelek koristnega je na enoto površine vrta zanesljivo bistveno večji (pa četudi gre za balkonsko korito.

No, če vztrajaš, da boš sejala ječmen, ja, vsak ječmen je primeren, kmejte sejejo ali ozimnega ali jarega.

rimljanka

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

29. jun 2012 11:11

Ampak zakaj trava in ne slama ,kot je običajno pri žitih ? Drgač ti pa dam povsem prav Rimljanka, bolje je sejati druge kulture, kot pa neko travo sej ja nismo krave, da bi to rabli :)

hedonist

Terman  

član od: 11.5.2011

sporočila: 277

29. jun 2012 11:13

Jaz imam približno nekako takšno sliko (od slabšega proti boljšemu):

solate | zeleno listje, cvetovi in morska zelenjava (brokoli, zelje, špinača, ohrovt, alge, užitne cvetlice) | žitne trave | pleveli in divjerasle rastline

 

Jaz ti svetujem, da gojiš navadno zenjavo in ješ plevel, če je užiten. Tako boš imela najbolje izkoriščen vrt.

 

Izraz ječmenova trava se mi ne zdi tako neumen, ker je takoj jasno, da ne mislimo na zrna, ampak na zeleni del rastline. Je pa res čuden, vendar ne tako kot alternative (ječmenovi zelenčki, mokra slama ).

 

@hedonist

Pri nas se slama uporablja zgolj za posušeno žitno travo.

Sporočilo je spremenil(a) Terman dne 29. 2012 11:15

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

29. jun 2012 11:22

OK, ja kaj pa je ječmen drugega kot žito !?

hedonist

666  

član od: 14.7.2005

sporočila: 686

29. jun 2012 11:29

hedonist, od ječmenove "trave" se uživa iz mladih zelenih listov iztisnjen sok, nikakor ne slame

Sicer pa trava ne pomeni le 'rastlina iz družine Poaceae', pač pa tudi (v vsakdanji rabi) 'trata, travnik, ruša'.

Terman, kaj pa praviš na "ječmenovo zelenje" ali ječmenovo bilje"?

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

30. jun 2012 17:52

666 hvala za pojasnilo. In le razmišljam naprej, pol morš imet pa ogromno teh mladih listov, da lahko narediš neko količino soka. In če ječmenu populiš vse liste pol se ja posuši al kaj ??

hedonist

trac  

član od: 12.11.2010

sporočila: 568

2. jul 2012 12:56

 

Za ječmen pravijo, da naj bi deloval bazično in bil dober za bazično/kislo ravnovesje v telesu. vendar ga vsak ravno ne prenese dobro. Sama sem po enem (bio izdelek) tako bruhala, kot še nikoli v življenju.

Lahko se goji tudi pšenica, kamut,... najprej se zrnje nakali, potem poseje in ko so bilke pribl. 10 cm visoke se jih poreže in iz njih izstisne sok ali kar prežveči. Mora biti pa neluščen ječmen, ker pri brušenju večino kalčkov odstranijo.

trac

DBpek  

član od: 19.6.2012

sporočila: 994

2. jul 2012 22:38

Na podoben način kot ječmen, vzgajam pšenico oziroma pšenično travo, katero nato sočim in dodajam drugim sokovom.

http://easy-recepti.blogspot.com/2012/04/

 

 

 

DBpek

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti