Krompirjeva solata z mladim krompirjem

Mic  

član od: 18.3.2007

sporočila: 197

tema odprta - 25. jun 2012 16:53 | ogledi: 13.500 | odgovori: 10

Jutri moram narediti krompirjevo solato, ki bo priloga k ribam na žaru.Ker je že zelo dolgo nisem delala, vas prosim za postopek. Naj bo krompir ohlajen, preden ga olupimo in narežemo? Skrbi me tudi mlad krompir,  kako se obnese hladen, saj ne bi rada, da bi bil izdelek pocast.

Prav lepa hvala za odgovore.

Mic

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

25. jun 2012 17:07

Receptov za krompirjevo solato je verjetno toliko kot tistih, ki jo delajo. Nemci, ki se imajo za praočete kromprijeve solate, narežejo in zabelijo vroč krompir (v zabeli je še vse kaj drugega kot pri nas: recimo malo juhe, pa gorčice, pa nasekljane šalotke in drobnjaka, trdo kuhanega jajca pa še kaj); na Nizozemskem sem doživela, da ga že kuhajo olupljenega v kockah in potem zabelijo. Ena od štajerskih variant reže mrzel krompir in ga izdatno polije z bučnim oljem.

Sama doma vedno narežem še vročega (no ja, pač toliko ohlajenega, da ga lahko držim v roki) in ga takoj zabelim. Kje drugje pa delajo s hladnim. "Prav" ali "narobe" ni nič, gre le za to, kaj je tebi bolj všeč. Iz mladega krompirja pa solate nisem delala še nikoli, preprosto zato, ker se mi ga zdi škoda. Če je take vrste, da se lepo skuha, potem ni razloga, da ne bi bil tudi v solati v redu, če je pa bolj razpadajoče sorte, bo pa tudi solata temu primerna.  Meni se zdi, da se vroč bolje prepoji s kisom in začimbami, hladen pa bolj obdrži svoj lastni okus - se pravi, da bi mladega torej raje pustila, da se ohladi.

 

Sonja

rosie  

član od: 15.9.2007

sporočila: 1141

25. jun 2012 21:52

Jaz večkrat skuham kifeljčarja. Okisam še mlačnega, včasih dodam narezano rdečo redkvico, včasih še kisle ali sveže kumarice, poleg mlade čebule, seveda.

Nam je taka krompirjeva solata zelo dobra.

rosie

ledenka_  

član od: 27.12.2009

sporočila: 581

25. jun 2012 21:59

jaz vedno narežem še vroč krompir in ga začinim, saj je tako okusi bolj prepojijo in tudi solata je bolj "sočna". Jaz jo rada jem že mlačno, moj oče recimo pa prisega na mrzlo solato(ki je bila začinjena že vroča)

lp

ledenka_

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

25. jun 2012 22:07

Mlad krompir se super obnese, ampak če je zelo droben ga prej poskusi, ker je lahko grenak. Sicer pa krompirjevo solato pripravljam po nemško (glej limnolin post).

tulka

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

26. jun 2012 10:31

Za poletno rabo se zelo dobro obnese v žerjavici pečen krompir.

Saj zdaj poleti vsi nekaj žarimo na gradelah, kot kolateralo si lahko zavijemo v aluminijasto folijo nekaj krompirjev, mogoče še kakšno glavo česna in to zagrebemo v pojemajočo žerjavico.

Nekaj krompirjev s skoraj utekočinjenim česnom se seveda poje kar takoj, kar ostane, pa bolj ali manj lično narežemo in zabelimo tako, kot je napisala limnol.

Jaz to delicijo, preden jo postavim na mizo, posujem še z narezano rukolo in kakšnim kosom paradižnika, včasih čez naribam tudi trdo kuhano jajce ali pa sesekljam malo finokja in čisto na tenko narežem kumaro.

 

nola

zeta  

član od: 21.5.2009

sporočila: 1353

26. jun 2012 18:17

Krompirjevo solato imam rada tako, sicer precej sočno, vendar, kako naj se izrazim, spacano. Zato vedno narežem čim toplejši (vroč) krompir, in ga takoj polijem z bučnim oljem in dokončam. Če dodajam čebulo jo dodam tik preden jo postrežem, včasih pa nanjo narežem kar česen. Je tudi zelo dobro.

zeta

Noa  

član od: 13.2.2003

sporočila: 716

29. jun 2012 14:14

Jaz imam rada, da ostane krompir čvrst in se ne spaca, zato ga prej vedno povsem ohladim. Vseeno se okusi lepo prepojijo in solata je okusna in rezinice krompirja ohranijo obliko. Razpadle, mlačno kisle krompirjeve brozge pa ne maram....stvar okusa seveda 

Noa

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

29. jun 2012 15:52

Uf, jaz pa ne maram takega kot si ga ti opisala Noa. To je samo dokaz, kako različnih okusov smo. Zdaj pa kuhaj!

 

naor

Noa  

član od: 13.2.2003

sporočila: 716

30. jun 2012 21:41

Naor, verjetno tudi kakor se navadiš. Moja mami je vedno delala takšnega in jaz sem to prenesla naprej - tudi moji otroci imajo najraje takšnega...  Pa na piknikih gre moja krompirjeva solata ravno tako v promet, kot vse druge, tako da bom kar še naprej ohlajala krompir

Noa

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

1. jul 2012 7:53

Jasno, saj to ni bila kritika tvojega načina priprave. Pri nas smo vedno zabelili še vroč krompir in meni je tak najboljši. Hvala bogu, da lahko jemo, kar nam paše, da nam še tega ne predpisujejo.

 

naor

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti