V "kropčku" krompir in cvrtje.

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

tema odprta - 13. jun 2012 18:31 | ogledi: 13.695 | odgovori: 14

Ali kdo pozna jedi, ki jimam moj tast pravi v "kropčku" krompir (on opisuje to kot kuhan na koščke narezan krompir, ki ga z vodo v kateri se je kuhal vred zabeliš z ocvirki). Pravi, da so to jedli ko je bil majhen, rada bi mu to pripravila pa si nekako ne prestavljam, kako potem to izgleda, koliko vode pustiš v skledi, ali je to potem kot neka krompirjeva juha?

Druga stvar je kot on imenuje "cvrtje", to naj bi bila jajca z moko in potem to pečeno v ponvi, pa ne vem ali naj bi bil to šmoren ali kako se to pripravi.

Za vsako pomoč bom zelo hvaležna, ker bi ga rada razveselila. 

jade

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

13. jun 2012 18:42

Hm, tole prvo meni zveni podobno kot železna juha moje babice. Poleg krompirja je dala zraven če koren in petršilj (kar v celem, le dobro obribano) in kak česen, solila, poprala, na koncu pošteno zabelila z ocvirki in posula s sesekljanim peteršiljem ali drobnjakom. To je bila tudi njena tradicionalna postna jed, seveda takrat brez ocvirkov. 

Sonja

micogica  

član od: 29.12.2005

sporočila: 209

13. jun 2012 18:50

Pri nas kuhamo »u krop kmpir« tako, da skuhamo olupljen in na manjše koščke (za enkrat v usta) narezan krompir. Zraven kuhamo kakšno vejico peteršilja in cca pol ali malo manj čebule za 4-5 jedcev. Nato razdelimo krompir na krožnike, zalijemo s krompirjevko, tako, da koščki gledajo iz vode, da ocvirki ostanejo suhi.

Cvrtje je pa posebnost, ki jo pri nas pečemo v pekaču in v pečici. Gre pa tako, da se naredi malo gostejše testo kot za palačinke. Maso se vlije v naoljen in zelo segret pekač, da takoj zakrkne. Pri peki se ta stvar zelo nafrfuli. Ko tudi zgoraj dobi lepo rjavo barvo, je pečeno. Med peko nič ne obračamo kot šmoren. nato se nareže na večje kose. Ker običajno pečemo v večji teflonski ponvi (da ni treba tolko naoljiti), razrežemo na trikotnike.

Jade, oboje je zelo enostavno za pripravo, naj uspe tudi tebi!

micogica

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

13. jun 2012 18:57

jade je napisal/a:

Ali kdo pozna jedi, ki jimam moj tast pravi v "kropčku" krompir (on opisuje to kot kuhan na koščke narezan krompir, ki ga z vodo v kateri se je kuhal vred zabeliš z ocvirki). Pravi, da so to jedli ko je bil majhen, rada bi mu to pripravila pa si nekako ne prestavljam, kako potem to izgleda, koliko vode pustiš v skledi, ali je to potem kot neka krompirjeva juha?

Druga stvar je kot on imenuje "cvrtje", to naj bi bila jajca z moko in potem to pečeno v ponvi, pa ne vem ali naj bi bil to šmoren ali kako se to pripravi.

Prvemu rečemo mi krompoir u župi ali juhi. Ja, natanko tako, kot si napisala, vode naj bo toliko, da kak košček krompirjha ven gleda. Lahko daš h krompirju kako vejico peteršilja, listek luštrka, za okus, če ima take začimbe rad.

Jajce speči tako, da ga razžvrkljaš, soliš in dodaš na jajce žličko/žlico moke in dobro razmešaš, da ni grudic. Potem lahko spečeš tako, kot bi pekla palačinko, lahko pa na malo več maščobe (bo pač bolj mastno) naliješ na kupčke v vročo maščobo, malo raztegneš z vilicami in, ko je pečeno spodaj, obrneš. Lahko potem malo odcediš na papirnati brisači.

Lepo, da ga boš razveselila z njemu ljubimi jedmi, ki imajo gotovo še spomine zadaj. Mimogrede, tisti krompir u župi tako lepo pogreje, če te zebe. Pri nas je to kar pogosto za večerjo.

rimljanka

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

13. jun 2012 19:04

Tistemu jajcu z moko pri nas rečemo funšterc. Strajbaš (ups, razžvrkljaš) jajce, soliš, dodaš malo moke, vliješ na vroče olje ali mast, ko je spodaj lepo pečeno, obrneš, da se zapeče še po drugi strani. No ja, mi smo dodali še malo mleka.

lp

cervus

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

13. jun 2012 23:57

limnol je napisal/a:

Hm, tole prvo meni zveni podobno kot železna juha moje babice. Poleg krompirja je dala zraven če koren in petršilj (kar v celem, le dobro obribano) in kak česen, solila, poprala, na koncu pošteno zabelila z ocvirki in posula s sesekljanim peteršiljem ali drobnjakom. To je bila tudi njena tradicionalna postna jed, seveda takrat brez ocvirkov. 



Sonja

Tole je tudi moj oče rad pojedel za večerjo. S krompirjem, narezanim ma kocke (nekje 2x2 cm) se je v manjši količini slane vode kuhalo še korenje, baje je bilo najboljše "svinjsko" rumeno korenje in pa "navadni" korenček, vse zrezano na malo debelejše kolobarje. Pa peteršiljeva korenina in tudi zelenje od peteršilja ni smelo manjkati, morda še vejica zelene. Ko je bilo vse skupaj kuhano, je mama krompir z dodatki naložila v krožnik in ga zalila z "juho", nekako do polovice krožnika. Povrhu pa zabelila z ocvirki.

Sama sem si dostikrat v študentskem domu pripravila podobno jed - nakockan krompir, korenje, kolerabo, pa brez  ocvirkov, "zabelila" sem s kislo smetano.

Mojca

OlivaB  

član od: 5.7.2011

sporočila: 649

14. jun 2012 1:17

Pod cvrtje sama razumem razžvrkljan jajček katerega potem spečeš v ponvi na malo več olja, na krožniku posoliš in popopraš. V času bezga v maso zamešaš še cvetke, stebelca večinoma odstraniš. Glede krompirja pa nisem sigurna. Moja babi je tako rekla kuhanemu (olupljenem) krompirju, odcejenem in politim z ocvirki. Torej ne jed na žlico ampak na vilico. 

OlivaB

Balenka  

član od: 28.4.2004

sporočila: 2825

14. jun 2012 6:15

Obe jedi je pripravljala tudi moja stara mama in seveda sedaj tudi  mi. Pri nas je prva jed imenovana krompir na župi in je narejena tako, kot jo opisujejo predhodnice (krompir, sol, voda, zelen petršilj in ocvirki), pri nas sedaj dodamo še korenje in kakšno začimbo pa nič ocvirkov.

Za cvrtje pa spečemo samo ražvrkljan jajček na zelo vroči masti tako je je na mestih malce rjavkast. Na to smo kar malo pozabili!

Balenka

zeta  

član od: 21.5.2009

sporočila: 1353

14. jun 2012 11:56

Takle ali vsaj zelo podoben krompir sem jedla v okolici Ptuja. V juhi (v vodi v kateri se je kuhal), le da so jed na koncu zabelili z zaseko namesto z ocvirki. Pa je zelo okusno, moram rečt.

zeta

funy  

član od: 18.4.2009

sporočila: 16

14. jun 2012 12:52

Pri nas smo velikokrat jedli krompir u kropčku. Zraven pa solato. Naredi se pa tako, da se skuha olupljen in narezan na koščke krompir (posoljen seveda). Ko je kuhan se približno polovica vode odlije. Krompir z ostalo vodo pa se zlije v eno večjo skledo, potem pa zabeli z ocvirki. Kadar je teh premalo, lahko zraven pocvreš še malo čebule in jo ravno tako poliješ čez krompir. Vsi smo jedli iz te sklede.

Cvrtje je pa pripravljal moj oče. Jaz ne znam napraviti tako dobrega, kot ga je on. Naredil ga je pa tako da je na vsako jajce dodal malo moke (čajno žlico), posolil, potem pa dobro razmešal. Pustil stati morda 5 minut, potem pa vse skupaj zlil na vročo mast (mast je boljša po okusu kot olje). Jajčka se močno dvigujejo, frfulijo. Ko so spodaj pečena jih samo obrneš, in to je to.

Pa dober tek zaželi tastu!

 

funy

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

14. jun 2012 19:45

Najlepša hvala za odgovore, sedaj ga bom pa lahko razveselila.

jade

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti