Poštenje in dobrosrčnost

OlivaB  

član od: 5.7.2011

sporočila: 649

11. jun 2012 20:18

Zanimiva tema 

Pravijo, da moramo prvo pomest pred svojim pragom. Dobro, to v konkretnem primeru pomeni da moramo sami začet, oz pomagat drugim. Pa se na koncu obrne, da nam potem ne vrnejo. Joj kakšen je svet, kajne? Pa drugič, pa tretjič, spet isto. Potem pa se človek usede in pogleda drug zorni kot. Kolikokrat pa je že kdo nam naredil uslugo, katere še leta nismo vrnili?

Je pa Vendelina zelo dobro opisala egoizem. Danes je tega res ogromno. Ob takših ljudeh nežne rožice težko cvetijo. No s takšnimi težko shaja večina ljudi. A imamo možnost izbire, družimo se lahko s komer želimo.

Kar nekaj let sem živela v bloku z okrog 100 stanovanji. V dvigalu so ljudje vedno pozdravili, s časoma tudi kakšno rekli. Ne glede na starost. Moji starši živijo v manjšem kraju, pa se sosedi komajda poznajo med sabo.

Je kriv kapitalizem, hiter tempo življenja ali kaj tretjega? Vsakega malo. S časoma koža otrdi in tako varuje nežno rožico.

OlivaB

Nasja  

član od: 10.6.2003

sporočila: 815

11. jun 2012 21:29

Ma jaz mislim, da imajo oboji prav. Vedno so bili dobri ljudje in slabi ljudje.

Samo, včasih je bilo "moderno" poudarjat medsebojno pomoč, bognedaj da bi jo  kdo odkrito odklonil (ta žlehtni so se pa že znali izmuznit in izkoriščat druge). Npr. zapiski : o kakem plačevanju seveda ni bilo govora, in kolegica, ki je imela res najboljše in lično urejene, je veljala že kar za čudno, da jih ni posojala kar vsepovprek, ampak samo bližjim prijateljem. Pa ni bilo nič narobe, če so šle naše fotokopije še naprej iz rok v roke, samo poseben odnos je imela do prav "njenih" listov.  Ne predstavljam si, kako bi jo gledali, če bi postavila ceno...

Danes je pa razumljivo samo po sebi, da vse to lahko  zaračunaš. Očitno nam je to res prinesel kapitalizem, namreč občutek, da se lahko vse vrednoti skozi denar in da ni nič narobe, če ljudem iztisneš nekaj fičnikov tudi za stvari, ki bi morale biti samoumevne ali da se npr. odkrito računa (ne samo pri birmi, tudi pri porokah itd), kolikšna finančna sredstva bo to prineslo.

Ampak, dobri ljudje še vedno obstajajo, samo manj so opazni. In moje dobro počutje rešujem tako, da skrbim, da delam "dobra dela"  dobrim ljudem... 

 

Nasja

_tmickena_  

član od: 20.6.2006

sporočila: 293

12. jun 2012 0:52

Maxi25 je napisal/a:

Bila sem vzgojena v veri, da je treba biti pošten in dobrosrčen. Da se s kregom ne pride nikamor in da je potrebno sočloveku pomagati. Zadnje čase pa sem prav pošteno razočarana. Opažam, da so se prijatelji močno spremenili. Postali so egoisti, bog ne daj da bi komu kaj pomagali zastonj ali pa si vzeli čas za bilokaj.

 

zadnji primer je kolega, ki bo obnovil staro hišo. Za pomoč sem se javila samo jaz. Bila sem šokirana, saj vsi ostali namreč nimajo časa, ker majo fešte, pa kolesarjenje, pa je treba vikend izkoristit za kaj k bo ravno lepo vreme...la la la..

 

Kje je ostala ta človeška solidarnost? Ljudje so postali prav ljubosumni. Zato, ker je dedič hiše, si ljudje mislijo, da ima itak sedaj ful denarja in naj plača vse to. Jaoooooo...

 

Pa ni to edini primer. Jaz sem se že na faxu zgražala, da študenti prodajajo zapiske. Ne rečem knjige, saj so jih kupili, ampak zapiske??? Bog ne daj, da bi študent pomagal študentu...

 

Ali sem res tako močno zaostala, ali pa sem naivna in mislim, da še obstajajo dobri ljudje?

 

Mogoče imam pa samo slab dan.....

 

Maxi25

Jaz bom rekla tako: Kakršno je stanje države, tako je stanje ljudi. Pa nočem zvenet preveč politično, ampak se mi zdi, da tako je. Trenutno je več nejevolje, zadirčnosti, egoizma itd. Tudi sami pa smo na to bolj pozorni. Seveda, da obstajajo še dobri ljudje, ampak vedno bolj smo pikolovski in opažamo slabe lastnosti. Naše slabosti pa pridejo na plan ko smo v nekem strahu, kar pa je, žal, večina ljudi danes. 

Vem da je težko to gledat, samo bomo morali čez to, če pa nam pa nekaj ni všeč pa bodmo toliko odprti, z naše strani pametni in na kulturen način povemo. Če so prijatelji bodo razumeli, mogoče ne v momentu, ampak dokaj hitro dojamejo. Ampak kot pravim, povemo! Ne da pokažemo, ker slika da lahko napačno sliko ;)

Lepo uživaj in čim manj sikirancije! ;)

_tmickena_

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

12. jun 2012 8:44

Oh dajte no.

Če se vam zdi prav, pač naredite kaj. Že ko smo na zelo cukra polnem portalu, specite recimo vsak torek in petek eno torto in jo dostavite na sedež Kraljev ulice. Ali pa povabite kakšne sitne stare ljudi vsako sredo na kosilo. Če se nič drugega ne spomnite, prestavite gotovino iz svoje denarnice v kuverto, jo naslovite "zapravi me" in jo kjerkoli odložite.

 

To vam bo vzelo sicer malo več energije kot vsajanje po forumih, ampak bo vsaj malo močnejši argument kot nakladanje o dobroti, morali in dobrih namenih.

Dobroto, poštenje in dobrosrčnost  sem doživela v realnem času in prostoru  iz obeh koncev, o deklaracijah in teorijah imam  svoje mnenje, ki ni zelo daleč od tistega, ki ga je objavila Vendelina.

Štiri strani dobrote itd. ste dobrodušnice naložile v dveh dneh, glede vašo izjemno moralno držo upam, da bom vsaj na forumu, če ne v blogih že kmalu naletela na če že ne drugega, vsaj na seznam vaših dobrodelnosti.

Ura je osem in pol, jaz sem dala jest eni mački (domača) in šestim+ (vne), sem skuhala čaj (za domače) in kafe (za zidarje pri sosedih). Moje dobro delo za danes je bilo, da sem jih skoraj brez pripomb poslušala in še kar strpno odgovarjala na njihova taka in drugačna vprašanja. Tedensko dobro delo je pa to, da imam v gosteh za deset dni dva stara tečna dedca, ki se bosta vsak čas zbudila in zahtevala zajtrk, nedeljeno pozornost in hitro sivenje mojih las.

Na prejemniški strani pa že cel teden (če ne že celo življenje) super.  

 



nola

Sporočilo je spremenil(a) nola dne 12. 2012 08:50

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

12. jun 2012 10:39

"U sridu", nola, kot vedno

Vendelina jr.

ZAČETNICA  

član od: 2.2.2007

sporočila: 1985

12. jun 2012 11:21

nola je napisal/a:

Če se nič drugega ne spomnite, prestavite gotovino iz svoje denarnice v kuverto, jo naslovite "zapravi me" in jo kjerkoli odložite.

 nola


Sporočilo je spremenil(a) nola dne 12. 2012 08:50

 

Pa men prej javite, kje se bo ta zadeva nahajala.

Začetnica

Mygrace

sporočila: 6506

12. jun 2012 11:28

Totalen avt, ne pa srida, haha....

Je potrebno enmal druge popljuvat, a ne, da se na koncu poduvaš s čajčki in zajtrkom za stare dedce....

Kakšne prozorne finte, jaoooooooooooooooooooooooo.....

 

In kakšne koke so tlele na forumu, jao, ene šuntajo, druge takoj zapoprimejo.. pa ne bom zdaj psihološkega profila delala, okej.

Evo, to, da sem dala Ani Lizi dopust, naj bo moje dobro delo za danes.

 

                                                           

Mygrace

Maxi25  

član od: 12.5.2011

sporočila: 195

12. jun 2012 12:22

Po vseh postih sodeč v teli temi, niti ene ne morem ocenit kot koko. Niti nobene ne poznam, da bi lahko. Sem pa vesela, da je veliko različnih mnenj. Nekatere imajo lepe izkušnje, kar je samo odraz, da ni vse tako slabo. Še obstajajo ljudje z občutkom do sočloveka in to je res fajn prebrat. Če so pa mnenja različna, pa mislim, da ni fer potem označiti punce kot kokoši.

Maxi25

Mygrace

sporočila: 6506

12. jun 2012 12:50

Kdo je rekel kokoš? Koka in kokola je ljubkovalno. Zakaj takoj na neki grdga pomisliš, maxi?

Mygrace

Maxi25  

član od: 12.5.2011

sporočila: 195

12. jun 2012 13:05

Aja, sori. Pr nas je to slabšalno. hehe, pol je pa kul.

Maxi25

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti