Sočna domača skuta

666  

član od: 14.7.2005

sporočila: 686

5. jun 2012 17:24

Več ali manj je bilo vse že pravilno povedano: metoda s kisom/limono ne da sočne skute, pač pa bolj "skutne drobtine"; treba je začeti s kislim mlekom, jogurtom ali, še bolje, kefirjem; segreva se počasi in daleč od vretja.

limnol je dodala piko na i, jaz pa bom vse skupaj še vklesal v kamen:

- zadostna temperatura je že 50-60 °C

- ni treba, da je vse mleko kislo; največkrat lahko z 1 enoto kislega mleka (jogurta, kefirja) "uskutimo" vsaj 2 enoti svežega (skupaj torej 3 enote), včasih pa celo več (s kefirjem sem enkrat delal '1:8)

- če preveč silovito in pogosto mešamo, bomo strd razdrobili in tako spet dobili "prašno", suho skuto

Terman  

član od: 11.5.2011

sporočila: 277

5. jun 2012 19:12

"Skutne drobtine" tesno zaviješ in jih obtežiš za približno 20 min, pa imaš sir za na žar 

666  

član od: 14.7.2005

sporočila: 686

5. jun 2012 20:07

Terman je napisal/a:

"Skutne drobtine" tesno zaviješ in jih obtežiš za približno 20 min, pa imaš sir za na žar 

Dokler so tople! Sicer imaš še vedno samo skutne drobtine

lojzella  

član od: 12.7.2009

sporočila: 117

5. jun 2012 23:58

jaz delam pa drugače.....sveže mleko segrevam počasi na 70 stopinj in vlijem pol deci navadnega kisa. Odstavim z ognja in mešam, da se sesiri.Ohlajeno precedim in dobim rahlo kremasto kot pasirano sladko skuto, ki je zame veliko boljša kot kisla

lojzella

tasau  

član od: 24.8.2005

sporočila: 196

6. jun 2012 9:28

Hvala za vse ideje!! 

Grem v akcijo naslednjič, pa bomo vidli...

tasau

dididala  

član od: 20.10.2008

sporočila: 120

6. jun 2012 15:33

Tudi jaz delam po teh postopkih, edino me moti, da se mi mleko na dnu sežge. Zelo težko je to čistit, najraje bi kar vrgla lonec, če ne bi bil cepter!

dididala

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

6. jun 2012 21:29

Dididala, jaz mleko pomešam s tako zadevo , kakor da bi praskala po dnu posode, tako da se nič ne prime. Mešam sicer zato, da se bolj enaomerno greje (vsaj jaz tako mislim ) in ker imam ogenj na kakor se le da veliko, ker se mi ne ljubi čakati predolgo, da se mi vseh 8 litrov segreje do primerne temperature.

 

Vanja

menola  

član od: 30.8.2010

sporočila: 126

7. jun 2012 8:09

jaz delam pa drugače.....sveže mleko segrevam počasi na 70 stopinj in vlijem pol deci navadnega kisa. Odstavim z ognja in mešam, da se sesiri.Ohlajeno precedim in dobim rahlo kremasto kot pasirano sladko skuto, ki je zame veliko boljša kot kisla

LOJZELLA mene zanima ta tvoja skuta - na koliko mleka daš pol deci kisa?

 

menola

MBrando  

član od: 4.8.2011

sporočila: 2308

7. jun 2012 8:50

menola: Točno takšno jaz dobivam iz Tinja. Domačo, od kravice in nič kislo. Lepo nevtralno, katera se pol poda k vsemu.
Če hočem jesti z zelišči dosolim, ako želim za zavitke pustim takšno kot je. MMMM

---Kdor išče cilj, bo ostal prazen, ko ga bo dosegel, kdor pa najde pot, bo cilj vedno nosil s seboj. (Dragi Nejček Z.)---

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti