Ljubezen, marjan rožanc

Roncolino  

član od: 26.3.2007

sporočila: 1464

22. maj 2012 17:30

v kupu maturitetnih fasciklov našl ta navodila za eseje:

 

1. Pisanje temelji na branju v širino. Prebarti je treba celo knjigo,napisati natančno obnovo, si zapomniti imena in poznati njihovo vlogo ter odnose v besedilu

2. Posamezne dogodke je potrebno znati razvrstiti po časovnem zaporedju

3.Primerjanje-znamo poiskati podobnosti in razlike med posameznimi pojavi. Uporabljamo veznika kot in kakor

4.Pojasnevanje-znamo poiskati vzroke in posledice in jih izražamo v obliki vzročnih in posledičnih stavčnih zvez, vezniki kajti, zakaj,saj, ker, zato, torej

5. Opredeljevanje in vrednotenje - izražamo svoje stališče in ga znamo utemeljiti s primeri iz knjige

6. Jezikovno znanje, pazimo na slovnično pravilnost, jasnost, živost in uporabimo ves svoj besedni zaklad

 

Meni je pomagalo, da sem si izpisala glavne junake in pri njih naredila celotni življenjepis, pomembne dogodke in jih povezala z osebami. To sicer pomeni, da Gospo Bovary preberešn 3x (in v tretje ugotoviš vse pomene, metafore in se na koncu zaveš da je knjiga ful dobra in jo poleti prebereš še enkrat)...ampak če je fant bolj lene sorte, naj se vsaj napifla vse obnove, ki jih ponuja stric Google, naredi pametne izpiske in naslednjič na eseju proba spraviti skupaj dobro oceno. Ampak kolikor poznam predstavnike moškega spola, dvomim, da se bo spravil narediti kaj takega. Mogoče bo, tako kot mnogi, na maturi ugotovil, da bi bilo pametno že kdaj prej narediti kaj takega

Pa vso srečo mu želim!



Roncolino

Sporočilo je spremenil(a) Roncolino dne 22. 2012 17:31

sonce51  

član od: 4.4.2008

sporočila: 237

22. maj 2012 17:37

Hvala vsem za vzgojne nasvete, za oceno moje inteligence,  družinskih razmer in odnosov ... Upam in želim si,  da jih bom še lahko uporabila. Bližam se petdesetim, en sin ravnokar piše diplomo, pri tem drugem  je pa  po nekaterih  ugotovitvah sodeč že tudi prepozno. Pa pustimo to, on bo jutri pisal esej, če popravi popravi, če ne pa ... Pametni in objektivni smo vedno pri ocenjevanju drugih, pri svojem otroku pa velikokrat pri MAMAH prevladajo čustva, ljubezen, strah,  skrb .... skratka tista materinska zaslepljenost, ko  ni objektivne razsodnosti. Ene naši kulinaričarki sem poslala esej, katerega je napisal včeraj. Ona ga je prijazno pregledala, mu napisala kaj je narobe in ga usmerila v pravo smer. Najlepša ti hvala Maxi, takšno pomoč sem si i želela in jo tudi dobila. Upam, da mu bodo te usmeritve pomagala k uspehu. Fant ni tako zelo na tleh, danes so dobili kontrolko iz  kemije, je pisal 5, matematiko 4, v tem tednu še zgodovino 2, to je on, takšna siva perla. Pa še to sem pozabila, vsak teden preživi eno uro v družbi naše pisateljice Karoline Kolmanič.

Še enkrat hvala za nasvete, če je prepozno za to življenje, jih bom upoštevala v drugem.. Upss, v drugem življenju bom moški, teh pa se takšni problemi itak ne dotaknjejo peveč.

Želim si, ampak res želim,  da zaključimo z Ljubeznijo Marjana Rožanca.



sonce51

Sporočilo je spremenil(a) sonce51 dne 22. 2012 18:26

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

22. maj 2012 20:18

Sončece drago,

za tvojega fanta nikoli ni bil nihče v skrbeh, ker je povsem normalen mulc pri šestnajstih, ki bo naredil vse, da bo nekdo - kdorkoli - nekaj naredil namesto njega. Če že to ne gre, pa da ga vsaj pustiš pri miru. Tebi smo pa skušali namigniti, da ga pa kdaj pa kdaj lahko tudi pustiš, da kaj naredi sam, tvoja pomembnost zaradi tega ne bo nič trpela. Če smo poteptali krvaveče materino srce, pač oprosti nam, ki ne vemo, kaj delamo. 

Pa kar ne misli, da moški nimajo problemov. Če nič drugega, imajo žene. Kar vprašaj svojega moža.

Sonja

Mygrace

sporočila: 6506

22. maj 2012 20:33

Jebela, znate bit ene tečne!

(no, okej, bom pridna, v soboto rabimo lep vreme)

Mygrace

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecNikita
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti