Herbarij

kleo  

član od: 21.10.2008

sporočila: 397

tema odprta - 19. maj 2012 9:07 | ogledi: 11.400 | odgovori: 42

Sin dela herbarij za šolo in ker je rekel, da bo imel vse on na skrbi sem mu to tudi prepustila. Včeraj grem pa vseeno pogledat kaj dogaja in mislim, da je premalokrat menjal papir, ker je bilo kar nekaj rastlinic plesnivih. Kaj sedaj narediti?

kleo

yulchi  

član od: 16.8.2007

sporočila: 630

19. maj 2012 12:19

Rastlino na papir, z lepilnim trakom na par mestih prelepit in pustiti, da se na soncu posuši.

yulchi

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

19. maj 2012 21:39

Joj, joj, nikakor tako, kot svetuje yulchi. Plesnive rastline pač zmeči stran, nabere naj nove in pogosto menja papir, rastline v papirju morajo biti seveda obtežene.. Mimogrede, veliko bolej pivna papir, ki je bil že velikokrat uporabljen in vmes posušen. Najboljši je čimbolj navaden časopisni papir, recikliran je sploh krasen.

Odsvetujem tudi lepljenje rastlin z lepilni trakom (selotejpom), ker se kmalu postara, odpada, porumeni in je sploh grd. Kolikor poznam, mnogi sfrednješolci z veseljem povedo, kako špe vedno hranijo svoj sonovnošolski herbarij. Če v šoli ni dobil navodil, kako naj rasltine spravi v herbarij , ko so posušene, lahko napišem.

rimljanka

pe3ca  

član od: 9.1.2009

sporočila: 292

19. maj 2012 22:11

Plesnive rastline vsekakor zamenjati z novimi. Jaz sem na fakulteti delala 2 herbarija, enega iz trav in detelj ter drugega iz plevelov, skratka kar nekaj rastlin. In oba še vedno hranim! Najboljši je res navaden časopisni papir (delo, slovenske novice..). Jaz sem dajala po 3 liste skupaj od začetka, ker sveže rastline venijo in postane precej vlažen. 5 dni sem menjevala in prestavljala rastline na časopis vsaki dan, nato pa vsaki drugi dan. Ker se porabi kar veliko časopisa, sem ga sušila in ga kasneje ponovno uporabila. Obtežila sem z desko na katero sem naložila zidake :D.  Suhe rastline sem nato namestila na bel A4 karton (na karton sem že prej natisnila datum nabiranja, kraj nabiranja, latinsko ime..) in jih prelepila s samolepilno folijo za ovijanje zvezkov. Rastline so do zdaj sicer maaajčkeno porumenele, ampak iz lista mi pa ne bo ušla nobena :).

Se pa splača potruditi pri teh stvareh, ker so res lep spomin-vsaj zame ;)

 

LP

 

pe3ca

kleo  

član od: 21.10.2008

sporočila: 397

20. maj 2012 20:06

Tisti ki imate izkušnje, kaj porečete na to rešitev: sveže rastline bi nekaj dni sušila obtežene na soncu, potem bi jih pa do konca posušila v sušilniku za sadje in zelenjavo. <

Težava je v tem, da je treba herbarij naslednji teden oddati.

 

Lep večer vam želim.

kleo

aknelab  

član od: 22.11.2006

sporočila: 288

20. maj 2012 21:32

Predlog: izberite rastline, ki so tanše, imajo manjše liste, npr. materina dušica, trave, ivanščica, marjetica..., te se bodo prej posušile

aknelab

pe3ca  

član od: 9.1.2009

sporočila: 292

20. maj 2012 21:55

Mogoče bi šlo tudi v ventilatorski pečici..jaz sem v njej sušila zelenjavo za domačo "vegeto" in je bilo super. Naberita res bolj mlade in tanjše rastline in jih 2-3x na dan prelagajta, da se sušenje malo pospeši. Vsakič imejta po 3 liste časopisa in faaajn obtežita, da jih res stisneta. 3.dan pa poskušajta dati v ventilatorsko pečico na manj kot 100°C (okoli 70°C bi moralo biti dovolj) in imejta vrata pečice malo odprta, da bo izhajala vlaga.

 

Upam, da vama uspe!

 

LP

pe3ca

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

21. maj 2012 19:28

V pečici posušene rastline se bodo zgrbančile in za herbarij ne bodo uporabne. Do drugega tedna je še dovolj časa za posušit. Kupite pivnike v knjigarni in jih menjajte vsak dan.

lp

cervus

kleo  

član od: 21.10.2008

sporočila: 397

21. maj 2012 20:36

danes sva nabrala nove rastline in sva jih že dala sušit. Niso pa spet vse zanič, tako kot mi je zgledalo na prvi pogled. Elaphus in vsi ostali - hvala za vse nasvete. Jutri bom pa skočila v knjigarno še po te pivnike. Sedaj imamo pa vse rastline obtežene blizu radiatorja. Še dobro da je bolj hladno vreme.

kleo

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

21. maj 2012 20:45

Takole, mimogrede, danes sem imela v rokah Žurnal24, zelo zanič papir, primeren za sušenje, ker je vpojen. Samo več plasti je treba dati.

 

rimljanka

manca51  

član od: 5.5.2008

sporočila: 511

21. maj 2012 21:30

Kleo , kaj , ko bi sušenje nekoliko pospešila z likalnikom ? Poskusi najprej z eno ali dvema , že nekoliko osušenima rastlinicama . Seveda polagaj likalnik na časopisni papir ali pivnik , ne direktno na rastlino .

Lp

manca51

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti