Kompostnik

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

12. jul 2020 14:34

Da imajo deževniki radi sladko sem ugotovila v praksi.  Tole okrog mlečnih izdelkov pa iz teorije in od znanca, ki se veliko ukvarja s kompostiranjem. Pri nas vse kuhane odpadke, pomešane s svežiimi ostanki iz kuhinje, fermentiramo v Organku in jih nato zamešamo med ostalo maso v kompostniku.  Edino, česar ne dajem v Organko, so maščobe, najsi bodo kuhane ali surove.  Saj mogoče, da niti ne bi bilo narobe, je pa zoprno gledati maščobne cinke, ko odtakamo tekočino. Namesto Organka lahko uporabimo  kakršnokoli drugo posodo, ki jo je moč hermetično zapreti, tudi če nima pipice za odtok.  Pri taki posodi damo  že  na dno plast porabljenih kuhinjskih brisač in tudi potem vmes vsake toliko kakšno. Ne preveč, le toliko, da posrkajo tekočino, ki bi se sicer nabirala spodaj. Tak način je zlasti primeren za tiste, ki v 2 tednih ne bi napolnili celega Organka. (Tega navodila sicer ne boste našli zapisanega nikjer, je le plod mojih izkušenj) Biogen oz.bokaši je pa treba seveda kupiti, če se ga ne lotimo izdelati sami.

Cila

kara  

član od: 26.11.2005

sporočila: 725

22. jul 2020 7:42

Imam plastični kompostnik, kar je poceni in total zanič. Še vedno čakam najdražjega, da se pobriga in naredi uporabno zadevo, ki jo obljublja že več...no, pustimo staro zgodbo žensk in moških.

Skratka, v kompostniku imam kalifornijske črve. Letos odkrila, da so se lepo razmnožili, čeprav jih je bilo na začetku za skodelico.

Je pa zelo zanimivo. Jaz dajem noter vse: kuhinjske odpadke, kuhane in sveže ( brez maščob), odpadke iz vrta, suho travo, papir-lepenko, embalažo jajc...itd...

Ko napolnim do konca, po par dnevih vse upade na polovico in ga ne napolnim že cca 3 leta.

Je pa spodaj taka črna zemlja.

Priporočam, da nabavite te koristne "fante"

kara

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

22. jul 2020 8:20

kara je napisal/a:

...........

Skratka, v kompostniku imam kalifornijske črve.

..................

Priporočam, da nabavite te koristne "fante"

kara

Kaj pa manjka, domačim, avtohtonim? ??

rimljanka

kara  

član od: 26.11.2005

sporočila: 725

22. jul 2020 9:43

So drugačni. Tile moji so v klobčiču, ki se premika v dele nepredelanih odpadkov in jih spreminja v humoz. So manjši kot deževniki in se držijo skupaj, za njimi ostaja kompost.

In ne, nič nimam proti avtohtonim, pa saj so sedaj že tile z državljanstvom SLO. 

kara

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

22. jul 2020 10:00

Tudi avtohtoni kompostni so taki, kot jih opisuješ, to so povsem drugi kot vrtni in prvi ne morejo živeti na vrtu, drugi ne v kompostnem kupu.

rimljanka

kara  

član od: 26.11.2005

sporočila: 725

22. jul 2020 11:00

OK, OK. Se strinjam. Skratka, gre za tiste, ki proizvajajo kompost. Še vedno jih priporočam.

kara

rdkapica  

član od: 31.7.2006

sporočila: 1564

23. jul 2020 10:06

Kje se jih lahko dobi?

rdkapica

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti