Kompostnik

grox  

član od: 16.4.2007

sporočila: 38

18. maj 2012 10:25

Pokošeno travo je potrebno prvo posušiti in nato na kompost, ker baje zveže košeno zavre v kompostniku in potem se ti poceja črna voda, ki pa pravtako ni dobra za mikroorganizme!

 

grox

Vlado  

član od: 1.8.2002

sporočila: 547

18. maj 2012 11:24

grox je napisal/a:

Pokošeno travo je potrebno prvo posušiti in nato na kompost, ker baje zveže košeno zavre v kompostniku in potem se ti poceja črna voda, ki pa pravtako ni dobra za mikroorganizme!

 grox

 

Ampak prav vretje je posledica mikroorganizmov.

Kompostnik, domač, lesen, imamo razdeljen na dva prekata. Eden prekat je "lanski", kjer zadeva zori, durgi prekat pa je namenjen za letošnje odpadke. Vanj mečemo tudi odpadno hrano, ki jo pa vedno zakrijem s pepelom ali pa s pokošeno travo. Nikdar še nisem videl, da bi kakšna žival stikala po njem. Le sosedova mačka je spala na topli in pokošeni travi.

 

lp

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

18. maj 2012 11:36

Če je sveže trave, mislim na košeno s kosilnicami, ki travo napol zmulčijo, preveč, pride do gnitja med pastmi trave. tako travo je treba dati precej na tanko, ali, še bolje, malo posupiti, ne do konca, zadošča napol.

rimljanka

malaga  

član od: 1.6.2011

sporočila: 806

18. maj 2012 12:10

Kakor vem, društvo Ajda (biodinamično pridelovanje hrane) ne priporoča krompirjevih olupkov, špricanih olupkov agrumov in banan, čebulnih olupkov, česnovih olupkov... vse kar je špricano s kemikalijami. Dobro je dodati lesni pepel...

malaga

Migla  

član od: 16.6.2004

sporočila: 1892

17. nov 2015 14:07

Danes narejen kompostnik iz kolov in šibja, naraven. Vanj bom metala listje in ostanke iz vrta.

 

Migla

Sandra_a  

član od: 6.12.2010

sporočila: 447

17. nov 2015 14:10

Migla je napisal/a:

Danes narejen kompostnik iz kolov in šibja, naraven. Vanj bom metala listje in ostanke iz vrta.

 

Migla



 

Bravo, tak kompostnik ima tudi moja teta in ji je bil tako všeč, da je strica nahecala še za dve visoki gredi na enak način. Izgleda res simpatično, naravno je pa še praktično.

Sandra_a

rdkapica  

član od: 31.7.2006

sporočila: 1565

1. jul 2020 12:04

Bom kar tu nadaljevala: ali na kompostnik spada marmelada? Kaj pa, če je že plesniva?

 

rdkapica

anka  

član od: 7.9.2005

sporočila: 4627

1. jul 2020 12:39

Marmelada ne vidim razloga, zakaj nebi spadala na kompost.

Drugače pa je s plesnijo, katere pa jaz nebi dajala na kompost, saj je plesen škodljiva.

No, seveda pa me zanima še kakšno mnenje, lahko da sem jaz v zmoti.

NutellomAnka

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

1. jul 2020 14:00

Bela plesen ne bo škodila, črne pa raje ne.  Drugače je marmelada super za kompost, deževniki so precej sladkosnedi.  Tudi skute in jogurti, ki jih načne bela plesen, so na kompostu dobrodošli. Prav tako skisano mleko.

Cila

tedyka  

član od: 23.4.2009

sporočila: 2012

12. jul 2020 12:25

Imam dva kompostnika - prvega tako, da je v senci pod velikim drevesom in vanj odlagam v glavnem kuhinjske odpadke (nikoli pa kuhane hrane - ta gre v biološke odpadke - in kar se pač nabere v njegovi bližini (potrgano cvetje, plevele, drobne vejice od obrezovanja grmovnic....) - poleg imam tudi manjši prekat za že predelano zemljo, ki ga imam pokritega z agro kopreno, da v njem ne naredijo  WC-ja okoliške muce in drugega od letos spomladi v enem takem do sedaj neproduktivnem delu vrta, namenjen odlaganju plevelov, ostankov z vrta in podobnega, ki ga pridno polnimo z vsem mogočim, kar se najde na vrtu in kar smo v preteklosti odvažali na deponijo in upam, da bom v prihodnje imela kar nekaj dobre zemlje za svoje rože in tudi vrt. Kaže lepo. 

Nikoli pa še nisem pomislila, da bi v kompostnik odlagala tudi odpadne jogurte ali staro marmelado - nekako mi tole ne gre skupaj. Če pa pravite da gre, potem bi pa veljalo poskusiti, ko se kaj takega tudi nabere, ko je treba počistiti klet in shrambo.

tedyka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti