Zgostitev omak

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

15. nov 2012 15:21

MBrando, ker ima pri nas nekdo težave s prežganjem v predvsem kislih jedeh, uporabljam namesto tega podmet. To delam pri polnjenih paprikah, segedinarju, joti, sarmi in še mogoče kaki drugi jedi.

Omak, kot je bila v "govejih zrezkih v omaki" iz mojega otroštva že dolgo ne delam več. Meso pustim ali v enem kosu ali pa narežem na večje kocke in to kuham v kombinaciji vina, juhe in malo paradižnika ter seveda začimb. Ko se tekočina zreducira, je meso ravno dovolj mehko, omaka pa ravno prav gosta. Omake je navadno za par žlic na osebo in nikakor ne za dve šefli ali več, kot smo jih jedli  včasih. Pravzaprav naredim precej "suhe" tudi polnjene paprike.

Razen tistih, ki imajo resne težave z zdravjem, žlička moke ne bo škodila. 

Podmet lahko narediš z vodo, mlekom ali smetano. Nekatere jedi se lepo zgostijo z rumenjakom, mehiški molé ima nesladko čokolado. Potem je seveda še velika količina masla, a spet za omake, ki se dodajajo po žlicah.

Jaz bi se na tvojem mestu začela ukvarjati z reduciranjem tekočin v jedeh.

 

 

 



Vanja

Sporočilo je spremenil(a) Vanja_v_ZDA dne 15.nov 2012 15:21

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

15. nov 2012 15:54

In v čem, MBrando, je bvistvena razlika, če zgostiš z žličko moke ali žličko ovsenih ksomičev, ki jih, predvidevam, prej zdrobiš ali zmelješ.

Sicer pa, repa je dobra, le vanjo zakuhaš proseno kašo.

rimljanka

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

16. nov 2012 9:11

Marlon, jaz sicer nisem kakšen blazen fan za repo, imam pa rada kislo zelje. In sem že kislo zelje malo apgrejdala z žličko poceni mletega parmezana, pa je bilo super.

Vendelina jr.

sensia  

član od: 17.4.2009

sporočila: 98

16. nov 2012 12:12

Za razne golaže, segedine, paprikaše, goveje zrezke v omaki...., omake zgostim s suho prepraženo čebulo (lahko jo kupite ali pripravite doma na zalogo. Pripravim si kozarec tople vode, segrejem olje, dodam praženo čebulo in takoj, ko zacvrči malo podlijem z vodo, da se čebula ne zažge. Do konca priprave se čebula popolnoma razpade in lepo zgosti omako, ki je lepa gladka in ima sjaj. Repo pa namesto s kislo smetano ali moko včasim podmetem z drobtincami, ki jih malo pomešam na vročem maslu in  jih še svetle barve vmešam v repo.

sensia.

 

sensia

JanisJoplin  

član od: 20.1.2011

sporočila: 1953

16. nov 2012 18:34

rimljanka je napisal/a:

Sicer pa, repa je dobra, le vanjo zakuhaš proseno kašo.



rimljanka

 

Pri nas doma se nikoi ni jedlo drugačne. Prvič slišim za smetano v repi

JJ

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

16. nov 2012 19:11

Stvar navade pač - pri nas so v repi obvezno ocvirki in kisla smetana, brez sploh ne gre. 

Sonja

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

16. nov 2012 19:16

JAz imam iz kisle repe zelo rada joto. Samo pri nas je ni za dobiti, meni pa tudi ni do tega, da bi jo sama delala. Beri: Nikoli nisem razmišljala o pripravi le te doma.

A je še kdo jedel segedinar s kislo smetano?

Vanja

zeta  

član od: 21.5.2009

sporočila: 1353

16. nov 2012 19:37

Še nisem probala, pa mislim, da ne more biti slabo. Si ti to že jedla, Vanja?

zeta

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

16. nov 2012 19:46

Ja. Kisla smetana pač (skoraj) ničesar ne pokvari, zanesljivo pa ne segedinarja.

Sonja

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

16. nov 2012 19:46

Zeta, sem jedla, ker je moja pokojna tašča pripravljala segedinar na tak način. Je bil čisto OK, ampak jaz delam bolj tradicionalnega, če odmislim, da uporabim striktno samo govedino oz. zadnjih nekaj let z bizonje.

Vanja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti