Prosim za recepte za kruh v avtomatu

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

20. jan 2005 14:22

Res je, da je kruh, ki ima zelo malo bele moke ali je iz polnozrnate (graham) bolj gost in zbit, je pa dober. Bom še poizkušala najt najustreznejše razmerje med zrakom v kruhu in okuom:) Bi bil pa fajn za kake jedi, kjer mora ostat trden (recimo da daš koščke polnozrnatega kruha v solato ali jih pohaš,...) Ko sem pred nekaj časa mesila na roke, sem naredila poizkus in naredila po istem receptu iz enake moke 2 kruha, pri enem sem koruzno moko poparila, pri drugem ne. Potem sem nareidla enake štručke in jih označila z zarezami različno postavljenimi, da sem jih ločila in dala za poizkusit različnim ljudem, da povejo, kateri je boljši, oni seveda niso vedeli, kateri je kateri, niti v čem je razlika. No, vsem je bil bolj všeč poparjeni, res pa je, da ni kake strašne razlike, sploh ne pri nizkem razmerju (1:4). Se po mojem pozna bolj pri tistih 1:2 ali 1:1... Tako da v tem primeru bi jo poparila, v recinem receptu pa je ne bi. Uporabljam oba kvasa, vse znamke, vse so ok, najrajši mam pa Žitovega. Veri

DanaS  

član od: 23.2.2003

sporočila: 391

21. jan 2005 8:42

Danes bom delala kruh s suhimi paradižniki, olivami in začimbami. Zanima me, koliko oliv naj dam noter? Narezala jih bom na manjše koščke (tako kot paradižnike). Imam pa tudi mešanico italijanskih začimb inm e tudi zanima, koliko najn jih dam noter. Vsak reče "po okusu", samo meni to nič ne pomaga, ker nisem še nikoli delala. Hvala že vnaprej :) Dana

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

21. jan 2005 8:48

Recimo zlica narezanih paradiznikov, zlica narezanih oliv, in cajna zlicka zacimb. Ko bo pecen bos vidla kako vam pase. Naslednjic lahko zmanjsas ali povecas kolicine. Stvar okusa. lp Vesna Vesna Milek Recko

miš  

član od: 22.12.2004

sporočila: 8

21. jan 2005 10:05

Veri, pa tudi ostalim kateri uporabljajo aparat za peko kruha. Hčerka ima alergijo (celiaklia)in sedaj so tudi pri 7 letni vnukinji ugotovili alergijo na moko. Navadna peka kruha iz moke brez škroba je precej zamudna in zahtevna. Hčerka sedaj razmišlja o nabavi aparata a ni prepričana če ga bo lahko uporabljala. Ali ima kdorkoli kakšne izkušnje za izdelavo kruha in peciva za takšne bolnike. Saj se dobi kar nekaj zadev v trgovinah vendar doma narejeno je boljše. Maš miš

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

21. jan 2005 11:02

Osebnih izkuaenj nimam, sem se pa poleti pogovarjala na morju z neko gospo, ki je ravno zaradi celiakie kupila aparat za peko kruha. Tudi na morju ga je imela s seboj in bila zelo zadovoljna. lp Vesna Vesna Milek Recko

Kira  

član od: 12.11.2002

sporočila: 58

21. jan 2005 12:08

Reca, v receptu za Ajdov kruh piše kocka svežega kvasa. Zanima me, koliko je mišljeno to kvasa pa ali ni preveč kvasa za 500 g moke, hvala za odgovor lp, Kira

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

21. jan 2005 12:36

Odvisno katera kocka. Ce zelis v dag, jaz dam na 500 gr moke 2 dag svezega kvasa. Vesna Milek Recko

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

21. jan 2005 14:43

Jaz moram dat še manj kvasa... Miš, kar se tiče brezgluteinske moke, se iz nadomestkov (Celiaks...) da baje nardti kar fajn kruh v avtomatu. Pri nas nima nihče teh problemov (hvalabogu), ampak je bilo pa veliko o tem napisanega tule in sicer bolj na začetku foruma, se mi zdi: http://www.kulinarika.net/forum/topic.asp?TOPIC_ID=710& Poznam gospo, ki ima prav tako celiakijo in je zato kupila ta aparat, pa se ji fino obnese. Sicer imam doma eno knjigo o kruhih, kjer je eno poglavje receptov brez glutena. Bom pogledala in napisala, ok? Uporaba avtomata je čisto enostavna, malo se je treba navadit na začetku, ampak jaz prinesem skoraj vsak dan v službo en hlebček in ga 123 ni več:) čeprav nima tako lepe kapice:) Pa mamo menzo zraven, ampak majo rajši domačega:) jaz ga priporočam, kenwood je meni ok, sploh po tej akcijski ceni:) (Merkur!, drugje je precej dražji) Se oglasim od doma, kjer mam knjigo, ok? Veri

Dada  

član od: 13.10.2003

sporočila: 165

21. jan 2005 21:09

Aparat za peko kruha imam teden dni-znamka Severin. Prav danes mi je uspel zelo dober sadni kruh.Sestavine: cca 2 dcl mleka (ne cisto mrzlega) 25 g margarine 2 jajci (prej malo stepes) 1 cajna zlicka soli 2 jedilni zlici medu 500 g bele moke (mehka TIP 400) 3/4 zavitka suhega kvasa Dr. Oetker Program 4, velikost kruha 1 kg. Tudi, ce je program dolg,je izpadlo super. Darja Jensterle

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

23. jan 2005 15:10

miš, ok, obljuba dela dolg: v moji knjigi je 10 receptov za brezglutenski kruh, bom napisala za začetek 2 ali 3, pa imena ostalih in boste povedali, kaj vas zanima, ok? Ampak POZOR: TI RECEPTI NISO PREIZKUŠENI, no, vsaj jaz jih nisem, ker pri nas ni nihče alergičen na pšenično moko in je nadomestek precej drag, zato jih pač nisem delala. Vendar po mojih izkušnjah iz te knjige pretiravajo v količini tekočine, zato bi je jaz an vašem mestu dala manj, je pa to odvisno malo tudi od okusa... Sicer pa lahko uporabit katerikoli navadni recept in namesto bele moke daste nadomestek, pa je, le da včasih manj vzhajajo in niso tako rahli. Na začetku foruma aparat za peko kruha, mislim, da je ga. Hana imela recepte za take kruhe. OK, zdaj pa tile recepti: OSNOVNI BELI KRUH BREZ GLUTENA: 325 ml mleka (na sobni temperaturi) 4 žlice sončničnega olja 2 rahlo stepeni jajci 450 bele moke brez glutena (nadomestek bele moke, najdete na policah z zdravo hrano) 2 žlici sladkorja 1 žlička soli 1 paketek suhega kvasa V posodo avtomata namesti mesilni (getilko) in jo postavi v avtomat. V skledi zmešaj mleko, olje in jajci ter vlij v posodo. Čeuz posuj moko, tako da popolnoma prekriješ tekočino (to gre čisto lahko, saj moka plava na vodi, nič bat:). Potresi sladkor povsod po moki, dodaj še sol. Naredi majhno jamico v sredini moke in vanjo vsuj suhi kvas. Zapri pokrov in nastavi željeno nastavitev (pravi, da so navadno najboljši rezultati pri hitri peki (Rapid bake), če imate možnost na avtomatu nastavite še velikost kruha (poglejte ali je pri vašem bodočem aparatu 450 g velik ali srednje velik kruh; navadno je to velik kruh) in nastavite še željeno zapečenost (1 ali 2 stopnji), nato pa pritisnite gumb Start. Tukaj še priporočajo, da po nekaj minutah gnetenja, dvignete pokrov in s plastično spatulo postrgate iz sten, če se je kaj prijelo, nato pa spet zaprete pokrov. Sem to že delala, večinoma pa ne kompliciram, ni potrebe, sploh pa nemogoče, ker se navadno kruh peče čez noč, da imamo zjutraj svežega. Ko je kruh pečen, z rokavicami ali prijemalko dvignite posodo in iz nje stresite kruh in iz njega gnetilko, če je ostala v nejem. Tu priporočajo hlajenje na rešetki, nekateri ga porkrivajo z deko, jaz ga samo zavijem v kuhinjisko krpo. Smisel vsega tega je, da ne ostane v posodi, ker sicer "zašvica" - skorja se razmoči zaradi kondenzirane vlage ob ohlajanju. OSNOVNI ČRNI KRUH BREZ GLUTENA Je popolnoma isti kot beli, le da vzamete črno moko brez glutena. KRUH S SVEŽIMI ZELIŠČI * 400 g bele moke brez glutena (nadomestek) * 55 g čičerikine moke * 275 ml vode * 2 jajci * 4 žlice olivnega olja * 4 žlice nasekljanih svežih zelišč (petršilj, bazilika, origano, drobnjak) * 55 g drobno naribanega parmezana * 1 žlica sladkorja * 1,5 žličke soli * 2,5 žličke suhega kvasa Postopek je podoben, samo da k vodi, jajcem in olju primešate takoj že tudi sveža zelišča. To dobro zmešate in vlijete v posodo od kruhopeka, čez posipate parmezan, potem moko, tako da prekrijete celo tekočino, potem potresete sladkor, sol in v luknjico kvas. Zaprete pokrov in nastavite želeno nastavitev... (naprej isto) * če mene vprašate, je tale vrstni red čisto vseeno, samo da date na dno tekočino (vse tekoče zadeve) in čez moko - eni dajo sladkor, sol in kvas vsako v en kot, drugi skup, tretji potresejo sladkor čez vse,... Eni dajo sveža zelišča v vodo (loigično, da se ne izsušijo), eni na vrh, isto je s sirom... Probajte! Kdor lahkoje pšenico, pa naj nadomesti nadomestek v receptu z belo moko. Veri

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti