Hramba rožmarina

živica  

član od: 28.11.2002

sporočila: 307

tema odprta - 8. jan 2004 22:37 | ogledi: 2.688 | odgovori: 10

Zanima me, kako hraniti svež rožmarin, da bi ostal čim dlje uporaben?

Za nasvete se najlepše zahvaljujem!

pinki  

član od: 18.3.2003

sporočila: 88

9. jan 2004 12:01

PRAV LEP POZDRAV ! Glede rožmarina pa je tako. Če ga imate na prostem in ste v krajih izven primorja, žal ne bo nič(zmrzne)Drugače pa je najboljše da ga prenesete v topel in svetel prostor. Slavko Pajntar

malan  

član od: 10.9.2001

sporočila: 412

9. jan 2004 12:08

živica, verjetno si mislila že narezan rožmarin? lahko poskušiš dati vejice v vazo, sicer pa za vsa sveža zelišča velja relativno dobra alternativa zmrzovalnik. Večina ljudi se sicer ne ukvarja kaj dosti s tršimi zelišči (rožmarin, timijan, origano), ker dajejo sušena skoraj identičen okus. Drugo so peteršilj, bazilika, koriander - te imam jaz zmrznjene. Res pa je, da pozimi vizualno jedi potem niso to... pa še pripomba za pinki - mi imamo v lončku posajeno "zimotrdna" rožmarin in lavando. Sedaj smo jih postavili v zavetje in k steni ter ovili s folijo z mehurčki. računamo na to, da bosta spomladi v redu, aja, enako timijan in žajbelj, žal pa smo slišali, da z lovorjem to ne gre, zato ga še nimamo...

živica  

član od: 28.11.2002

sporočila: 307

9. jan 2004 14:06

Res je... imam vrečko vejic in verjetno bo najpametneje, da jih zamrznem. Hvala za pomoč! Ziva

SonjaB  

član od: 9.1.2004

sporočila: 250

19. jan 2004 12:44

Sveže vejice rožmarina lahko spraviš v šumečo vrečko in jo daš v hladilnik čisto spodaj. Tako hranjen rožmarin počaka tudi več kot en mesec. Pazi, da ne bo moker, sicer ti lahko zgnije. S. Sonja

Maya May  

član od: 20.11.2001

sporočila: 55

19. jan 2004 14:02

Pinki, mene pa zanima, kako skrbiš za živ rožmarin v hiši. Namreč sem iz LJ in sem ga prenesla v hišo, v svetel prostor, kjer ni direktnega ogrevanja (grejejo se sosednji prostori), ne vem pa kako naj ga zalivam... Sicer ga škropim in zalivam, pa se mi je začel sušiti, pa tako lep grmiček je nastal...

SonjaB  

član od: 9.1.2004

sporočila: 250

19. jan 2004 14:38

Če imaš zastekljen balkon, bo tam najbolje uspeval. S. Sonja

Maya May  

član od: 20.11.2001

sporočila: 55

20. jan 2004 16:45

Nimam...

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

20. jan 2004 20:14

Rožmarin ne mara preveč zalivanja, škropljenja pa sploh ne, ker je iz bolj sušnih krajev.Prav mogoče je, da se je posušil zato, ker so mu zgnile korenine zaradi prekomernega zalivanja. Včasih tudi preveč dobrega škoduje... LP cervus

Maya May  

član od: 20.11.2001

sporočila: 55

21. jan 2004 13:19

No, morda se nisem pravilno izrazila - zalivam ga res malo, morda celo premalo, zato sprašujem koliko ga je teba zalivait pozimi. Od septembra pa do danes sem ga zalila dvakrat (po 2 dcl vode v veliko korito) in ga nekajkrat poškropila.

SonjaB  

član od: 9.1.2004

sporočila: 250

21. jan 2004 14:30

Včasih se s kakšno rastlinico res veliko ukvarjamo, želimo ji najboljše, rastlinica pa vseeno hira... V tvojem primeru bi ji odrezala en vršiček in jo na novo posadila. Rožmarin je zelo hvaležna rastlina, kmalu boš imela nov grmiček. Res pa je, da ima raje svež zrak in naravno klimo kot pa stanovanje. Kar se pa tiče zalivanja: jaz sem ugotovila, da je včasih bolje nič zalivat kot pa preveč. LP, S.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti