Priprava belušev

NNATALIJA  

član od: 2.9.2003

sporočila: 141

tema odprta - 17. apr 2012 13:57 | ogledi: 15.785 | odgovori: 21

Kupila sem beluše. Olupila sem jih, dala kuhat ...in ko sem jih hotela spasirat s paličnim mešalnikom za pripravo juhe, se je polno niti nabralo in zabilo na nož od mešalca. Kako jih vi pripravite? Hvala vnaprej. Lp.

zverinica  

član od: 20.7.2009

sporočila: 86

17. apr 2012 14:05

Očitno so bili že stari (preveč leseni)? Jaz sem ravno v nedeljo kuhala juho iz zelenih špargljev: nisem jih olupila, ampak narezala na približno 2-centimetrske koščke, skuhala do mehkega in spasirala s paličnim mešalnikom - brez nitk in za prste obliznit

zverinica

Malinka  

član od: 24.8.2010

sporočila: 25

17. apr 2012 14:28

Surov špargelj je potrebno odlomit. Držiš na spodnjem koncu in odlomiš kak cm proti vrhu. Če še ne gre, se pomakneš malo višje, ko poči pomeni da je steblo ok, da ni več leseno. Včasih gre tako kar nekaj stebelca v kalo, ampak leseni del je (vsaj meni) neuporaben, ravno iz vašega razloga NNATALIJA.

 

Lp, Malinka

Malinka

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

17. apr 2012 14:48

Iz oleseneloh delov skuhaš juho in uporabljaš za zalivanje zelenjavnih jedi in druge zelenjavne juhe ali za dodatek k špargljevi, če pregosto spasiraš. Rižoto s tem tudi lahko zaliješ. Lahko ksuhaš te olesenele dele z drugo zelenjavo, zamrzneš v kockah in imaš dodatek zelenjavnim jedem.

mamamia

Malinka  

član od: 24.8.2010

sporočila: 25

17. apr 2012 15:42

mamamia, odlična ideja. Na to pa nisem pomislila. Vse se še lahko uporabi.

Malinka

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

17. apr 2012 16:06

Špargljev nisem še nikoli lupila, navadno jih samo prelomim na njihovem "brak point-u" .

Lesene dele sem pokuhala v juhi, s katero sem potem kuhala rižoto. Kremne juhe pa iz njih še nisem delala.

 

Vanja

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

17. apr 2012 16:07

Odlični so kuhani v parnem kuhalniku - 10 minut in konec (ali manj ali več, odvisno, kako so debeli). Seveda jih je pa tudi za kuhanje v pari treba olupiti in porezati olesenele konce. Gor pa kar hočeš, medi so najboljši samo z maslom in zraven kozarček belega vina. 

Sonja

jovita  

član od: 8.7.2007

sporočila: 394

17. apr 2012 16:23

Tudi mi bele šparglje olupimo.Kupila sem ozek lonec (dobijo se posebej za špagrje kuhat) s pokrovom.Očiščene je najboljše zvezati in kuhati tako, da so vršički malo nad nivojem vode.Vodo solim,malo sladkam in dodam pol žličke masla.Dam jih v vrelo vodo in kuham  5-10 min odvisno od debelosti.

Lahko jih pripraviš po Poljsko (na maslu popražiš drobtine in jih povaljaš v njih).

Lahko narediš Holandsko omako in jih poliješ.Lahko jih daš v jena posodo,posuješ s sirom in daš v pečico na žar zapečt.

Lahko jih pečeš na maslu - olupljene enostavno daš na vroče maslo in pečeš,malo  obrneš in po 10 min so gotovi. Takoj posoliš,posipaš z naribanim sirom in petršiljem.

Lahko jih pripraviš po tem receprtu:

http://www.kulinarika.net/recepti/16977/zelenjavne-jedi

Pri nas so na jedilniku 2x tedensko od marca do junija.Potem jih imamo za eno leto dovolj.Nekaj malega jih zmrznem, za kokšno posebno priložnost,pa idejo Mamamie bom uporabila.

jovita

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

17. apr 2012 16:41

Pri nas je trajalo vsaj ene 10 let, preden smo jih končno vzljubili. To se je zgodilo šele takrat, ko sem v litoželezni posodi segrela žlico masla in kar surove šparglje popekla na precej visoki vročini za par minut. Ogenj mora biti kar vroč, tako da dobijo nekaj barve in so še vedno nekoliko hrustljavi. Nekako me spominjajo na gobe Julie Child.

Občasno pripravim rižoto in v toplih mesecih velikokrat jih popečem na žaru.

 

 

Vanja

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

17. apr 2012 21:09

Beluše, torej gojene bele šparglje, je praviloma treba olupit, tiste fine, krhke zelene, ki jih naberemo sami, v naravi, pa ne. Le spodnji oleseneli del odlomimo, pa niti kuhanja ne potrebujejo, vsaj vršički ne.

Odlični so tudi v voku. Vok segrejemo, dodamo sezamovo olje in na nekaj cm dolge kose nalomljene šparglje. NA hitro prepražimo, dodamo malo sojine omake, še malo mešamo in konec. Posebej prepražimo kuhane kitajske rezance, dodamo šparglje, premešamo in - dober tek ...

lahko v vok damo še drugo zelenjavo, začimbe ... morda kakšno sladko kislo čili omako.

mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti