Priprava belušev

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

17. apr 2012 21:19

Kupujem navadno zelene, bolj redko bele in tudi teh še svoj živ dan nisem lupila. Kot rečeno, enega prelomim in druge v šopu odrežem na isto dolžino. Divjih špargljev pa na žalost nimam kje dobiti.

 

Vanja

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

17. apr 2012 22:27

Sem jedla tole: kako je to dobro...

Kitajski pečeni rezanci s šparglji, na vrh pa pražen tofu s sezamom ...

mamamia

yulchi  

član od: 16.8.2007

sporočila: 630

18. apr 2012 11:03

Jaz sem zadnjič kupila bele, pa so tako grenki, da niso za jest

Kakšna ideja, kako jim to grenkobo omilit?

yulchi

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15152

18. apr 2012 11:11

Olupi jih, v vodo dodaj sladkor, sol in maslo.

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

jovita  

član od: 8.7.2007

sporočila: 394

18. apr 2012 12:54

Letos je suša, zato so tudi beluši bolj grenki, kot običajno.Če te moti grenki okus, ga lahko omiliš s tem, da jih kuhaš v večji količini vode,dodaš drugo zelenjavo, ki ublaži okus (por,korenje,koleraba...) in (ali) meso.Če dodaš še testenine ali riž, pa solato iz domačega vrta

 

 

 

 

jovita

NNATALIJA  

član od: 2.9.2003

sporočila: 141

18. apr 2012 13:25

Hvala za nasvete in odgovore. Kupila sem jih pri najboljšem sosedu (v akciji )...in bi jih morala skoraj vse odlomit stran, da bi bili ok. No, bom porabila za osnovo za juho ...kakšno zelenjavno. Lp!

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

18. apr 2012 15:13

Nnatalija, za prihodnjič, tudi čisto sveže nabrani beluši bodo postali vlaknasti in "leseni" skoraj do vršička, če jih bomo nekaj dni hranili in ne uporabili takoj. Tile iz trgovine so bili vejetno nabrani že nekaj dni pred tvojim nakupom, zato pa so bili tako "nitkasti".

Še najbolje se ohranijo, če sveže nabrane zavijemo v vlažno krpo in hranimo v hladilniku ... vendar več kot dva, tri dni se ne splača čakat.

Mi jih imamo na srečo doma, jih sproti naberemo, kolikor jih pojemo in so slastni, da je kaj. Včasih smo rezali zelo dolge poganjke, globoko pod nasipom iz zemlje, pa smo kmalu ugotovili, da to nima smisla. Do tam, kjer se beluš lepo prelomi, je super sočen, ostali (nižji) del poganjka pa je vlaknast oz, ga moraš olupiti že zelo na debelo, če hočeš kaj od njega.

 

Razlika med "belimi" in "zelenimi" beluši pa je samo v tem, da so "beli" zasuti z nasipom iz zemlje ali peska,  da poganjek raste v temi. Vsak beluš postane zelen, če mu pustimo, da zrase in zemlje na svetlobo (fotosinteza, seveda :)

Pri nas doma jih imamo en del pod nasipom in jih režemo pod zemljo, takoj, ko vidimo, da je na površino pokukala glavica, en del pa "kar tako", da rasejo svobodno in jih nabiramo zelene.

Mojca

vikica  

član od: 25.4.2009

sporočila: 560

18. apr 2012 19:25

Tudi jaz moje beluše najprej olupim, nato pa odrežem oleseneli del. Včeraj sem jih nato na koščke narezane dodala dušenemu rižu, na koncu pa dodala na rezance narezan čemaž.  Takšna rižota je zame božanska.

Vrtejbenka  

član od: 15.2.2011

sporočila: 4004

18. apr 2012 20:31

Sama pa rada skuham cele šparglje,vodi dodam malo masla.Kuhane in ohlajene šparglje zložim na krožnik..skuham 4 trdo kuhana jajca,rumenjake zmiksam ,dodam kis,olje,sol in malo pora,da dobim preliv...prelijem po špargljih,pustim samo glavico ven in delček spodnjega dela ,kjer si postrezemo...na ta rumenjakov preliv pa nariban trde beljake,kot snegec...okusno in lepo postreženo

 

Vrtejbenka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti