Velikonočne jedi

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

4. apr 2012 18:43

Žegen je pri nas doma v soboto popoldne, procesija pa v soboto zvečer, ampak to je verjetno pogojeno s tem, da mora župnik potem obletati še veliko far v okolici. Drugače pa alelujo jemo v nedeljo kot uvod v velikonočno kosilo, pri nas doma velikonočni zajtrk ni v navadi. So me pa v skrivnost le-tega uspešno uvedli moj Gorenjec in njegova familija, v nedeljo obvezno po procesiji, vključno s prato, te doma na Primorskem "ne poznamo".

Je pa zame ta prava aleluja tista od moje mame, se pravi na suhi župi skuhani olupki z dodanim rižem, seveda še ornk zabeljeni, saj ravno pretvarjati za veliko noč se ne moremo, da je to (nekoč bila) hrana za reveže. Priznam, da si preostanek veselo naložim v posode in skrijem v zamrzovalnik. Lani je bilo olupkov veliko in smo jo jedli še kasneje, no, midve sva jo, ostali je toliko ne porajtajo.

Loni Makaroni

Anansie  

član od: 30.4.2005

sporočila: 194

4. apr 2012 19:04

pri nas jemo žegenj že takoj po obredu, torej soboto popoldan in pa v nedeljo za zajtrk. Pri nas so vsi tako tradicionalni in konzervativni kar se krščanskih obredov tiče, da tudi pri hrani ni dovoljenega odmika :) ima vsaka stvar svoj simbolični pomen, ki je bistven...pa lepe praznike

 

Anansie

kara  

član od: 26.11.2005

sporočila: 725

5. apr 2012 7:24

Kaj je pa to - aleluja? Prvič slišim. Na našem koncu je ne poznamo. Tudi za fulje prvič slišim. Res je zanimivo, kako se razlikujejo običaji in jedi že iz vasi do vasi.

Vrtejbenka, če recept ne bo pravočasno objavljen, ga na kratko opiši tukaj, prosim.

kara

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

5. apr 2012 8:09

Jaz pa prisegam kar na klasiko, so pa poleg se pomarance  Pa sunko prav dekadentno jem s potico

Pazim le na to, da ni vsega prevec, tako da se po nedelji potem ostalo reciklira - potica gre v narastek, jajca v solato, hren gre v omako.

 

http://www.kulinarika.net/recepti/752/enoloncnice/alelu

http://www.drustvo-dzds.si/recept.php?recept=15

ps. vrtejbenkin recept je pa tudi ze gor

LP, R. "Stressed is desserts spelled backwards!"

Sporočilo je spremenil(a) rebecca dne 05. 2012 08:16

pat  

član od: 5.9.2006

sporočila: 204

5. apr 2012 13:10

tudi pri nas doma imamo najrajši klasiko ( saj je samo enkrat letno ) samo, da dobi vsak še ŠLUK pelinovega

vina ( pelin med rokami stisneš, nato pa naliješ belo vino ) to naj bi bil pri nas simbol ŽOLČA.

 

pa lepe praznike-pat

pat

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

5. apr 2012 14:10

Aleluja je jed iz posušenih repnih olupkov, potem je pa odvisno, od kod si, kaj se še dodaja...

 

Loni Makaroni

Aljo  

član od: 19.10.2005

sporočila: 90

5. apr 2012 19:46

Eno vprašanje imam, v soboto bom spekla kruh, kaj naj naredim, da bo v nedeljo zjutraj še svež???

 

Aljo

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

5. apr 2012 20:24

Aljo je napisal/a:

Eno vprašanje imam, v soboto bom spekla kruh, kaj naj naredim, da bo v nedeljo zjutraj še svež???



Aljo

Hja, po mojih izkušnjah je domač kruh svež še po dveh dneh.

 

Aleluja naj bi bila postna jed, se pravi v petek in soboto dopoldan, če nisem v temo. Ni pa to originalna velikonočna jed, kolikor se meni zdi, se pravi, brez simbolike s križanjem Kristusa. Naj bi bila spomin na veliko lakoto leta 1529 (krompirja takrat še niso poznali ali pa so ga imeli samo za okras), torej, po pravilu, nezabeljena. Ampak ponekod jo jedo tudi fajn zabeljeno .

lp

cervus

malaga  

član od: 1.6.2011

sporočila: 800

6. apr 2012 9:59

Ohlajenega zavij v šumečo plastično vrečko.

malaga

Mygrace

sporočila: 6506

7. apr 2012 9:38

Pat, tisti šluk bom jaz letos uvedla

Drugač pa...nesem/o k žegnu samo in zgolj toliko, kolikor pride v poštev za nas za nedeljski zajtrk plus domače živali.

Gostov, ki kasneje prihajajo, nočem kontaminirati z nekim izročilom ali globjim pomenom ali tradicijo ali vsebino...itak jih večina pravi "Jaooo, smo se že tolk nažrl, ne mormo več!" (kot da je štos v prenažrtju?!)...tako, da imam vedno na lagarju eno juhco "Uuuuuuuuuu, to bo pa pasal, jaa!!!!"

Potem mi taki z juhco razlagajo, da so ateisti. Jaz tega nikol nisem dobr razumela, zato gremo ponavadi mi domači mal ven (in uporabimo uno: "Vi kr bodte še mau, ključ je tamle, pol, ko boste šli, zaklente za sabo, ključ pa v kaselc vržte.")

 

                                             

Mygrace

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti