Velikonočne jedi

kara  

član od: 26.11.2005

sporočila: 725

tema odprta - 4. apr 2012 10:28 | ogledi: 17.649 | odgovori: 36

Bližajo se prazniki in naš tradicionalni Velikonočni zajtrk, ki se ga udeleži večja družba. Vsako leto ga pripravim jaz, vendar pa mi je jedilnik že malo dolgočasen, torej: šunka, klobase, jajca, hren in hrenova omaka, potica.

Morda kje postrežete še kaj drugega, kar se tudi smatra kot žegen?

Saj nihče nima pripomb, vendar želim sama dodati še kakšno presenečenje. 

kara

Mayisa.  

član od: 21.2.2010

sporočila: 253

4. apr 2012 12:45

K vsemu žegnu na mizi, dodajam še vso ostalo hrano, ki nam paše, čeprav se ta hrana ne smatra kot žegen .. to je sir (saj tudi vegetarijanci imajo svoj žegen), letos bom naredila še francosko solato, mogoče kaj sveže ali kisle zelenjave ...hren na več načinov, kakšen namaz ...  po želji iz hladilnika.

Mayisa

tanjaj  

član od: 15.6.2007

sporočila: 918

4. apr 2012 12:50

Mi ponavadi naredimo francosko solato in šopsko solato, pa tako kot pri  Mayisi, hren v omaki, kak domač namaz...

 

tanjaj

Mygrace

sporočila: 6506

4. apr 2012 13:15

Morda v tanke rezine šunke zarolaš francosko solato? Ali kakšen drug nadev, hren s skuto in smetano recimo..

Mizo tudi lepo poživi v polovičke jajčnih lupin posejana kreša, je še čas za sejanje, vzkali in solidno zraste v nekaj dneh.

Ponekod je v navadi žolca. Dobro ohlajena neverjetno osveži "gosto" velikonočno hrano.



Mygrace

Sporočilo je spremenil(a) Mygrace dne 04. 2012 15:03

katti  

član od: 4.11.2005

sporočila: 2109

4. apr 2012 13:46

Jaz bom v košaro za k žegnu utaknila še prekajeno postrv, ker ne jem drugega mesa.

katti

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

4. apr 2012 14:06

Jaz imam navado, da iz tradicionalnih sestavin naredim nekaj modernega.Veliko noč navadno preskočimo, ampak če bi jo praznovala, bi poskusila kaj takega:

Namesto orehove potice narediš kako presneto dobro orehovo pito, mogoče najdeš prekajeno svinjsko ribico, narežeš na lističe in na to položiš žlico francoske solate.

Šunko položiš na kos francoske štruce, dodaš listek peteršilja in nanj malo hrena.

 

 

Vanja

malaga  

član od: 1.6.2011

sporočila: 800

4. apr 2012 14:46

Poleg tradicionalnih velikonočnih jedi, vedno naredim še kakšno prilogo s spomladanskimi sestavinami, kot so kakšne čemaževe, špargljeve, regratove jedi..., ki krasno pašejo k šunki.

malaga

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

4. apr 2012 18:01

Aleluja, aleluja, brez te zame velike noči ni.

Loni Makaroni

kepca  

član od: 6.9.2006

sporočila: 93

4. apr 2012 18:17

Pri nas pa delamo še prato,poleg že naštetih jedi.

 

kepca

Mygrace

sporočila: 6506

4. apr 2012 18:30

In kdaj pri vas jeste alelujo, Loni?  Eni namreč pravijo, da je to jed velikega petka, drugi pa, da je aleluja uvod v velikonočni zajtrk?

Tudi za žegen je nekje navada, da se je že v soboto zvečer, drugje pa v nedeljo zujtraj.

 

Pri nas se je v petek jedla suha juha, ki je ostala od kuhanja krače ali šunke, kadar smo imeli repne olupke, tudi alelujo. Letos sem jih sama posušila, bomo videli, kako bo izpadlo.

Skratka, kombinirali bomo staro in novo, nekaj našega in nekaj uvoženega (colombo, recimo).

Mygrace

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti