Čebula

masovnik  

član od: 1.8.2010

sporočila: 11

tema odprta - 18. mar 2012 19:03 | ogledi: 11.006 | odgovori: 13

Pozdravljeni.Imam veliko čebule, se pa bojim da mi bo začela gniti oz. rasti,kako jo predelati da bi bila dobra za razne omake.

Hvala za odgovor.

masovnik

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4526

18. mar 2012 19:47

Morda ti tole lahko pomaga.

lp

mzm

Mygrace

sporočila: 6506

18. mar 2012 19:57

Se mi je zgodilo pred kratkim

Nekaj (ene par kil) sem jo ocvrla. Na tanko tanko (uporabila salamoreznico, ki sem jo potem popolnoma razstavila in očistila, je bila katasrofalno zapacana) sem čebulo narezala, jo v manjših količinah ocvrla v globoki maščobi, dodobra odcedila in popivnala, dala v kozarce in v hladilnik. Uporabiš za gostenje omak..lahko grickaš kot čips (stvar okusa)..lahko flikneš eno pest take čebule na slan krompir v koščih....

 

Nekaj sem jo podušila kot za golaž in zmrznila.

 

Nekaj sem jo konzervirala v kisu: v kozarec za vlaganje daš centimeter do 1,5 cm kisa za vlaganje, žličko soli in žličko sladkorja (lahko tudi nekaj zrn popra, lovorjev list), nseckaš čebulo na lističe, kot bi jo servirala zraven čevapčičev recimo...daš v kozarec, priliješ vodo iz pipe do vrha, zapreš kozarec. Pasteriziraš 10 minut približno.

Čebula je hrustljava, rahlo kiselkasta, ni sicer podobna vloženi srebrni čebulici, je pa kar lepo prebavljiva ob kakšnem narezku ali ob drugačni spremnljavi.

 

Jaz sem bila požrtna in sem kupila krasno čebulo, 10 kg za 1,90€, potem sem si nakopala delo, spedenala zadevo, zdaj sem že zdavnaj pozabila na tisto sekljanje itd..in mi pride zelom prav za brzinske obroke.

 

Upam, da sem pomagala.

Mygrace

asimina  

član od: 7.1.2012

sporočila: 41

18. mar 2012 20:31

Jaz sem jo naribala na tanko na ribežen za kumare in jo sušila v sušilcu za sadje.Ko je suha,jo spravimo v steklene kozarce.Se dobro obnese.Preden jo dam pražit,jo namočim v malo vode,ker se lahko hitro zažge.Tudi sedaj jo bom nekaj posušila,da mi ne bo vsa odgnala.Dobro pa je,da sušilec priključite kje na terasi ali v kleti,ker je v stanovanju vonj po čebuli.Hvala,ker ste odprli to temo,da malo bolj pozorno pogledam,ko bo moja ekološko pridelana čebula začela odganjat.Lep pozdrav

asimina

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

18. mar 2012 21:26

Mygrace, si si pa res naredila delo, zveni pa dobro.

 

naor

Mygrace

sporočila: 6506

18. mar 2012 21:38

Hehe, Naor....da ne govorim o olupkih, ki sem jih spravila. Za eno srednjo vrečko jih je...to bojo lepi pirhi!

Pri vsakem delu je najboljše to, da potem, ko je opravljeno, pozabiš na kakršnekoli težave in tegobe. In uživaš v rezultatih opravljenega dela. Ne velja zgolj za čebulo.

                                                       

Mygrace

Vrana  

član od: 16.2.2006

sporočila: 620

16. apr 2012 21:44

U, Mygrace, tile tvoji recepti so super!!! Odkar kuham samo zase, mi je kakšno pacanje pogosto kar odveč, takole bo pa en dva tri vse "poštimano". Pa včasih, ko ugotovim, da je zadnja čebula v hladilniku videti čisto ok, izkaže pa se, da je znotraj začela gniti... Se že veselim tvojih novih idej

 

Pozdravček!

 

Vrana

Mirfas  

član od: 3.10.2009

sporočila: 28

12. avg 2012 16:14

mene pa že nekaj časa muči eno vprašanje okoli čebule. Nekje sem slišal, da bi naj ena čebula bila manj močna od navadne, pa ne vem ali bela ali rdeča? To me pa zanima iz preprostega razloga. Zelo rad imam surovo čebulo, vendar je ne smem jesti zaradi zdravstvenih težav, pa bi mi mogoče katera druga čebula odgovarjala.

Pozdrav!

Mirfas

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

12. avg 2012 17:15

Poglej Mirfas,kako enostavno je to rešiti. Kupiš eno čebulo, majhno, določene sorte in jo probaš. Za eno žličko, ali toliko, kot se ti zdi primerno. Če ti povzroči težave, preostalo uporabiš za kuhanje.

Če ti ne odgovarja, kupiš naslednji mesec čebulo št.2, ponoviš test kot pri prvi čebuli. 

Čebula ni nek grozovit strošek, da se en tak test ne bi dal narediti, a ne?

 

Vanja

Čarli08  

član od: 4.1.2010

sporočila: 275

12. avg 2012 23:15

Mi vsako leto privlečemo s Paga kile "kapule", take roza čebule. Tudi jaz imam težave po surovi čebuli, to sem enkrat jedla (še vedno ne preveč) in mi ni povzročala želodčnih težav.

Čarli08

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti