Kosila

darjuška  

član od: 4.7.2005

sporočila: 1188

15. mar 2012 7:26

Tudi pri nas je bil vedno problem kaj bo naslednji dan za kosilo. Eden bi to, drugi bi ono. Na koncu smo rešili tako, da se enkrat na 14 dni vsedemo skupaj in napišemo 14 dnevni jedilnik, ki se ga potem tudi dokaj uspešno držimo. Pogoj pri izbiri jedi je ta, da določene jedi z dnevnega jedilnika jemo vsaj trije od štirih družinskih članov, za enega pa se takrat skuha posebej - to se največkrat zgodi, ko je eden pri kosilu odsoten in se zanj naredi svoja jed kasneje. Tudi nakupovanje je v takih primerih, ko veš kaj boš kuhal na daljše obdobje lažje in tudi precej manj pogosto, kot, da se vsak dan sproti zmišljuješ.

 

Tvojemu partnerju pa daj listek, pa naj sam napiše kaj bo jedel.

http://www.mojalbum.com/tajda

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

15. mar 2012 8:03

Moj izbirčnez pa sam kuha svoje segedine, golaže, vampe, jote itd. Jaz jem samo prvi dan, on pa kar malo več. Tako si jaz kuham svoje eko, bio, zelenjavno žitne variante in oba sva zadovoljna. Vsilim mu solato vsak dan, se mi zdi, da mu je že všeč, ko ga kar naprej prepričujem, naj si privošči porcijo zdravja, pa tudi druge jedi si vzame za vzorec, glavna hrana je pa hrana njegove mladosti. Imaš pač take  ljudi, opažam da so povečini starejši gospodje, ki jim ne sede nov način prehranjevanja. Vse je samo stvar dogovora. Ima pa Vendy še kako prav, naš sorodnik, velik ljubitelj mesne hrane, cigaret in dobrega vinčka zdaj lepo je ženine zelenjavne juhice, saj enkrat se zabava konča. Pa ne da bi zdaj rekli, nič mesa, nič vina, nič dobrega. Le po zdravi pameti naj bo.  

 

naor

špela100  

član od: 23.7.2008

sporočila: 121

15. mar 2012 8:12

Ja, vse lepo in prav. Samo jaz sem "takega" že dobila. Saj veste, ko si mlad in zaljubljen, je vse tako brez problemov. Potem pa pridejo otrosci, v mojem primeru trije (največji že študira in moram rečt, da ni zbirčen, kadar pride domov), osnovnošolka in potem še mali, ki je v vrtcu. In še služba do štirih popoldan. Čeprav pride on prej domov, si še pogreje ne, ker čaka "kao" mene. Je pa npr. zanimivo, da ko je on doma ali dopust ali je pač prosti, še kruha ne gre kupit, raje čaka mene, da pridem domov. Konec koncev nismo več tako mladi in imam počasi res že vsega dovolj. Če kaj vparašm za predlog, kaj bi jedel, pa zmeraj "ne vem". Njegova mama ga pa še kar zagovarja, češ pri meni je vse jedel, če si ga ti razvadla, je pa tvoja stvar.

No, malo lažje mi je, da sem to dala ven iz sebe, sedaj pa novim zmagam naproti, če mi bo uspelo.

 

LP 

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

15. mar 2012 8:26

špela, nikoli prepozno za spremembe. Ko reče "ne vem", mu naredi nekaj, kar ti pride na misel, četudi ne je, in mu reci, da je to "ne vem". Če bo gundral, mu pareci, naj reče "vem, to in to bom jedel".

Ja,res je, razvadila si ga. Ampak se da pomagat, če ne drugače, direkt "med roge".

Meni to ni všeč, da tudi ko je na dopustu, tebe čaka, da kupiš kruha, ali si ne pogreje. Hej, ženska, pa saj si tudi ti v službi in imaš odgovorno delo, enako kot on, in bi si tudi po 16. uri lahko kaj razdelila. Ob enem kosilu načni pogovor, lepo mirno in počasi, brez očitkov. PA bodi kdaj utrujena, ko on ne bo ... in mu potem reci, da če bi ti pomagal, bi pa bila spočita in razpoložena.

 

 Ker vsak nam lahko točno toliko po glavi hodi, kot sami dovolimo. Nič več in nič manj.

 



mamamia

Sporočilo je spremenil(a) mamamia dne 15. 2012 08:26

yulchi  

član od: 16.8.2007

sporočila: 630

15. mar 2012 9:37

Pri tej temi lahko podam en lep, a zastrašujoč primer. Moj fant je bil tudi neskončno razvajen. Jedel je sicer več kot Špelin partner, ni pa hotel videt nobene zelenjave, nobene juhe, sadja, jogurta, skratka telesu bolj "prijaznih" jedi. Pa je pri 22 letih slučajno šel k zdravniku na rutinski pregled, in mu je ugotovil, da ima kar visok holesterol. Pa mu je zdravnik priporočal zelenjavo, probiotike, olivno olje, sadje itn., v nasprotnem primeru lahko računa na krajšo življenjsko dobo in ogromno zdravstvenih komplikacij v krajši prihodnosti. In glej, dečko je začel jesti vse. Se več ne zmrduje pri skoraj ničemer.

Očitno te mora zdravnik spametovat. Ali pa kakšne zdravstvene težave. Mogoče bi bilo dobro "gospoda" poslat na pregled holesterola. Ta se vedno najde pri skoraj vseh ljudeh.

yulchi

JanisJoplin  

član od: 20.1.2011

sporočila: 1953

15. mar 2012 10:14

špela100 je napisal/a:

Ja, vse lepo in prav. Samo jaz sem "takega" že dobila. Saj veste, ko si mlad in zaljubljen, je vse tako brez problemov. Potem pa pridejo otrosci, v mojem primeru trije (največji že študira in moram rečt, da ni zbirčen, kadar pride domov), osnovnošolka in potem še mali, ki je v vrtcu. In še služba do štirih popoldan. Čeprav pride on prej domov, si še pogreje ne, ker čaka "kao" mene. Je pa npr. zanimivo, da ko je on doma ali dopust ali je pač prosti, še kruha ne gre kupit, raje čaka mene, da pridem domov. Konec koncev nismo več tako mladi in imam počasi res že vsega dovolj. Če kaj vparašm za predlog, kaj bi jedel, pa zmeraj "ne vem". Njegova mama ga pa še kar zagovarja, češ pri meni je vse jedel, če si ga ti razvadla, je pa tvoja stvar.

No, malo lažje mi je, da sem to dala ven iz sebe, sedaj pa novim zmagam naproti, če mi bo uspelo.

 

LP 

 

To je katastrofa Kot majhen otrok. Čimprej ukrepaj! Res ne morem verjet, da človek, ki je zdrav, ima obe nogi in cel dan čas, ne gre v trgovino po kruh.

JJ

špela100  

član od: 23.7.2008

sporočila: 121

15. mar 2012 10:40

Ja, na žalost je tako. Ker ima še v glavi, da je ženska za kuhinjo in babysitter. Npr. starejši sin je čisto nekaj drugega in sicer sedaj, ko študira, si sam pripravlja kosila in se je že veliko naučil sam narediti. Pa tudi zelo dobro naredi, sta tamala dva strašno navdušena nad njegovo kuhinjo. Pa vidim tudi, da ima več spoštovanja do žensk. Npr. mož od nečakinje (res, da je to mlajša generacija pa vseeno), včasih on skuha oz. ji pripravi kaj v naprej, ker je prej doma. To pri nas ne gre, ker sem pač jaz za to. Če pa kdaj ne skuham na dveh menijev, mu pa že ne privošćim hrane itd. Pa še včeraj je imel izpad in sicer včasih se poje več kruha, včasih manj. Ker mu pač predvčerajšnjim ni "pasal", je seveda ostal za včeraj. Pa se je začelo, ali ni svežega kruha, ja zakaj ga pa kupiš za dva dni... Bom poskusila po svoje, če pa ne bo šlo, mu še vedno ostane mama hotel. Samo mislim, da tudi tam ne bo iz te moke kruha.

 

špela100

spagon  

član od: 12.6.2007

sporočila: 1133

15. mar 2012 10:46

Joj, joj,jaz mam tak zero tolerance do takih. Mojga je njegova mama isto razvadila in ne je skoraj nič zelenjavnega, juhe redko, večinoma svinjino, piščanca, pico,... Pri njih doma kuhajo za 4 ljudi, a jedilniki so trije - en za mojga, en za sestro,vegetarijanko, en je običajen, za vsejedce. Mati kuha celo dopoldne, mularija pa se samo sepo usede in poje, pa še kaj si drzne pokritizirati zraven. Narobe že v osnovi!

Pri meni je drugače - kar skuham naj poje, sicer si naj skuha sam. Sem mu že povedala, da ima, da začne jest čimveč, zdaj ko bo začela jesti tudi naša najmlajša. Da bo imela tamala zgled in bo lepo po vrsti jedla vse, ne pa da bom jaz sužnja dveh izbirčnežev. Ne hvala, imam še kaj drugega za počet, kot si razbijat glavo z jedilniki in kuhanjem za različne okuse.

Ga pa lahko pohvalim, da poskrbi za fine zajtrke, pa tud v trgovino gre po špežo (v bistvu sem mislila, da je samoumevno da to počne, ma zdaj ko berem ta forum, vidim, da je polno čudnih tičev po svetu )

saša

JanisJoplin  

član od: 20.1.2011

sporočila: 1953

15. mar 2012 11:31

špela100 je napisal/a:

Ja, na žalost je tako. Ker ima še v glavi, da je ženska za kuhinjo in babysitter. Npr. starejši sin je čisto nekaj drugega in sicer sedaj, ko študira, si sam pripravlja kosila in se je že veliko naučil sam narediti. Pa tudi zelo dobro naredi, sta tamala dva strašno navdušena nad njegovo kuhinjo. Pa vidim tudi, da ima več spoštovanja do žensk. Npr. mož od nečakinje (res, da je to mlajša generacija pa vseeno), včasih on skuha oz. ji pripravi kaj v naprej, ker je prej doma. To pri nas ne gre, ker sem pač jaz za to. Če pa kdaj ne skuham na dveh menijev, mu pa že ne privošćim hrane itd. Pa še včeraj je imel izpad in sicer včasih se poje več kruha, včasih manj. Ker mu pač predvčerajšnjim ni "pasal", je seveda ostal za včeraj. Pa se je začelo, ali ni svežega kruha, ja zakaj ga pa kupiš za dva dni... Bom poskusila po svoje, če pa ne bo šlo, mu še vedno ostane mama hotel. Samo mislim, da tudi tam ne bo iz te moke kruha.

 



špela100

 

Tudi jaz, kot spagon, kar pike dobim. Špela, lahko pa te potolažim, da nisi edina. Včeraj je moja mama vprašala očeta, če je kaj jedel (s tem, da je bilo vse kuhano na štedilniku), pa je rekel "ne, saj me tudi nihče ni vprašal, če bom". Halooooooo, a zdaj ga je pa treba še spraševati? To je resnično bolno. Glede kruha te tudi čisto razumem, ampak pri nas se ga je, dokler ga ne zmanjka, razen če se posuši oz. splesni. Hvala bogu glede svežega kruha nihče ni tako natančen, poleg tega pa se pri nas kruha nikoli ni metalo stran, vsaj ne 1 dan starega. Moj dragi pa je bolj občutljiv glede svežega kruha, ampak gre čisto sam samoiniciativno v trgovino. Bolje za njega, ker glede na to, kakšen je moj oče, takih bedarij sigurno ne bi prenašala. Tvoje pisanje se me je zelo dotaknilo, ker, kot vidiš, sama gledam take odnose doma že celo življenje. In verjemi, da to ne vpliva dobro na otroke, ko vidijo, kako se en starš iz drugega norca dela in mu ta drugi to še dopusti. Še dobro, da tvoj sin ni pobral teh vzorcev, ki se jih moški kar hitro navadijo.



JJ

 

Sporočilo je spremenil(a) JanisJoplin dne 15. 2012 11:35

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

15. mar 2012 12:23

špela100 je napisal/a:

Čeprav pride on prej domov, si še pogreje ne, ker čaka "kao" mene. Je pa npr. zanimivo, da ko je on doma ali dopust ali je pač prosti, še kruha ne gre kupit, raje čaka mene, da pridem domov. Konec koncev nismo več tako mladi in imam počasi res že vsega dovolj. "..... Njegova mama ga pa še kar zagovarja, češ pri meni je vse jedel, če si ga ti razvadla, je pa tvoja stvar.

No, malo lažje mi je, da sem to dala ven iz sebe, sedaj pa novim zmagam naproti, če mi bo uspelo.

 

LP 

 

Nisem čisto prepričana, da tvoja tašča popolnoma brca mimo. Drugače je pa tako, da bo korenjak čakal, da se ti lotiš šporgeta in loncev točno toliko časa, dokler se boš ti tega v resnici lotevala. Saj lahko se greš tisto igrico v stilu, bomo pisali jedilnike za 14 dni... ampak ta igrica je za take, kjer vsi sodelujejo. Pri tebi bi pa eni delali inženiring, izvedba (odkorakanje v trgovino, kuha) je pa na tebi. Pa  a se ti ne zdi, da tole vajo delaš že preveč let? A si se zato rodila? Bi rekla, da ne. In če imaš tri otroke, potem, verjemi, se otroci učijo vzorca, ki ga vidijo doma. In vidijo očeta, ki sitnari glede jedi in ki sedi pri mizi in čaka na čudež, da se bo nekaj prineslo na mizo, v shrambo in v hladilnik. A hočeš, da so tvoji otroci taki? Ali pa hočeš, da se tvoji otroci razvijejo v tiste osebe, ki vse znosijo k hiši in tudi vse odnesejo, ostali pa to razumejo kot nekaj samo-po-sebi-umevnega?  Ker, če ne boš česa spremenila, boš dobila točno to: še bolj razvajenega dedca in otroke, ki ne bodo ustrezno opremljeni za življenje.  Oziroma, ali hočeš, da te kakšna bolezen vrže na posteljo in boš imela okoli sebe štiri, ki ne bodo znali narediti nič gospodinjskega in boš ti v šlafroku lezla do štedilnika? Zberi se. Namesto tega, dragi, kaj bi pa ti danes jedel, golaž ali rebrca, preprosto povej plemenu, da si utrujena in da tega standarda, da ti vse kuhaš in delaš ne bo več. Lepo naredi tabelice, v katerem bo pisalo, kaj mora vsak od članov družine narediti (eden v trgovino, eden nosi smeti, tretji pere....ni, da ne morejo, čisto vsak, ki je starejši od 5 let lahko kaj postori) in se naj vsak loti svojih opravil. Od otrok do moža. Če se bojiš, da se bodo kaj pritoževali - hja, a te nič ne spoštujejo? Če misliš, da tega ne bodo sprejeli z navdušenjem - hja, v življenju se delajo tudi stvari, ki nam niso všeč, temu se reče odraslost.

Tisto sloveniš-cankarjansko kozo, ki si jo igrala 20 let in si vsem ustregala, to pa simbolno vrzi na smeti in igraj vlogo, ki ženski pritiče v tem stoletju. Vzemi en grd predpasnik ali cunjo, razreži to packarijo (to pač simoblizira tvojo prejšnjo vlogo) in to obredno vrži v ustrezen zabojnik. In si kupi nove čevlje, ker je dobro, da greš malo ven, medtem ko se pleme uči kuhanja in pospravljanja.

Pa srečno.

Vendelina jr.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti