Slovenski pisatelji - koliko jih poznamo in beremo

jedert  

član od: 31.7.2008

sporočila: 77

tema odprta - 1. mar 2012 22:38 | ogledi: 17.341 | odgovori: 48

Ravno sem hotela v rubriko "Kaj beremo" zapisati mnenje o knjigi, ki sem jo ravno prebrala, pa sem pomislila, zakaj ne bi na to temo odprla nove rubrike, ki bi zadevala samo slovenske pisatelje (in pisateljice). Koliko sploh posegamo po njihovih knjigah? Menda je kar veliko ljudi, ki leposlovno literaturo sicer radi berejo, vendar za nič na svetu ne bi segli po slovenskih avtorjih, ker da so ti dolgočasni in zamorjeni. Sama ne mislim tako in čisto rada vzamem v roke tudi leposlovje slovenskih avtorjev.

Pravkar sem končala z branjem biografskega romana Vesne Milek: Cavazza. Knjiga, ki se jo bere na dušek. Navdušena.

jedert

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

1. mar 2012 23:01

Mene bolj pritegne na primer Dekleva, Pimlico.

mamamia

Sweetie  

član od: 22.1.2004

sporočila: 1268

2. mar 2012 5:23

Meni je všeč Feri Lainšček.

Sweetie

karnak  

član od: 24.10.2006

sporočila: 701

2. mar 2012 6:56

Meni sta pa všeč Desa Muck in Svetlana Makarovič. Pa tudi Bevk, Svetina sta mi všečna. Knjiga o Cavazzi se pa res na dušek prebere. Pretresljiva, lepa, žalostna, tako resnična. Bi pa kar zradirala tiste avtorje, ki pišejo cenene avtobiografije in ostale zgodbe, ki nimajo pojma. Sem se vprašala, če so to sploh knjige...



karnak

Sporočilo je spremenil(a) karnak dne 02. 2012 07:00

andrejka  

član od: 1.8.2004

sporočila: 800

2. mar 2012 8:10

Trenutno berem V četrtek ob šestih Lucije Stepančič. Všeč bo tistim, ki posegate po modernem romanu, ki vam ni dovolj samo zgoba, ampak tudi jezik, slog.

Zelo priporočam To noč sem jo videl Draga Jančarja - to delo bo všeč vsem, tudi tistim, ki morda Jančarja ne berete ali ne marate.

 

Imamo kar precej dobrih pisateljev mlajše generacije: Polona Glavan, Dušan Šarotar, Andrej E. Skubic, Nina Kokelj, ...

Če vas zanimajo kriminalke, potem morate prebrati kakšno delo Avgusta Demšarja.

Tradicionalisti bodo na dušek prebrali sago Lipa zelenela je Dušana Novaka.

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

2. mar 2012 8:39

Berem za odraslo bralno značko Mestne knjižnice (projekt Mesto bere), ki je posvečena slovenskim avtorjem. Najbolj všeč mi je bil od Gradišnika Strogo zaupno po Siciliji - lahkoten potopis, prepreden  anekdotami (če ste kdaj brali Trije možje v čolnu (J. K. Jerome), potem veste, o čem govorim). Od Brine Svit sem prebrala Odveč srce - knjiga, ki mi ni bila všeč, a je nisem mogla odložiti, ne da bi vedela, kako se konča. Prebrala sem še Sivčevega Kralja Sama, pa Pasjo grofico Bogdana Novaka, zdaj začenjam Kovačičeve Otroške stvari.

 

Na vrhu mojega seznama slovenskih pisateljev je prav gotovo Bogdan Novak s sago Lipa zelenela je. 13 lepo berljivih knjig. Pa pred kratkim sem prebrala njegovo najnovejšo, Trte umirajo stoje. Prav tako odlična.

Atina

limonca26  

član od: 23.7.2006

sporočila: 304

2. mar 2012 9:53

Všeč mi je, da se je odprla tudi ta stran. Za povprečnega Slovenca berem kar dosti. Večkrat se mi zgodi, da nimam idej, kaj bi še lahko brala. Hodim v knjižnico, kjer se trudijo biti na tekočem, pa kljub temu se vidi, da je to le še ena vaška knjižnica.

Še vedno rada posežem po Bevku, Finžgarju, ... So mi pa všeč vaša mnenja o sodobnih knjigah, saj si tako lahko povečam nabor za naslednjih nekaj tednov.

Tudi sama sem navdušena nad Lipa zelenela je. Brala sem jo takrat, ko je bilo treba na vsako knjigo še počakati, da izide.

 

limonca26

borka7  

član od: 23.2.2009

sporočila: 268

2. mar 2012 16:42

Pred kratkim sem prebrala O znosnosti Aleša Čarja http://www.knjigarna-beletrina.com/knjigarna/belet. Glede na to, da spadam bolj med tiste s predsodki o slovenskih avtorjih, sem bila prijetno presenečena.

Med izborom knjig za odraslo bralno značko Mestne knjižnice, kakor jo je posrečeno imenovala Atina, sem (že pred časom) z veseljem prebrala tudi Sonjo Porle in Vojnovića.

Demšar pa je za ljubitelje kriminalk sploh zakon.

Jančarjeva To noč sem jo videl je za moj okus nekoliko preveč ideološko kontaminirana.

 

noemi  

član od: 4.10.2008

sporočila: 364

2. mar 2012 17:34

Na Primorskem že več let poteka projekt Primorci beremo, ki je skupni projekt desetih knjižnic. Beremo slovensko prozo in poezijo. Nekaj prebranih knjig:

- Gran Canaria, Gimnazijec (Igor Karlovšek),

- Utopljene sanje (Katarina Nedrag),

- Dom Dom (Tone Partljič),

- Havaji na papirju (Vesna Vuk Godina),

- Nemška loterija (Miha Manzinni),

- Pocestnica (Benka Pulko),

- Klepet s seboj (Alenka Šet),

- Čadavec, Samo jesen (Marjana Moškrič),

- Pet minut blaznosti (Patricija Dodič)

- ...

Mislim, da je s slovenskimi avtorji enako kot s tujimi. Ene knjige so boljše, druge za silo, kako kar odložim ...

Pravkar berem Ino Cvetke Bevc.

 

Noemi

m.schafe  

član od: 3.5.2006

sporočila: 254

2. mar 2012 22:19

Na Koroškem prav tako poteka projekt Korošci pa bukve beremo. Vidim , da je sezman precej podoben seznamu Primorci beremo: Dodajam in priporočam še domačega avtorja Ivana Sivca.

Pravkar sem prebralaKarlovškovo Gran Canario.

m.schafe

m.schafe

adalbert  

član od: 2.2.2008

sporočila: 285

2. mar 2012 22:19

Tako kot Noemi že pet let berem v akciji Primorci beremo.V času trajanja (5mes)se prebere najmanj pet romanov in ena knjiga poezije.Vsako leto sežem po meni nepoznanih avtorjih in nekaj znanih.Ene knjige so zelo berljive druge pa.... sicer menim da je tudi z tujimi avtorji enako.Lani sem prebrala poezijo Saše Pavček, zelo čustvena, tako lahko piše le ženska.

Zame sta Feri Lainšček in Bogdan Novak zelo dobra.Tudi Vesno Godino se da lepo brati,mi pa tako hvaljen Čefurji raus ni sedel!!



adalbert

Sporočilo je spremenil(a) adalbert dne 02. 2012 22:21

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti