Podjemna pogodba ali osebno dopolnilno delo?

petruskahruska  

član od: 27.11.2007

sporočila: 51

tema odprta - 22. feb 2012 18:28 | ogledi: 9.829 | odgovori: 13

Pozdravljeni, vsi skupaj.

Eno vprašanje...pojavila se mi je prilika priložnostnega opravljanja dela v eni trgovini, kjer bi v bistvu opravljala ročna dela, poskrbela za izgled trgovine, kaj postregla strankam, ipd.

Ne gre za redno zaposlitev, ampak občasno pomoč v tej trgovini...Zanima me, če ima kdo izkušnje s podjemno pogodbo. Kaj, kako ipd.?

Ali bi bilo pač bolje, da registriram osebno dopolnilno delo in izdam račun vsakič, ko grem pomagat?

 

Če ima kdo kaj izkušenj s tem, bom zelo hvaležna...

petruskahruska

sajovict  

član od: 5.4.2005

sporočila: 337

22. feb 2012 19:27

Iz tvojega posta sicer ni mogoče razbrati, če si že zaposlena, ali ne. Kaj pa "popoldanski" s.p.? Sicer bo katera bolj natančno vedela, ampak nekaj časa nazaj je bila to najmanj obdavčena možnost. Vem, da je bila včasih podjemna pogodba zelo obdavčena.

Za številke pa morem malo pogledat, mogoeč me pa katera prehiti

tamara

ursus_le  

član od: 25.5.2008

sporočila: 227

23. feb 2012 11:09

Izplaca se ti, ce si student, in torej odpres studentski s.p.

Ali ce si zaposlena in odpres popoldanski s.p. (mesecni strosek cca. 40eur)

Da bi sla odpirat s.p. zato, da bi nekajkrat na mesec sla pomagat v neko trgovino, pa se ti, po moje ne izplaca, kajti pri s.p. imas samo obveznih vsakomesecnih dajatev okoli 350eur (na internetu najdes tocno stevilko). Torej, ta racunica se ti izplaca, ce bos na mesec imela toliko "prometa" oz. izdanih racunov, da ne bos imela obcutek, da delas za drzavo, tebi pa ne bo ostalo niti za burek.

Glede podjemne pogodbe pa tako: Jaz sem pred leti delala v enem podjetju preko podjemne pogodbe. In je res zelo obdavcena (mislim, da je okoli 25%). Pri meni je bila situacija resena tako, da smo se zmenili za znesek neto place (kamor je bila vsteta neto "placa", stroski prevoza in malica) in potem se je na ta znesek dodal davek in to je bil strosek za podjetje.

Upam, da ti bo ta odgovor kaj pomagal, da se pravilno odlocis (skoda bi bilo, da ne bi delala, ce se ti je ponudila prilika za delo).

ursus_le

moj svet  

član od: 23.1.2012

sporočila: 243

23. feb 2012 11:36

Tko na hitro odgovor

 

Če si zaposlena bi bilo mogoče (to je samo moje mnenje) najbolje odpreti popoldanski s.p. Mesečni stroški 36 EUR.

Podjemna pogodba: je 2x obdavčena 25% takoj in še na koncu leta od BRUTO zneska: Pri podjemni pogodbi je treba biti pazljiv, pod kaj te prijavi, ker v zakonu so točno določena dela, drugače je stvar lahko zelo vprašljiva, v primeru inšpekcije.

Če pa nisi zaposlena pa je mogoče smiselno razmisliti o osebnem dopolnilnem delu. Čeprav sem postrežba strankam v trgovini ne spada. Sem spada pomoč v gospodinjstvu, na domu, izdelovanje nekih svojih izdelkov, nabiranje gob (tako laično razloženo).Posameznik, ki opravlja osebno dopolnilno delo mora davčnemu uradu do 10-ega vsake tri mesece dostaviti podatke o prihodkih za preteklo tromesečje. (obrazec o podatkih o doseženih prihodkih iz naslova osebnega dopolnilnega dela. Pri os. dop. d. moraš paziti, da tvoji letni prihodki od opravljanja tega dela ne presegajo minimalne letne plače preteklega leta.

moj svet

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

23. feb 2012 11:52

moj svet, vidim da si skorajda nova članica kulslo. A ti je že kdo izrekel dobrodošlico? Če ne, ti jo jaz zdaj . Upam, da se boš lepo imela z nami, , v tej pisani druščini:

mamamia

moj svet  

član od: 23.1.2012

sporočila: 243

23. feb 2012 11:59

Joj, mamamai, hvala. Sem kar zardela in dobila "kurjo kožco" Lep občutek. Paše.  (mi je kr nerodno priznati, da znam ustvariti samo tega smejočega kuharčka) Obljubim pa, da se bom poglobila ina naučila vse te luštne figurice.

moj svet

sajovict  

član od: 5.4.2005

sporočila: 337

23. feb 2012 12:26

ursus_le žal je tudi študentski s.p. velik strošek, že nekaj časa, saj si moreš tudi zdravstveno zavarovanje plačevat, tako da je praktično isto kot "normalni" s.p.. Jaz sem ga nekaj časa imela, ko sem bila študentka, dokler niso mesečni stroški narasli na več kot 200€.

moj svet- dobrodošla... te čudne face pa ustvariš tako, da klikneš na rumeni krogec z S-om, zgoraj desno od okvirčka za pisanje postov.

 

lp

tamara

moj svet  

član od: 23.1.2012

sporočila: 243

23. feb 2012 13:28

Sajovict, hvala in hvala. 

moj svet

ursus_le  

član od: 25.5.2008

sporočila: 227

23. feb 2012 13:52

sajovict je napisal/a:

ursus_le žal je tudi študentski s.p. velik strošek, že nekaj časa, saj si moreš tudi zdravstveno zavarovanje plačevat, tako da je praktično isto kot "normalni" s.p.. Jaz sem ga nekaj časa imela, ko sem bila študentka, dokler niso mesečni stroški narasli na več kot 200€.

 

Pa sem sla prav poguglat, da sem nasla podatke. Sama popoldanskega s.p.-ja v studentskih casih nisem imela, vedela sem samo za tisti mesecni strosek, nisem pa vedela, da placujes tudi zavarovanje. V letu 2011 je mesecni strosek studentskega s.p.-ja znasal 156.72 eur ... maaaadona!

ursus_le

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

23. feb 2012 14:06

moj svet je napisal/a:

Joj, mamamai, hvala. Sem kar zardela in dobila "kurjo kožco" Lep občutek. Paše.  (mi je kr nerodno priznati, da znam ustvariti samo tega smejočega kuharčka) Obljubim pa, da se bom poglobila ina naučila vse te luštne figurice.



moj svet

 

Saj nimaš kaj s temi figuricami - klikneš sonček, desno nad okvirjem v katerem pišemo, in se pokaže okvir s smeški, na vrhu pa so napisane še teme z drugimi znaki. Klikneš na znak, ki ga želiš prilepit, in to je vse.

mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

MOJ vrtrdkapica
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti