Ocena menija

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

22. feb 2012 15:15

Jedilnik je čistio spodoben, tudi za svečane prilike gre brez piščanca in zelene solate. Stvar okusa pač in družbe.

Iz zarebrnice mladega prašiča se da naredit zelo svečana jed, ne pojmujmo svinjske zarebrnice le kot navaden kotlet.

Pljučna v omaki pa sploh ni problematična, večinoma je meso v njej skoz in skoz pečeno, če ne zavoljo drugega že zato, ker meso v omaki stoji na toplem in praviloma se za takšne priložnosti meso vsaj toliko prepeče, da je znotraj kvečjemu roza, nikakor pa ne krvavo. Pravila pri jedeh, ki nekaj časa stojijo na toplem - če bi na sredini pustili krvavo, bi tekočina kapljala v že pripravljeno omako in jed ne bi imela lepega videza. Tisti, ki pripravlja tako jed, to že ve in temu primerno ravna.

 

Ok, jaz bi recimo pripravila drugačen jedilnik, a to je že stavr okusa. georges 12 že ve, zakaj je sestavil tak meni, mi pa malo mnenja trosimo. Zato pa je forum.

mamamia

Venturini  

član od: 29.1.2002

sporočila: 1685

22. feb 2012 16:07

Čisto po šolsko se najprej določi koliko posamezne jedi bi šlo na porcijo, se sešteje ceno vseh sestavin, doda cca 10-15% za energijo (voda, elektrika, čistila...) + urno postavko kuharja, ki je to delal....ur. Potem se pa seštevek deli na 100 oseb in se dobi pribl. ceno.

Kar nekaj od oka je težko. Ker cena sestavin kupljenih pri veletrgovcu ali pa v navadni trgovini za vogalom so različne.

LP Saša 

Mir in dobro!

Vilma  

član od: 30.8.2004

sporočila: 560

22. feb 2012 19:57

Vd007 nisem zapisala svojega mnenja o zanimivosti menija. Če te je morda moja besedica pojedina asocirala na to, naj povem, da sem jo uporabila izključno zaradi količine hrane. Ob takem jedilniku tudi preprosti ljudje ne bi smeli oditi lačni.

Sineja 40 evrov? A kje piše, da govorimo o poročnem meniju?  Meni osebno se po sestavinah sodeč zdi, da gre za kakšno drugo priložnost.

Zame je cena odvisna od več dejavnikov: priložnosti, števila oseb, sestave menija, kje bo dogodek, kdo ga pripravlja. Se mi zdi Georges12, da si dal premalo vhodnih podatkov za oceno na palec.

Vilma

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

23. feb 2012 7:42

Se strinjam z Vilmo, nikjer ni napisal, kdo bo kuhal in kje, podatkov je premalo. Ali je to meni po naročilu v gostilni, ali hotelu s petimi zvezdicami. Mogoče pa najet šotor ali prostor  in catering?

 

 

Lijana

georges12  

član od: 22.2.2012

sporočila: 3

23. feb 2012 10:05

Mogoče sem res dal malo premalo podatkov. Res je da se gre za meni za poroko in me nekako zanima okvirna cena, ki jo lahko pričakujem, oziroma da mi ne bodo zaračunali preveč, da se lahko še malo pogajam.

Meni sem že dal v gostilno in pravijo, da bodo malenkost spremenili (večinoma nazivi). 

Drugače, pa sva se z mojo bodočo nekako odločila po najinem okusu. Mislim, da bi moral tak meni večini ljudi odgovarjati..je pa vseeno malo drugače kot običajno, kar si nekako tudi želiva. Ravno zaradi tega sva izločila juho in pa mogoče dodava še kako hladno predjed..bomo videli kaj bodo predlagali iz gostinstva.

No naj še enkrat povzamem:

- poroka

- 100 oseb

- ne gre za hotel ampak restavracijo

- dogodek pripravljaja osebje restavracije

Upam, da imate sedaj malo več podatkov in da se da oblikovati okvirna cena.

georges12

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

23. feb 2012 10:51

Meni vseeno manjka pri glavni jedi nekaj od piščanca, pa pri predjedi juha. Praviš, da tako paše vama, mislim pa, da bi se moral ozirati tudi na goste. Saj vem, ja, poroka je vajina, ampak vidva predstavljata 2% jedcev in pri tako izbornem jedilniku se mi zdi škoda, da bi bili gostje razočarani, ker se mi zdi, da ta hec ne bo prav poceni.

Takole čez uč bi rekla, da takle jedilnik ne bo poceni. To, koliko stane ena kila riža ali mesa, je tu nepomembno, ker, ko greš v restavracijo na šnicl, daš zanj caa 8-15 €, lahko več ali manj, kila mesa pa je tam okrog 5-8€. Iz ene kile jih naredijo ene  šest. Tako, da količinsko računanje ne bo dalo rezultata.

 

Lijana

gazela  

član od: 6.7.2010

sporočila: 55

23. feb 2012 11:11

Jaz pa mislim, da je to dan ženina in neveste in naj bo tudi dan ko bo vse kot ona dva hočeta. Če bo kdo lačen, ker ni juhe ali piščanca (kar pa dvomim),naj si pa sebi pripiše.

Kar se pa cene menija tiče bi pa jaz povprašala v še dve, tri druge gostilne.

gazela

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

23. feb 2012 11:23

Mi amaterji tule bomo bolj težko dali realno oceno (tisto kar sem sprva napisala je bilo namenjeno amaterjem, če bi se sami lotevali tega projekta - smo doma to že počeli in imam nekaj izkušenj). Če pa reč pripravljajo gostinci, imajo oni svoja pravila in normative (saj cena vsebuje še kaj drugega kot le strošek sestavin, navsezadnje tudi davek, pred tem pa seveda stroške osebja, energije, priprave, strežbe itd).

 

Sama ravnam tako: če pripravljamo sami, si pač vzamemo čas in vse lepo izračunamo, da si z družbo razdelimo strošek, če pa tako stvar prepustim gostincem, najprej pogledam, kaj mi oni ponujajo in koliko to cenijo, potem pa dorečemo jedilnik.

Oziroma vprašam, kaj se da dobit za ceno, ki smo jo pripravljeni plačati, oziroma koliko stane tisto, kar oni ponujajo. Smo se še vedno dogovorili v zadovoljstvo obeh strani, pa najsi je šlo za kakšno domačo gostilno ali odličen hotel (tudi za 200 ljudi smo se že dogovarjali).

 

Bi se pa strinjala, da k poročnemu meniju nekako sodi juha, sploh če se jedi strežejo pri mizi. Če je samo samopostrežni bife, potem juha sploh ne manjka, če pa se del obeda streže pri mizi, potem juha nekako sodi zraven, vsaj po mojem mnenju. Ker med predjedjo, kot je rižota, in mesimi jedmi s prilogo, vmes tekne nekaj tekočega.

 

Vendar, kot smo že omenili, je to stvar presoje in okusa tistega, ki vse skupaj organizira.

mamamia

Vilma  

član od: 30.8.2004

sporočila: 560

23. feb 2012 13:43

Georges12 tu sem našla temo o cenah poročnih menijev na sosednjem forumu. Sicer iz leta 2008, ampak informacije so iz cele Slovenije. Mogoče ti bo kaj pomagalo: http://najporoka.com/forum/forum_posts.asp?TID=346

Tema mi je zanimiva, mogoče se tudi midva letos poročiva.  Kot vidim, z 20 evri na osebo ne bo nič.  Sploh za naš konec ne, že leta 2008 so se cene vrtele med 35-40 €/osebo.

Vilma

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

23. feb 2012 13:52

Nekaj malega imam izkušenj s cateringi takimi in drugačnimi - mislim, da bosta pri tem jedilniku v Ljubljani pod 40 evri na osebo v restavraciji težko prišla skozi, kje na obrobju so pa cene lahko veliko nižje. 

Sonja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti