Mlečni osukanec

sonic  

član od: 1.3.2006

sporočila: 319

tema odprta - 21. feb 2012 16:49 | ogledi: 45.608 | odgovori: 9

Kaj je to mlečni osukanec in kako se pripravi? Baje to otroci v vrtcih radi jedo. 

sonic

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

21. feb 2012 17:11

Ne vem, če je to to, ampak usukančki so nekakšne testnine, ki jih prepražiš na olju, zaliješ z vodo ali mlekom in dobiš močnik.

Stepeš jajce, dodaš 10 dag moke, premešaš, potem pa z rokami oz. dlanmi "maneš", da dobiš usukančke - take mičkene klobasice, podobne svaljkom. Del tega ali pa vse popražiš, zaliješ z mlekom in voila! Kuhaš 10 minut, lahko posladkaš ali pa posipaš s kakavom.

lp

cervus

kriznana  

član od: 14.10.2006

sporočila: 602

21. feb 2012 17:12

Mislim,da je to lahko tudi močnik.Pri nas ,ga še vedno radi jemo.Pripravim,ga pa tako,da v moko vmešam jajce,in narediš takšne krpice.Jaz to zmešam kar z roko ,ker mi bolj uspe kot z vilico;količino moke ti težko rečem po občutku,mogoče za eno jajce malo več kot eno pest.To potem,zakuhaš v mleko.Jaz to potem  kuham še nekje 15min.Po vrhu lahko posipaš z cimetom ,čokolado.

Evo tule pa je še ena stara tema,mogoče ti kaj pomaga.

http://www.kulinarika.net/forum/topic.asp?TOPIC_ID=2753

 

kriznana

zeta  

član od: 21.5.2009

sporočila: 1353

21. feb 2012 17:29

Mi smo temu doma rekli farflčki. Ko jih je mama naredila jih je presejala, da je tako odstranila moko, ki je ostala. Drugače pa tako kot je opisala elaphus, celo v juho, kjer se je kuhalo prekajeno meso so jih včasih zakuhali. Sama jih nisem nikoli delala, se pa večkrat spomnim nanje.

zeta

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

21. feb 2012 17:46

Čisto enostavno jih narediš, te usukančke, z ročnim mešalnikom na 2 metlici. Moka, jajce in nič drugega, pa ozka in visoka posoda, da ne leti vse naokoli. Ko so narejeni, skratka, ko se moka in jajce združita v kosmiče, lahko še malo z rokami narediš usekančke, kot je opisala elaphus. Pri nas jih zakuhamo v rahlo osoljeno mleko. Tej jedi pri nas rečemo mlečni močnik. Tukaj je kar spodobno prikazan postopek. No, jaz bi dala malo več moke, da bi bili usukančki manjši. Dober tek!

rimljanka

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

21. feb 2012 18:33

Mi temu rečemo močnik, no najbrž je močnik, ko je jed kuhana, prej so pa usukančki.

Jaz pa usukančke prepražim na maslu, še raje pa na bolj suhuhih ocvirkih, zalijem z vodo, posolim, če je potrebno. Odvisno kdo je, nekateri ne marajo na ocvirkih, ko je kuhano pa se lahko dolije tudi mleko. Vidim pa, da se to jed pripravlja različno po slovenskih pokrajinah.

 

 

naor

sonic  

član od: 1.3.2006

sporočila: 319

22. feb 2012 7:12

E super.
najlepša hvala vsem za odgovore. 

sonic

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

15. mar 2012 9:27

Mi temu pravimo bela župa. Usuknački so frflci, skuhajo se v rahlo osoljenem kropu in zalijejo z mlekom, eni pa si zabelijo z ocvirki.

To je varianta iz časov, ko se v našem mestu ni dalo kupiti mleka, pa je bilo potrebno šparati.

 

Nekaj dni nazaj smo med takim kosilom, ki je vedno s kropmirjem v oblicah ( prerezan kromir v lupini), prišla na obisk prijateljica in z užitkom pojedla ponujen obrok.

Bivša kakndiatka za mojo svakinjo pa je skoraj bruhala ob pogledu na krožnik.

F r i n a

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

15. mar 2012 10:22

Mi pa temu rečemo pasta butada

Živi s srcem, ne z glavo.

berny134  

član od: 25.9.2010

sporočila: 105

15. mar 2012 23:25

Močnik res najljubša hrana naših najmlajših.

Potrebuješ:

1l mleka,2 jajci in toliko moke, da ko jo pomešaš z moko nastanejo krpice.

Mleko zavreješ, malo posoliš le ščepec, posladkaš in zakuhaš krpice, dobro mešaš da se ne prismodi. To je to, ponavadi si po vrhu posipajo čokolado ali benko po želji.

berny134

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti