Polenovka na belo

beba001  

član od: 22.10.2003

sporočila: 1

tema odprta - 23. dec 2003 15:30 | ogledi: 21.003 | odgovori: 16

Pozdravljeni,

ali kdo pozna recept za polenovko na belo - bakalar bianco? Enkrat sem nekje dobila recept, pa sem ga izgubila. Šlo je približno tako: skuhaš polenovko (potem, ko je že namočena, skuhana in očiščena) s česnom, olivnim oljem in soljo, nato pa zadevo zmiksaš. Ne vem pa količin, časa kuhanja ipd. Če mi lahko kdo pomaga, bom zelo hvaležna (polenovka se pa že namaka en dan)!

Bernarda

Temo je spremenil(a) beba001 dne 23. dec 2003 15:31:46

šjorca  

član od: 22.12.2003

sporočila: 233

24. dec 2003 9:50

Potrebuješ: 60-70dag kuhane in očiščene polenovke 15 dag olivnega olja 5 strokov česna malo mleka ali smetane sol poper Lahko skuhaš tudi dva manjša krompirja, če hočeš da pride namaz bolj bel, ga je tudi več, in je bolj blagega okusa vesna kavčič

TanjaG.  

član od: 6.7.2002

sporočila: 509

24. dec 2003 12:16

Glejte, ne boste verjeli, ampak sem videla na lastne oči, ko je ena gospa delala bakala...in to ne samo enkrat...če hočeš, da je namaz bolj bel, med stepanjem oz. tolčenjem dolivaš malce vode, v kateri se je riba kuhala... TanjaG.

beba001  

član od: 22.10.2003

sporočila: 1

24. dec 2003 14:34

Vesna in Tanja, obema hvala. Sedaj se tudi jaz spomnem, da sem dolivala vodo od polenovke. No, nocoj, ga bom naredila, pa bomo videli! Še enkrat hvala in lepe praznike vsem! Bernarda

Davor  

član od: 23.10.2002

sporočila: 87

29. dec 2003 10:58

Pravcata študija o polenovki je v treh delih na hrvaškem navtičnem portalu "Morsko prase". Ravno v teh dneh je izšel tretji del, tam pa sta tudi povezavi za nazaj. Poglej na: http://www.morsko-prase.hr/eseji_o_kuhanju_7-2. lp Davor

_ZALA_  

član od: 21.10.2003

sporočila: 982

29. dec 2003 15:44

Živjo, bi bil kdo tako prijazen in mi napisal celoten postopek priprave bakalarja na belo, od namakanja do konca priprave ? (s tem hrvaškim člankom zgoraj si ne morem kaj dosti pomagati) NIkoli ga še nisem delala in bi enkart res rada poskusila....sedaj so prazniki in imam čas za takšno eksperimentiranje. Res bi vam bila hvaležna. LP Zala

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

5. jan 2004 8:57

Bom pogledala doma, kaj pravi moja najljubša primorska kuharica o vsem tem. Bakalar po receptu iz nje sem namreč že jedla in je bil božanski. Čau, Loni

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

6. jan 2004 9:11

... sledi dobesedni prepis iz Istrske kuhinje avtorja Alberta Pucerja... BAKALA IN BIANCO (na belo) Poznamo več načinov priprave bakala: v paradižnikovi omaki, s krompirjem, na brodet, ocvrt, mariniran... Tudi na belo ali po istrsko lahko pripravimo na več načinov, vendar večjih razlik ni, razen v začimbah. Priprava bakala na belo nekako sovpada tudi s pokušino novo stisnjenega oljčnega olja. Sicer pa je vedno na mizi na božično vigilijo. en bakala (polenovka) težak okrog 500 g, 2 dl oljčnega olja za cvrtje česna, oljčno olje za dolivanje (1/4 do 1/2 l, odvisno koliko ga "pije" in od teže oz. velikosti), 5 strokov česna, nekaj vejic peteršilja, sol in poper Bakala moramo najprej potolči in ga namakati v vodi celo noč ali najmanj 4 ure. Kuhamo ga v slani vodi, dokler se ne zmehča. Nekaj vode, v kateri se je kuhal, shranimo. Ko je še topel, odstranimo kosti in temnosivo kožo. Meso damo v višjo posodo (lonec). Na segretem oljčnem olju popražimo dva stroka česna. Ko porjavijo, jih odstranimo in olje ohladimo. To olje zlijemo na kose bakala v lonec, popopramo in začnemo tolči z leseno, spodaj debelejšo kuhalnico (tako, kot jo uporabljamo za pripravo pireja). Dodamo preostanek sesekljanega česna in peteršilj ter tolčemo naprej. Vmes občasno dolivamo oljčno olje. To delamo toliko časa, dokler masa ne postane primerno gosta. Poskusimo, po potrebi dosolimo in popopramo. Po želji lahko dolijemo nekaj vode, v kateri se je bakala kuhal, da postane bolj bel in mehkejši. Tako pripravljenega še malce pogrejemo in ponudimo s polento kot glavno jed. Danes jemo bakala na belo kot namaz s kruhom za začetno jed. Nekoč so ga jedli z vilicami in polento. Na božično vigilijo pa je bilo zraven še tenstano zelje kot zelenjavna priloga. Ponekod pripravijo bakala na belo brez sesekljanega peteršilja, dodajo mleko ali skrljub, kuhan krompir... BAKALA NA RDEČE (s paradižnikom) 500 g bakala, oljčno olje, srednje velika čebula, kaki 3 stroki česna, peščica sesekljanega peteršilja, 2,5 dl šalše, sol, poper in po želji lovorjev list Že namočen bakala damo v posodo, prelijemo z vodo, solimo in kuhamo toliko časa, da se zmehča. Nato ga vzamemo iz vode, očistimo (odstranimo kosti) in zrežemo na kose. vodo, v kateri se je kuhal, pa prihranimo. V drugi posodi (kozici) na oljčnem olju pocvremo narezano čebulo in sesekljan česen. dodamo bakala, malo popopramo in pražimo, da dobi barvo. Nato dodamo šalšo in nekaj vode, v kateri se je kuhal bakala, sesekljan peteršilj, premešamo in nekoliko pokuhamo. Ponudimo s kuhanim krompirjem, polento ali kruhom. Sporočilo je spremenil(a) Loni dne 06. jan 2004 09:12:12

_ZALA_  

član od: 21.10.2003

sporočila: 982

6. jan 2004 17:29

Loni, najlepša hvala. Sedaj moram le še prepričati domače, da bom lahko bakala kuhala....ker menda med kuhanjem zeloooo smrdi :) (tako pravijo) LP Zala

PACKA  

član od: 23.9.2003

sporočila: 344

6. jan 2004 18:04

Kdaj je pa še riba smrdela? Če veš, da bo nekaj božanskega pristalo na mizi, boste tudi pozabili na malo močnejše vonjave. Zala sporoči nam, kako ti je uspelo. Jaz ga še nisem pripravljala, vendar ga vsako leto jem pri kolegici, ki pa recepta noče izdati. LP, PACKA

_ZALA_  

član od: 21.10.2003

sporočila: 982

6. jan 2004 23:18

Packa, daj jo malo "podkuri" in reci, da hočeš recept. Mogoče bi vžgalo, če se ji ponudiš v pomoč pri pripravi :). Mi bakala kupujemo v Mercatorju, izdelujejo ga nekje v Izoli in je božanski. Ravno prav mazav, in lepe barve. Ponekod so notri še majhni koščki ribe. Všeč mi je tudi, ker noter ni peteršilja. Njam! Packa, nekaj let nazaj smo bili pri stricu , ki je kuhal bakala (jaz takrat še pojma nisem imela kaj to je in me niti ni zanimalo-sedaj me pa zelo;), samo to vem, da ni kaj prijetno dišalo:) LP Zala

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecNikita
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti