Polenovka na belo

_ZALA_  

član od: 21.10.2003

sporočila: 982

6. jan 2004 23:22

Še nekaj, potem pa res neham:) Loni, a zraven bakalarja se je takšna navadna koruzna polenta - koruzni žganci ali kaj?? ALi mogoče bela polenta? Nakakšen način se to skupaj pripravi in servira? Oprostite moji nevednosti, ampak primorska hrana mi ni najbolj znana (ne vsa, ampk veliko jedi ne znam narediti in jih niti ne poznam), jem jo pa najraje - vsaj kar se rib tiče:) Hvala lepa za odgovore in LP Zala

malan  

član od: 10.9.2001

sporočila: 412

10. nov 2006 9:11

NA POMOČ! Včeraj sva delala bakalarja pa se mi zdi, da sva samo vrgla stran nekaj jurjev... Upoštevala sva recept http://www.kulinarika.net/baze/recept.asp?ID=40 pa še druge članke na netu, vsi itak govorijo zelo podobno 1. ribo naj bi najprej tolkel, kar sva sicer izvedla, a ne vem, kakšen efekt je to imelo, saj je bila trda kot kamen. Ker ni šla po dolžini v pisker, sva jo na pol prežagala s hobi žagico 2. po enodnevnem namakanju je izgledalo kar OK, po uri in pol kuhanja je meso odstopilo od kosti in kože, do tu torej vse v redu 3. Vroče olje, začetek tolčenja. S kuhalnico ni bilo nič, zato sva prešla na granitni tolkač iz možnarja. Vmes so bili nekateri kosi, ki so bili kar malo prozorni - te je dobil kuža 4. Prilivanje olja. Stvar izgleda čudno. Vklopimo metlice mešalca, nič bolje. Da bi "stepal s kuhalnico, da bi zadeva postajala podobna majonezi" - a se hecate? Multipraktika nimava. Nadaljevala sva s tolčenjem s tolkačem. 5. Rezultat je zdaj spravljen v hladilniku. Gre za sivo-rjav cmok, zelo vlaknat. Zadeva je zeooo daleč od trgovinskega namaza. Vem da obstajajo tudi variante, da se dodaja smetana in krompir, a na dobrem namazu "Cerkvenik Kozina" recimo ne piše, da bi bilo kaj takega notri. Vprašanja 1. Ali bi bilo kaj drugače z vodo? Jo dodam danes? 2. Ali zadevo še malo prekuham - kaj bo ratalo? 3. Ali je možno, da je bila riba enostavno presuha? Se iskreno zahvaljujem za karšnekoli ideje. Imam pa tudi nasvet - riba med kuhanjem resnično smrdi (in ne "po ribah", huje). Kuhaj jo zunaj. Kamping gorilnik, pa na balkon (teraso, vrt, garažo...)

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

10. nov 2006 11:19

torej se bolj splača reskirat 500 sit in kupit 10 dkg namaza. Koliko pa stane pol kile polenovke? matilda

malan  

član od: 10.9.2001

sporočila: 412

11. nov 2006 10:43

matilda, tudi meni se tako zdi... smo pa hoteli eksperimentirati z različnimi dodatki (gobice, česen, hren, začimbe, olive) in ustvariti veliko posodic... pol kile je bilo 3770 SIT + bencin ker je bilo treba preletat supermarkete, da ribo dobiš + pol litra olivca, se pravi kakih 700 SIT

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

11. nov 2006 11:15

malan je napisal/a:
.......................................................................................................................................... .......................................................................................................................................... Imam pa tudi nasvet - riba med kuhanjem resnično smrdi (in ne "po ribah", huje). Kuhaj jo zunaj. Kamping gorilnik, pa na balkon (teraso, vrt, garažo...)
A ja, naj smrdi sosedom, dokler pogruntajo od kod prihaja smrad, bo že kuhano. ( hecam se ). Jaz namaz zmeraj kupim, čeprav me zelo mika, da poskusim naredit sam. Po teh izkušnjah bom bolj previden ( jaz itak zmeraj pišem o polomijah, moram se počasi znebit tega ). ežoj

bora  

član od: 19.1.2006

sporočila: 10

11. nov 2006 16:17

Postopek po katerem pripravljam jaz bakala in bianco je tak: Bakala najprej dobro stolčem in ga dam močit v vodo celo noč. Naslednji dan menjam vodo, posolim in kuham toliko časa, da se meso loči od kosti in kože. Potem precedim (malo vode pustim za kasneje) ter odstranim kožo in kosti. Meso dam v visok lonec, dodam dva stroka česna, malo popra, sol po potrebi in malček vode, ki sem jo pustila od kuhanja ter začnem tolč. Med tolčenjem dodajam olivno olje in to toliko kolikor ga bakala "spije" oziroma dokler ne postane gosta masa - namaz. Bakala postrežem s polento in ohrovtom. Ker treba bakala precej časa tolč, smo v naši družini počeli to izmenično. Včasih se tudi zgodi, da bakala ne uspe, ker noče piti olja in se ne zgosti. bora

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti