Ežojevo potovanje v peru

JanisJoplin  

član od: 20.1.2011

sporočila: 1953

14. mar 2012 17:31

Dobrodošel nazaj ... vseeno komaj čakam, da spet kam greš, da bom lahko brala tvoj potopis. Tole je bilo čisto prekratko

JJ

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

14. mar 2012 20:26

Vsekakor moram napisat še nekaj besed, kot sem obljubil, pravzaprav bi pokazal še nekaj fotografij.

Ko prideš na območje Amazonije, vsekakor si rahlo obseden z samo reko Amazonko in s džunglo ( no, naj bom mal pameten: pravilno je " džungla " in ne đungla, kot ( tudi ) jaz rad večkrat zapišem ). Glede reke, se vidi dovolj, glede džungle se pa nekoliko komplicira. Povedati je treba, da so in Pucallpa in Iquitos rel. velika mesta in se ne moreš zapeljat " do konca vasi, kje se začne džungla, in si jo ogledat. Oba mesta so polna turističnih agencij, ki ponujajo " jungle adventure " že od 1000$. Jaz pa imam dovolj domišljije in za tisoč dolarjev si jaz džunglo čisto lepo predstavljam, na osnovi tistega, kar sem videl v filmih, bral in iz interneta. Torej se odločim, da nič ne bo od tiste turistične ponudbe za tisoč dolarjev, ko pa sem že tukaj, se odločim, da si grem pogledat nekakšno farmo metuljev. Vsedem se v park, izvadim ( peder tašna je vedno z mano, s očali, kakšno mapo... ) Lonely planet vodič Peru, da pogledam kako pridem do te farme metuljev, vem, da se je treba precej daleč peljat s čolnom, pa računam, menda se bo kaj džungle tudi videlo. Pristopi mi možakar, me ogovori, od kod sem, a iz Slovenije, ja s mano dela en možakar ki govori vaš jezik, ja, to bi bilo zanimivo se pogovorit, kaj pa gledate, veste mi sodelujemo s Lonely planetom, a farmo metuljev, a bi šli z mano do pisarne, je tukaj za vogalom, možakar ( ki govori vaš jezik ) vam bo svetoval, kako in kaj............... no, pa pojdiva............ Prideva, ( res je takoj za vogalom ), nekakšna fotokopirnica in turistična agencija, pisarna klimatizirana. Pride en fant, ki res dobro govori angleško ( un prej je le to mislil ). Seveda ga vprašam, po morebitnem rojaku, a ni ga tukaj, lastnik je en nemc, verjetno res ne govori slovensko. Mi ( nadaljuje ) vam lahko uredimo " jungla adventure ", po sprejemljivi ceni........... bla, bla,bla, .......... pol mi kaže slike onih napol nagih " domorodk, ki plešejo za turiste, slike vasi, kjer se to dogaja,.... oni mi vse to lahko zriktajo po najbolj konkurenčnih cenah. Ko je on ( po njegovo končal ) pridem jaz na vrsto: da mene ne briga, kako posluje njihova agencija, to je pa čisto stvar perujcev, meni se pa zdi skrajnje neetično in nemoralno to kaj počnejo, izkoriščajo revščino teh ljudi, da od tega delajo profit, a nimajo nobenih etičnih norm, lahko bi jih tudi bilo sram, kaj so naredili ob obali Amazonke: so uredili sprehajališče, da turisti s lagodnim sprehodom si ogledajo kolibe revežev pri reki, a ne bi bilo boljše, če bi ta denar zapravili za izboljšanje položaja revežev, kaj si pa misli, če se oni spomnejo in vzamejo puške v roke, kaj bi si on osebno mislil če bi jaz pripeljal avtobus američanov pred njegovo hišo, in da ti američani hodijo po njegovem stanovanju, ga trepljajo po rami, dober fant, mu gledajo v lonce kaj kuha............... če pa verjamete ali ne vse skor dobesedno tako kot je zapisano in še precej več. Priznati je treba, da me je fant poslušal: glerde tistega sprehajališča, to je narejeno s nevem kakšnimi donacijami katerih lopovov ( ki se imajo za dobrotnike ), pa to je občinska odločitev, glede izkorišćanja reveže, pa ni čist tako, kot si jaz predstavljam, ne hodijo oni kar tako v neko vas, vse je to vnaprej dogovorjeno s tistimi domačimi ljudmi ( ki bojo plesali in kaj vem kaj počeli, da si turisti ogledajo ) oni tam pravzaprav niti ne živijo, to je urejeno za turiste, del denarja, ki ga turistične agencije poberejo s njim vrne................... vse je to tudi pod nadzorom vlade.............., pa kaj si jaz mislim, da bom tam, na farmi metuljev videl ( v vodiču piše, da je to za ohranjanje bla bla mantre......... ), nekaj premajhnih kletk s metulji, s kakšno kačo ali kaj vem kakšno živaljo, pa, jaz, ki se imam za etičnega, pol pristajam na izkorišćanje živali v pridobitniške namene.........

TBC

ežoj

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

14. mar 2012 22:38

E pa *ebiga, pol ne bom obiskal farme metuljev, kaj pa zdej?

Fant spet pride do besede: naša agencija vam organizira izlet po vaši želji. Nočete izkoriščanje revežev?  Prav, kaj pa tole: izlet v džunglo, videli boste, džunglo predvsem, opice, metulje, krokodile, piranhe one največje ribe v Amazoniji, tukaj jim rečejo paiču.  Izlet bo cca 5 - 6 ur, cena 250 sol ( cca 75 €v ), vključene vse vožnje. Kaj pa dodatni stroški? jih ni, ponesite le vodo s sabo. OK, pristanem in plačam. Ura je bila cca 10 zjutraj, jaz grem še kaj pojest, dobimo se v agenciji ob pol dvanajstih. Pridem, dobim onega možakarja, ki me je v parku nagovoril, ki bo moj osebni vodič. Možakar mi razloži da se peljemo na ustje reke Yurimagi ( ali kaj podobnega, peder tašna mi je ostala v Ljubljani, ne morem preverit ), kar   v jeziku domačega ljudstva pomeni črna reka, črna je, ker ima raztopljene ne vem katere snovi iz ne vem katere rastline in zaradi tega ni komarjev, razloži možakar samozavestno, kar ga  ni preprečilo, da je prvo vprašanje možakarju na cilju, ki bo tudi z nami, bilo: a so komarji ( niso ). Področje ki ga bomo obiskali, je džungla " po zaščito države ", kjer je prepovedan vsak poseg v naravo, naj se gozd ohrani tak, kot nekdo misli, da mora bit, torej tak gozd, ki ga ni nikjer več. Pravzaprav izpade, da te zmeraj nategnejo in ti pokažejo nekaj umetnega, česar ni nikjer. Ravno tako je s obljubljenimi krokodili ( ko pridemo do " bajerja " s krokodili, vodič nekajkrat močno udari po ograji, na kar krokodili ( kot, da bi bili na baterije ) pridejo iz vode, ker vedo, da bo padlo nekaj za pod zob. Enako je tudi s piranhami in onim velikim ribami. Oni to pojasnijo, da je to gojilišče za ohranitev vrst in da živali vračajo v naravo, česar jaz ne verjamem, vse je nerejeno le za turiste. Opice so sicer bile " ta prave ", vendar so to nekakšne majhne opice, meni se zdi, da manjše od mačke in ko gor po drevesih skačejo, je videti s tal, kot, da bi gledal veverice.

Sledi še nekaj fotografij

ežoj

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

14. mar 2012 22:46

xxx

zgoraj, vodič me pelje do čolna, spodaj: se že peljemo po Amazonki

nek turist na čolnu, ki mu domačini rečejo peke-peke

 

ežoj

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

14. mar 2012 22:52

ežoj

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

14. mar 2012 22:57

x

x

ežoj

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

14. mar 2012 23:03

slike so iz " vasi ", nekaj kolib narejenih ob betonski stezi ( da si turisti ne umažejo čevljev v džungli )

ežoj

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4526

15. mar 2012 0:32

ežoj je napisal/a:



ežoj

 

 

Morda veš, kaj je to?

 

Pa hvala za vse

 

lp

mzm

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

15. mar 2012 5:49

Mislim, da so gnezda ptičev tkalcev. Naj me ežoj popravi, če ne drži.

rimljanka

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8687

15. mar 2012 7:50

Jaz bi na turista zgoraj, ki mu rečejo Peke-peke, imela pripombo. Kot da je pravkar bil pri maši: mašne hlače na peglo, tabuljše čevlje...  ... Edino naglavno pokrivalo paše zraven Amazonke 

 

Pozdravček!

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Anemiilat
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti